Ми – те, що ми їмо. У нашій їжі міститься величезна кількість поживних речовин, і всі вони відповідають за певну функцію організму. Від правильного харчування залежить стан здоров’я кожної людини, її настрій та довголіття. Якщо обід нам часто заміняє страва з пакету, а відчуття голоду тамується сухариками чи хот-догом, не варто дивуватися різноманітним проблемам зі здоров’ям. Найпоширеніший спосіб подбати про свій організм – це харчуватися здоровою їжею й не переїдати.

«ЗС» звернулася до лікаря з гігієни дітей та підлітків відокремленого підрозділу «Запорізький міський відділ ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України» Наталії Кирилової з проханням надати поради нашим читачам з приводу правильного харчування дітей. Спеціаліст наполягає, що для дітей перш за все необхідне споживання повноцінного білка. Це основний матеріал, з якого організм будує свої клітини і тканини. Особливо Наталія Миколаївна наголошує на шкідливості для дітей вживання їжі із харчовими добавками. Про них вона розповіла детальніше.

Останнім часом, читаючи склад продукту на упаковці, дедалі частіше натрапляємо на речовини, позначені літерою «Є» та цифровим кодом. Це так звані харчові добавки, які не є обов’язковими компонентами продуктів. Проте їх використовують з метою збереження поживних властивостей харчових продуктів, надання більш привабливого вигляду, збільшення терміну зберігання, здешевлення готової продукції.

Звичайно, всі харчові добавки, перш ніж потрапити у виробництво, проходять тести на нешкідливість для людського організму. І тільки в тому випадку, якщо тести пройшли успішно, харчові добавки рекомендуються до широкого застосування. Виробник гарантує, що в нормальній дозі вони не викличуть інтоксикації. Але під час більш детального ознайомлення виявляється, що не завжди дозволені харчові добавки є безпечними. Потужна харчова індустрія, яка отримує мільйонні прибутки в усьому світі, прагне якнайкраще вдосконалити товарний вигляд, смак, колір продуктів, незважаючи на той факт, що втрачається природний вигляд їжі. Хоча в тому винні також і ми самі. Погодьтеся, що ви краще купите сосиски приємного рожевого кольору, ніж невизначеного сірого, але саме він є характерним для вареного м’яса. А рожевого кольору надає барвник нітрит натрію.

Кількість харчових добавок, які використовують у харчовому виробництві більшості країн світу, досягає 500 найменувань: у США перевищує 1500, у країнах ЄС досягає 1200, у Росії – 415, в Україні – 221. З метою впорядкування застосування харчових добавок країни-члени Європейського Союзу уклали угоду про єдину так звану «Є-нумерацію», яка складається з літери «Є» та тризначного числа (від слова Європа або від англійського «їстівний»).

Розрізняють 30 типів харчових добавок. Основні з них:

Є 100 – 199. Барвники. Підсилюють чи відновлюють колір продукту.

Є 200 – 299.Консерванти. Підвищують термін зберігання продуктів, захищають їх від мікробів.

Є 300 – 399. Антиоксиданти. Захищають від окиснення.

Є 400 – 499. Стабілізатори. Зберігають задану консистенцію. Загусники – підвищують в’язкість.

Є500 – 599. Емульгатори. Створюють однорідну суміш продуктів, що не змішуються, наприклад, води й олії.

Є 600 – 699. Підсилювачі смаку й аромату.

Є 700 – 800. Запасні індекси.

Є 900 – 999. Піногасники. Запобігають утворенню піни чи знижують її рівень.

Повсякденна їжа, що викликає онкологію

Майже все, що ми їмо щодня, містить вищезазначені харчові добавки, які не є корисними.

Зокрема, рибні пресерви містять консервант Є-211, що сприяє розвитку раку. Рулети з оселедця з огірком містять ракоутворюючі добавки Є-330, Є-331, Є-339, які, крім того, підвищують холестерин. Плавленим сирком «Дружба», якщо його їсти щодня, можна надмірно підвищити холестерин в крові, оскільки він містить емульгатори Є-450 і Є-451. Ковбасний сир також містить багато консервантів, зокрема, Є-451, Є-452, Є-412, Є-415, які негативно впливають на здоров’я, спричиняючи онкозахворювання. Сир твердий «Мармуровий» містить один ракоутворюючий емульгатор Є-252 та один невідомий консервант. Печиво «Топлене молоко» може горіти, як свічка, і при цьому виділяти їдкий дим. Можливо, справа у тому, що до його складу входить стабілізатор Є-503, який визнано небезпечним для життя і здоров’я людини. Ковбаса «Варена» містить ракоутворюючі компоненти Є-451 та Є-452. При частому вживанні ковбаси копченої «Посольської» теж можна захворіти на рак, адже вона містить у собі цілий «букет» шкідливих консервантів – Є-451, Є-452, Є-450, Є-250. Не поступається іншим за вмістом небезпечних складників і ковбаса варена «Ніжна», куди входять Є-450, Є-451, Є-452, Є-250.

Улюблена всіма дітьми згущенка уже не корисний продукт, бо містить Є-466. Шоколадний рулет може бути шкідливим для шкіри через вміст Є-160.

Дієтичний шоколад містить підсолоджувач (Є-966), який може викликати розлад шлунку. У мармелад додають (Є-494), який негативно впливає на внутрішні органи. Чимало видів печива, особливо сухого, містять стабілізатор (Є-450), який знижує здатність до концентрації уваги дітей і викликає у них гіперактивність. Карамель із шоколадною начинкою нерідко підфарбовують небезпечним для здоров’я барвником Є-110, який надає цукеркам золотисто-оранжевого кольору й викликає у дітей невмотивовану нервову збуджуваність. Велику кількість добавок містять і деякі види морозива. Не слід захоплюватися й картопляними чіпсами, зерновими пластівцями та хрусткими хлібцями, бісквітами та крекерами, в яких багато акриламіду, що вважається канцерогенним та мутаційним і стимулює утворення ракових клітин. Нині майже в усіх сухариках, чіпсах, сухих супах, бульйонних кубиках міститься натрію глутамат, який позначають як «підсилювач смаку» Є-621. Він відновлює смак продуктів, які втратили його через тривале зберігання, чи надає смаку речовинам, які його не мають, наприклад, сої. Ця добавка негативно впливає на зір, провокуючи глаукому.

Консерванти додають навіть у багаті на вітаміни цитрусові. Щоб запобігти ураженню цвілевими грибами, екзотичні фрукти обробляють Є 230 – 232, а для захисту від висихання наносять віск. Причому розпізнати цитрусові, оброблені хімічними препаратами, за зовнішнім виглядом практично неможливо. Тому перед уживанням такі фрукти бажано ретельно промити проточною водою, а після зняття шкірки добре вимити руки з милом.

Нерідко споживача вводять в оману і назви деяких добавок та недобросовісна реклама продукції. Наприклад, «ферментований рис», який додають у ковбасу, – це зовсім не злак, а барвник.

Небезпека безалкогольних напоїв в синтетичних підсолоджувачах

Практично всі безалкогольні напої, які так полюбляють діти, виготовляються з використанням синтетичних підсолоджувачів. Чому? Для виробника це полегшує технологічну обробку продовольчої сировини та здешевлює й скорочує технологічний процес. Один із найпопулярніших підсолоджувачів – аспартам – у 180-200 разів солодший від цукру, але безконтрольне споживання цієї речовини може призвести до накопичення її в організмі, що викликає стомлюваність, депресію, порушення зору, пам’яті. До речі, за висновками медиків, діти повинні споживати лише натуральні цукри. Між іншим, окрім цукру, існують і такі натуральні нешкідливі для здоров’я підсолоджувачі, як стевія, кленовий сироп, цикорій, солодковий корінь. Але замість них виробники застосовують синтетичні речовини. Те саме стосується йогуртів і глазурованих сирків, у назвах яких зазначається «з апельсином», «з полуницею», «з ананасом», що вводить споживача в оману, адже насправді під час виробництва використовуються наповнювачі, підсилювачі смаку, ароматизатори, але аж ніяк не відповідні фрукти.

Чимало батьків купують своїм дітям квас, розфасований у поліетиленові пляшки. Але якщо ви уважно прочитаєте інформацію на етикетці, то побачите, що з корисним для здоров’я напоєм, виготовленим за традиційною рецептурою, у нього спільна лише назва «квас». Насправді ж це безалкогольний напій, виготовлений з допомогою води, емульсії, яка надає йому відповідного смаку, підсолоджувача та інших харчових добавок.

Чи є корисною жувальна гумка?

Крім того, небезпечні речовини містяться й в іншій продукції, яку обожнюють діти. Скажімо, жувальна гумка. У наш час реклама жувальної гумки зав’язла в зубах більше, ніж сама жуйка. З телеекрану закликають нас жувати без утоми, нормалізуючи свій кислотно-лужний баланс. Але чи є корисною жуйка? Щодо кислотно-лужного балансу, то його нормалізує тільки та жуйка, котра без цукру. А без цукру – означає із цукрозамінниками: ксилітом, сорбітом, аспартамом. Вчені стверджують, що деякі з цих речовин здатні призводити до проносного ефекту. На пачці «Дірола» чесно написано, що у 100 г жуйки міститься 64 г поліолів, а у «Стиморолі» їх ще більше – 68. Вага однієї пачки коливається від 13 до 15 г, тож кількість проносно-солодких спиртів у ній може бути від 8,3 до 10,2 г. Для діареї зазвичай потрібно 30-40 г, але багатьом буде достатньо й однієї пачки. Але ж реклама закликає жувати по дві подушечки після кожного прийому їжі. Разом вийде по 1,5 – 2 пачки на день. Тож розслаблення шлунка забезпечене. Нещодавно вчені висловили думку про те, що цукрозамінники при їх непомірному споживанні можуть порушити в організмі гормональний баланс, оскільки до складу аспартама входить амінокислота фенілаланін. Особливо це небезпечно для дітей, а також для блакитнооких, світлошкірих і світловолосих людей. У них в організмі занадто мало ферментів, здатних розщепити й перетворити фенілаланін, тому він перетворюється на надлишок адреналіну і токсичних речовин. Це загрожує й уповільненням росту, і порушеннями в розвитку нервової системи, і навіть олігофренією.

Які продукти небезпечні?

З розширенням виробництва харчових добавок постійно зменшується асортимент харчових продуктів, одержаних без їх використання. Багато продуктів містять такі стабілізатори та консерванти, які нам невідомі, швидше за все через те, що на момент створення класифікації їх іще в природі не існувало. Виробництво не стоїть на місці, винахідливості підприємців немає меж, і їхньому бажанню заробити гроші на не зовсім якісних товарах також. Ці шкідливі речовини можна знайти майже в кожному продукті. Деякі виробники «чесно» зазначають на упаковці, які консерванти використовують, сподіваючись на необізнаність покупця, інші ж обмежуються загальними фразами типу «продукт містить ароматизатор, ідентичний натуральному». От тільки біда в тому, що не всі споживачі думають перед тим, як купувати певний продукт і незважаючи на те, що «ароматизатор, ідентичний натуральному» у цукерках чи солодкій воді – це те ж саме, що й «Туалетне каченя» із запахом яблука чи лимона. Тепер харчовими продуктами, які не мають харчових добавок, є овочі, фрукти (крім цитрусових), рис, мінеральна вода, молоко, яйця, мед, м’ясо, цукор, горілка та продукти для новонароджених дітей.

У багатьох країнах світу існує практика створення магазинів чи окремих відділів, які торгують екологічно чистою продукцією. Звичайно ж, вона коштує дорожче, але попри це бажаючих придбати такий товар багато, адже, як відомо, здоров’я за гроші не купиш.