Двоє мешканців Запоріжжя, тілько-но вийшовши з-за грат на волю, знову розпочали кримінальний бізнес із виготовлення підробних грошей. Щоб відволікти від себе увагу, злочинці збували фальшивки через підлітка-інваліда. Але їхній “монетний двір” швидко накрили оперативники.

У похмурі часи Середньовіччя фальшивомонетникам заливали горлянку розплавленим золотом та вішали на роззолочених шибеницях. За Радянського Союзу виготовлення підроблених грошових знаків вважалося злочином проти державної безпеки й тягло за собою покарання аж до розстрілу. Та навіть такі жорстокі заходи не зупиняли любителів легкої наживи. У наш комп’ютерний час, коли різноманітна оргтехніка значно спрощує процес виготовлення підробок, а покарання за них вже не передбачає жорстоких наслідків, фальшивомонетників стає дедалі більше.
У лютому минулого року до співробітників міліції надійшла інформація про те, що на території Хортицького району з’явилися фальшиві купюри. Втім до міліції з заявами потерпілі не зверталися.
Під час розшукових заходів міліціянтам вдалося, як то кажуть, вхопитися за кінчик ниточки – вийти на одного з учасників злочинного бізнесу і в результаті розплутати весь клубок. Але те, що легко виглядає на папері, насправді є результатом копіткої праці оперативників. Адже злочинці дотримувались правил суворої конспірації: орендовану квартиру, у якій “друкували” банкноти, намагалися виставити нежилою, для чого навіть не вмикали світло.
З’ясувалась і відсутність заяв до міліції. Виявилося, що збував підробки підліток-інвалід. Тонкий розрахунок на психологію працював безвідмовно: навіть у випадку, коли випливала справжня сутність фарбованого папірця, в ошуканих людей просто не піднімалась рука на фізично неповноцінного хлопця.
Втім висока якість виготовлення купюр та точно вирахувані місця їхнього збуту – громадський транспорт, ринки, вуличні точки поповнення телефонних рахунків – зводили нанівець ризик бути схопленим за руку.
Щодо самих підробок, то вони мали досить точно імітовані водяні знаки та захисні стрічки, а в купюр великого номіналу навіть були нанесені у потрібних місцях нерівності. Та ні конспірація, ні якість підробок не допомогли – усіх учасників підпільного “Держзнаку” затримали. Під час обшуку було вилучено оргтехніку та різноманітні пристосування, за допомогою яких виготовлялись “гроші”, а також готові фальшивки та роздруковані заготовки купюр номіналом від 50 до 500 гривень на суму понад п’ятдесят тисяч гривень. Цікаво, що, окрім національних грошових одиниць, зловмисники пробували свої сили й у підробці доларів США – міліціянти знайшли кілька заготівок 50-доларових банкнот.
Під час слідства з’ясувалося, що 39-річний фальшивомонетник “товаришує” з наркотиками, а також доведено його провину щодо нахабного обману людей похилого віку: чолов’яга купував на ринку продукти, розраховуючись подарунковими “грошами”. Бабульки не зразу розуміли, що їх ошукали.
Що цікаво, під час судового розгляду підсудні відмовилися від своїх зізнань. Мовляв, підробні гроші вони знайшли, але суд, перевіривши докази, зрозумів, що до чого.
– За обвинуваченням у виготовленні та збуті підроблених грошей, а також у втягненні неповнолітнього у злочинну діяльність 43-річний чоловік отримав 6 років позбавлення волі. Його приятель за обвинуваченням у виготовленні підроблених грошей, втягненні неповнолітнього у злочинну діяльність, шахрайство та зберіганні наркотиків – п’ять з половиною років. Щодо 17-річного пасинка старшого з фальшивомонетників, через якого йшов збут підробок, то суд визначив йому 5 років позбавлення волі, але замінив покарання на 2 роки умовного терміну, – розповіла “ЗС” старший помічник прокурора Хортицького района Злата Яцентюк.
Фото прес-служби облГУВС