21 листопада на прес-конференції запорізького благодійного фонду “Єдність за майбутнє” було підбито підсумки роботи коаліційного проекту “Житлово-комунальні послуги – під контроль громадськості”. Цей проект об’єднав декілька міст України – Одесу, Львів, Київ, Луганськ, Миколаїв та Запоріжжя, де почали обговорювати проблемні питання створення будинкових комітетів. У Запоріжжі цій темі приділяється неабияка увага, зокрема було розроблено проект міської Програми розвитку органів самоорганізації населення, яку затвердила міська рада в липні цього року.
Нагадаємо, що в 2001 році було прийнято Закон України “Про органи самоорганізації населення”. “Згідно з законом мешканці окремого будинку, кварталу чи вулиці можуть створити комітети, що контролюватимуть якість обслуговування багатоквартирних будинків житлово-експлуатаційними підприємствами, ? – пояснила Тамара Огородова, керівник проекту. – ? Будинковий комітет має право разом з депутатами представляти інтереси людей, що проживають в багатоповерхівці, отримувати бюджетні кошти для обслуговування будинку. Але, на жаль, маємо приклади, коли робота комітетів перетворювалась на боротьбу з комунальними підприємствами за свої права, адже не всі із них погоджувались давати мешканцям будинків необхідну інформацію”.
Ось чому виникла необхідність працювати над вдосконаленням законодавства з питань діяльності органів самоорганізації населення, заради чого і було започатковано коаліційний проект. Члени коаліції, кожен у своєму регіоні, провели аналіз місцевих нормативних актів щодо створення умов для громадського контролю за наданням населенню житлово-комунальних послуг.
На засіданні запоріжці ділилися своїм досвідом: “На підприємстві, якому належав наш гуртожиток, змінився власник, а новий хотів зробити там готель. Отже мешканців могли просто лишити даху над головою. Але вони об’єдналися і створили комітет, ? розповіла Ія Ланіна, яка і стала головою цього будинкового комітету на вул. Українській, 37. – Зрештою нам вдалося змінити статус гуртожитку на житловий будинок і уникнути примусового виселення”.
Про подібну ситуацію розповів і Віталій Бондаренко, представник будинкового комітету за адресою: вул. З`єднання України, 34. Мешканці цього будинку також були змушені домагатися зміни статусу дому, щоб пізніше отримати право приватизувати своє житло.