Зливові стоки (атмосферні стічні води) – це вода, яка потрапляє в каналізаційну систему під час випадання опадів, в результаті дощу або танення снігу. Зливові води не всмоктуються в землю. Найчастіше надлишкова вода потрапляє в поверхневі водотоки або направляється в міську зливову каналізацію, звідки подається для очищення на водоочисну станцію або безпосередньо скидається в резервуар.
Через забитість зливових каналізацій у сусідньому Дніпропетровську річка Дніпро наповнюється всякою гидотою: екскрементами бродячих тварин, відходами смітників і вірусами. Про це заявив завідувач кафедрою гігієни і екології Дніпропетровської медакадемії Олександр Шевченко.
“Шкода від зливових стоків для природи значно більше, ніж від стихійних каналізаційних стоків кафе, що знаходяться в прибережній смузі. Тим більше, що з останніми можна успішно боротися. А тепер уявіть, що змиває до Дніпра дощова вода через систему стоків, які не очищуються. Це – і вся “краса” із стихійних смітників, і нафтопродукти з АЗС, автомийок, і центнери екскрементів бродячих тварин, які теоретично можуть містити навіть віруси сказу”, – сказав Шевченко.
“Системою очищення зливових стоків не володіє жодне з великіх міст України. А екосистема Дніпра знаходиться вже в субкритичному стані”, – додав він.
На думку спеціалістів, для того щоб зрозуміти, наскільки важливе якісне очищення зливових стоків для збереження чистоти водойм, досить уявити, що тільки в одному місті з кожного гектара забруднених автомобілями, автозаправками і промисловими об’єктами територій зливовий стік, вода якого надходить у водойми, іноді може досягати швидкості 150 літрів за секунду.
До слова, через те, що річка Дніпро є єдиним джерелом води для Запоріжжя, жителі нашого міста знаходяться у зоні ризику. В той же час, за словами представників Дніпровської водної станції № 1, боятися запоріжцям немає чого, адже вода ретельно очищається. Так, після її надходження на станцію воду приправляють спеціальними реагентами, в запорізькому випадку – хлором і сульфатом амонію, тобто знезаражують. Крім цього, цілюща волога проходить ще ряд очищень. На ДВС-1 існують дві схеми цього процесу. За першою – вода відстоюється 4–6 годин, а потім проходить фільтрацію спеціальним піском і підготовленим вугіллям. Друга дорога запорізької води лежить через мікрофільтри, це такі барабанні сітки із гніздами 0,38 мікрон. Потім її переганяють вже на так звані контактні освітлювачі – своєрідні споруди для освітлення і знебарвлення води. Тільки пройшовши всі ці шляхи, запорізька вода потрапляє в резервуари чистої води, після чого по магістральних водоводах вона спрямовується безпосередньо в місто.