Нещодавно в мережі Інтернет поширилась інформація про скасування голосів під петицією запорізького журналіста Романа Акбаша на захист будинку Лещинського. Петиція під № 829 «Про введення мораторію на будівництво нових (реконструкцію чи зміну існуючих) будівель та споруд в межах історичних ареалів м. Запоріжжя та зон охорони об’єктів культурної спадщини» набрала більш ніж 750 голосів, однак 210 підписів були визнані недостовірними.

Журналісти «Запорозької Січі» звернулись за роз’ясненням щодо цієї ситуації до начальника управління внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради Володимира Головешко. Він зазначив, що для голосування на сервісі електронних петицій необхідно зареєструватися і ідентифікувати особу яка голосує. Для цього потрібно вказати свої прізвище, ім’я, по-батькові, дату народження, електронну адресу та адресу проживання тощо. Процедура виявлення ознак недостовірності підписів які віддаються в підтримку електронних петицій включає в себе 4 кроки: виявлення сукупностей осіб, у яких співпадають IP-адреси, перевірка сервісів електронної пошти у вищезазначених осіб, перевірка часу, коли особи, у яких співпадають IP-адреси та сервіси електронної пошти, віддавали свої голоси, перевірка самих адрес електронної пошти. Виявивши сукупності осіб, у яких присутні всі вищеперераховані ознаки, робиться висновок, що результати голосування спотворено.

– Перелік даних про особу, яка підписує петицію дозволяє робити об’єктивними результати голосування на сайті електронних петицій, виключивши можливість зловживання певними користувачами та спотворення результатів через «накрутку» голосів. Зловживання «накруткою» голосів під жодною з петицій є неприпустимим.  В ході розгляду результатів голосування за петицію № 829 «Про введення мораторію на будівництво нових (реконструкцію чи зміну існуючих) будівель та споруд в межах історичних ареалів м. Запоріжжя та зон охорони об’єктів культурної спадщини» було виявлено, що 210 голосів були надіслані лише з 6-ти ІР-адрес. При цьому адреси проживання вказані абсолютно різні в різних районах міста. Сумніви викликали і електронні адреси, вказані при реєстрації. В результаті був складений акт про визнання недостовірними деяких підписів громадян, зібраних в підтримку електронної петиції № 829. Нагадаю, подібний механізм було застосовано при підрахунку голосів петиції щодо збереження пам’ятника Леніну, де також було виявлено штучну «накрутку» голосів. , – підкреслив Володимир Головешко