Багато у кого з громадян України виникає питання, як бути, якщо ви досягли 16-річного віку та є студентом денної форми навчання, домогосподаркою, працюєте нянею, доглядаєте за хворим та не маєте офіційного працевлаштування? Або постійно проживаєте або працюєте за межами України, займаєтесь веденням підсобного сільського господарства, яким чином можливо набути необхідний пенсійний страховий стаж?
На цей випадок Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачив добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (стаття 12 ЗУ № 1058).
Під добровільною участю у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування розуміється сплата страхових внесків до Пенсійного фонду України протягом певного терміну, який особа бажає зарахувати у свій страховий стаж. Ці відносини набувають чинності з моменту укладення відповідного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування між органом Пенсійного фонду України і фізичною особою.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь, територіальним органом Пенсійного фонду укладається відповідний договір на термін не менше одного року. Відповідно, в цьому територіальному органі Пенсійного фонду будуть зберігатися індивідуальні відомості про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку, де будуть враховуватися страховий стаж, суми коштів, з яких сплачено страхові внески, та безпосередньо суми сплачених внесків. Договором може бути передбачена одноразова сплата страхових внесків за попередні періоди. При цьому сума сплачених страхових внесків за кожний місяць не може бути менше мінімального страхового внеску (33,2 % мінімального розміру заробітної плати в Україні).
Якщо ви працюєте за кордоном і бажаєте, щоб зараховувався страховий стаж в Україні, держава дає можливість таким громадянам подбати про гарантоване пенсійне забезпечення в старості, зарахувати період добровільного страхування в трудовий стаж.
Щоб вирішити цю проблему, Кабінет Міністрів України 5 березня 2009 року прийняв постанову № 236, яка значно спрощує процедуру набуття статусу застрахованої особи. Одночасно правлінням Пенсійного фонду затверджено “Порядок добровільної участі у солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування громадян України, які працюють за її межами”. Особи, які виявили бажання брати добровільну участь у пенсійному страхуванні, подають заяву до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання або до Пенсійного фонду України: через мережу Інтернет (веб-сайт Пенсійного фонду – www.pfu.gov.ua); або через Контакт-центр Державного підприємства “Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України”.
Пенсійний фонд протягом п’яти робочих днів з дня отримання заяви надсилає особі типовий договір про добровільну участь у пенсійному страхуванні у двох примірниках за місцем проживання. Особи, які виявили бажання брати добровільну участь у пенсійному страхуванні, можуть направити до Пенсійного фонду поштою заяву, копію документа, що посвідчує особу, і договір про добровільну участь у пенсійному страхуванні у двох примірниках. Пенсійний фонд протягом п’яти робочих днів з дня отримання договору про добровільну участь підписує його та надсилає другий примірник особі за місцем проживання. Особи беруть добровільну участь у пенсійному страхуванні протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше одного року. Сплата страхових внесків здійснюється шляхом перерахування коштів на окремі рахунки Пенсійного фонду. За умови сплати страхових внесків відповідно до Порядку період добровільної участі у пенсійному страхуванні зараховується до страхового стажу. Особам, які беруть добровільну участь у пенсійному страхуванні, пенсії призначаються відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дозволить зберегти повний страховий стаж і збільшити майбутній розмір пенсії.
До речі, з 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 № 2464. Згідно зі статтею 10 цього Закону фізичні особи – СПД мають право добровільно сплачувати єдиний внесок на:
• загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням – 36,6 % бази нарахування єдиного внеску;
• загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності – 36,21 % бази нарахування єдиного внеску.
У разі бажання бути застрахованими за всіма видами загальнообов’язкового державного соціального страхування єдиний внесок встановлюється в розмірі 38,11 %.
Також Законом № 2464-VI передбачена добровільна сплата єдиного внеску для громадян України, які працюють за межами України – на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і пенсійне страхування.
За детальною інформацією звертатися до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя: 69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б, тел.: 220–92–47.
Петро БУРДИК, начальник управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі