Влітку 2015 року приватний підприємець у сфері закупівель стоматологічного обладнання Ігор Ященко та лікарі-стоматологи Володимир Стефанів і Тетяна Кир’ян обладнали пересувний стоматологічний кабінет і вирушили на Донбас безкоштовно лікувати зуби захисникам України. Так з’явилася організація стоматологів «Тризуб Дентал», яка згодом перетворилася в міцний волонтерський рух. Протягом існування «Тризуб Дентал» вже більше 25 тисяч пацієнтів отримали безкоштовну кваліфіковану медичну допомогу від дантистів-волонтерів.

– Для наших захисників все робимо безкоштовно. Використовуємо найкращі матеріали для кращих хлопців України. Робимо не лише пломби, а й протезування, реставрацію, навіть ставимо імпланти та брекети. Намагаємося за один раз вилікувати пацієнту максимальну кількість зубів, адже не відомо, коли приїдемо ще раз. На моїй пам’яті був випадок, коли ми командою полікували хлопцю 11 зубів, – розповідає «ЗС» співзасновник «Тризуб Дентал» хірург-стоматолог Володимир Стефанів.

Володимир родом з Тернополя, але вже багато років живе в нашому місті і працює хірургом в декількох приватних клініках. Був учасником Майдану, а коли почалися військові дії на Сході України, став кожні вихідні возити на фронт медикаменти та оснащувати військові шпиталі. Коли з’явилися мобільні стоматології, почав їздити на передову рвати бійцям зуби та встановлювати імпланти.

– Я міг би взяти до рук зброю, але вважаю, що треба робити те, що ти любиш та гарно вмієш, – каже Володимир.

За його словами, дякуючи спонсорам, зараз вже обладнано чотири стоматології на колесах, які безперервно працюють у прифронтовій зоні. На ротації приїздять дантисти із всієї України.

  – Хворі зуби – дуже актуальна проблема для воїнів в зоні АТО?

– Звісно, у бійців зуби хворіють так само, як і в усіх людей. Але погана гігієна, погане харчування і вода, стреси – все це позначається на здоров’ї.

До речі, деякі військові отримали можливість вилікувати зуби саме на війні, нехтуючи стоматологічною допомогою у мирному житті. А що вже казати про імплант вартістю 300-500 доларів?  Таке дозволити може далеко не кожний. А для бійців АТО робимо це безкоштовно.

Коли вони демобілізуються, то знаходять мене в Запоріжжі, знають, що бійців я приймаю безкоштовно.

Проте контрактникам можна було б вилікувати всі зуби і до того моменту, як вони потраплять на війну. Але чомусь це не робиться.

– Володимир, скільки пацієнтів в день може прийняти мобільний стоматкабінет?

– Зазвичай 20-30 чоловік. Було і 50.

  – Місцеві мешканці до вас ходять лікуватися?

– Там, куди ми приїздимо, нікого з місцевих майже не залишилося. Але якщо гостра біль у людини, то лікуємо, звісно ж.

  – Чи доводилося вам попадати під обстріли?

– Вперше, коли зовсім поруч почалися вибухи, стало моторошно, але побачив, що хлопці спокійні, теж взяв себе в руки і продовжив працювати.

  – Може є пацієнти, які чимось особливим вам запам’яталися?

– Пам’ятаю морського піхотинця Рому з Миколаїва. Він став першим, кому я поставив імплант на війні. Це було місто Часів Яр, 2016 рік.

Пам’ятаю американця Бренда, якого довго умовляли сісти в стоматологічне крісло. У нього болів зуб мудрості, і в себе на Батьківщині був поганий досвід лікування такої проблеми. Коли я йому видалив зуб за декілька хвилин, він не міг повірити, що все скінчилося. І що все безкоштовно, тоді як у Каліфорнії йому операція обійшлась у 800 доларів.

  – Може доводилося вам лікувати ще щось окрім зубів?

– Незначні ранки хіба що. Бійців з пораненнями везуть у шпиталь.

  – Як ви вибираєте маршрут для наступної поїздки в АТО?

– Про нас знають. На нас виходять. Запрошують туди, де ми потрібні.

Зараз про вояків в АТО ходять різні чутки, ніби дисципліна не та, пиячать, наркоманія процвітає. Що можете сказати про це?

– Ми переважно буваємо на лінії фронту і можу сказати, що там такого немає точно.

Зараз на передовій дуже багато гарних людей воює – з вищою освітою, інтелігентних, щирих, відкритих. Як хтось сказав: війна не кращій привід для знайомств з кращими з кращих, але майже єдиний на сьогодні в Україні. Так воно і є. Я знайшов там дуже багато друзів.

 

патриотическая пломбаВ моді жовто-блакитні пломби

Як розповів Володимир Стефанів, лікарі «Тризуба», за бажанням своїх пацієнтів, ставлять їм патріотичні пломби. За допомогою стоматологічної фарби пломбу можна зробити жовто-блакитною, або червоно-чорною, або у вигляді гербу України.

 

Стоматологічне патріотичне радіо

За допомогою «Об’єднання волонтерів Запоріжжя», один із співзасновників «Тризуб Денталу» Ігор Ященко створив патріотичне радіо, де сам і працює ведучим. Назвали радіо – «Тризуб ФМ».

Як розповів Володимир Стефанів, треба було зробити фон для роботи лікарів-стоматологів, адже слухати сепарське радіо нашим медикам було не до вподоби. Тому волонтери вирішили створити свій музичний канал. До того ж місцевим жителям теж не завадить слухати україномовне радіо, що вони, до речі, і роблять.

Волонтери купили антену і передавач і зробили радіо 80% контенту якого становить українська патріотична музика, 20% контенту – золоті хіти класики року.

Як належить, о шостій ранку – Гімн України, і всі 24 години на добу – музика. Бувають живі концерти, які іноді дають артисти, є програма з анекдотами. А ще на патріотичному радіо воїни вітають один одного з днем народження.

Ірина ГАВРИЛЕНКО