Напередодні свята прикордонників (28 травня) ми побували в аеропорту, де знаходиться відділ прикордонної служби «Запоріжжя», тим паче що його недавно очолив новий начальник, майор Дмитро Фукс, який перед цим служив на лінії розмежування під Маріуполем.

Сам він із Тернополя, закінчив військову прикордонну академію в Хмельницькому, а потім ще й іняз Тернопільського педуніверситету і має цивільну спеціальність перекладач-референт англійської та польської мови. Та спершу він починав службу молодим лейтенантом, начальником прикордонного поста Тиха у Львівській області, що знаходиться в горах. А потім побував майже на всій західній ділянці кордону України. Ще під час Євро-2012, враховуючи його знання іноземних мов, офіцера перевели до Львівського прикордонного загону (відділ «Львів-аеропорт»). Доводилося зустрічати різні делегації і, навіть, спілкуватись з принцом Данії. А через певний час йому запропонували посаду в начальника відділу «Чернівці-аеропорт», який об’єднував ще порти Тернополя та Івано-Франківська – отже служба в аеропортах, справа для майора звична.

До речі, після Чернівців він зрозумів, що для військових дуже важливий зв’язок поколінь і потрібно більше спілкуватись з ветеранами-прикордонниками, оскільки їх часто ротують і якщо ти нова людина в області, то спершу доволі важко вникнути в обстановку. А ветерани радо діляться інформацією про свій край і допомагають діючим офіцерам. Прикордонники відчувають від цього неабияку підтримку – признався майор.

Прикордонники під час паспортного контролю

Прикордонники під час паспортного контролю

Отже, як ми уже зазначали, в березні 2016 року він на 13 місяців попав під Маріуполь, очоливши єдину в Україні зенітно-артилерийську прикордонну заставу, яка була створена в жовтні 2014 року. На лінії зіткнення прикордонники разом з підрозділами морської піхоти здійснють не охорону, а оборону державного кордону. Зенітки здебільшого використовувались для боротьби з безпілотниками. В завдання підрозділу входило: перекриття вказаних напрямків, боротьба з безпілотниками, протидесантний захист та захист берегової лінії.

До речі, дружина майора теж військова (капітан), проходила службу в Чернівцях де вони і познайомилися. Не дивлячись на те, що в 2016 році вона перебувала ще в декреті, проте взяла однорічну доньку та своїх домашніх улюбленців кота та собаку і приїхала до чоловіка в Маріуполь, де і пробула ціле літо. Потім повернулась до Чернівців, бо донька, все ж таки, ще маленька. Та й наш майор виконує тепер свої обов’язки в нашому аеропорту Запоріжжя.

Основне завдання – динамічно здійснювати прикордонний контроль, не допустити пропуску порушників державного кордону по підробленим, чужим та недійсним паспортам. Буває і порушення перевищення терміну перебування в нашій країни іноземцями. Виконують вони також огляд транспортних засобів і вантажів. Для цього використовують кінологів та спеціальних собак, які пройшли навчання та вишкіл і допущені до роботи. Песики чудово виявляють зброю, набої, вибухові та наркотичні речовини (в тім рахунку і прикорсори), які можуть переміщувати на літаках пассажири. За породою, це здебільшого кокер-спаніелі та лабрадори.

Лабрадор обнюхує авто

Лабрадор обнюхує авто

Користуючись нагодою Дмитро Фукс запросив всіх бажаючих молодих запоріжців, котрі мають намір та бажання пов’язати свою долю з прикордонною службою (на контрактній основі) звертатися до Бердянського загону прикордонної служби (тел. 098-378-8749). Одна з основних вимог – знання іноземних мов, а також, бажано мати юридичну підготовку. Грошове утримання новоприбулих військових буде в районі 8 тисяч гривень, а стаж роботи йде – 1 рік за півтора. Є перспектива зростання по службі, як і грошового забезпечення. До того ж, не секрет, що прикордонники на порядок краще, ніж ЗСУ забезпечені всім необхідним. Навіть волонтери в зоні АТО говорять, що прикордонники це еліта серед військових. Тож, чи потрібно вагатись, якщо вирішили пов’язати свою долю з захистом Батьківщини!

Юрій ХАРЧЕНКО, фото автора