28 травня біля римсько-католицького Санктуарію Бога Отця Милосердного у парку ім. Пушкіна було відкрито пам’ятний знак на честь поляків-жертв концтабору НКВС. Це – хрест та бетонний блок із фрагментом стіни бараку підприємства «Запоріжсталь», в якому в 1939-1940 роках утримувалися польські військовополонені, жертви трагедії, яку в Польщі узагальнено називають «Катинь».

У церемонії відкриття знака взяли участь Генеральний консул Республіки Польща в Харкові пан Януш Яблонський та його заступники, заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації  Зінаїда Бойко, заступник міського голови Сергій Мішок, єпископ Харківсько-Запорізької  дієцезії Римсько-Католицької Церкви Ян Собіло. Вшанувати пам’ять жертв сталінізму прийшли  керівники польських громадських організацій «Полонія» Лідія Єгорова та «Товариство ім. Св. Іоанна Павла ІІ» Ганна Макушинська, члени польських національно-культурних товариств, духовенство, науковці.

  • В історії кожного народу є сторінки, всю трагедію яких ми дізнаємося і усвідомлюємо тільки через багато років. І в історії польського народу, як і в історії українського народу, на жаль, дуже багато таких сторінок. Найважливіше, що ми можемо зробити сьогодні – це докласти максимум зусиль для збереження пам’яті про тих людей – солдатів і офіцерів, які віддали життя, виконуючи свій обов’язок, – зазначив заступник міського голови Сергій Мішок.

Пам’ятний знак освятив  єпископ Ян Собіло.

Генеральний консул Республіки Польща в Харкові пан Януш Яблонський звернувся до присутніх із словами:

  • Немає слів, щоб визначити значення цієї події для поляків, які ще й досі шукають відомості про те, яка доля спіткала 4000 поляків під час Другої світової іійни в таборах тодішнього СРСР. Російські архіви досі закриті для нас. Україна відкрила свої архіви, і потроху прояснюються трагічні подробиці – де утримували військовополонених поляків, куди їх перевозили, де вони загинули. І досі для поляків є невимовним полегшенням дізнатися, де лежать їхні родичі, доля яких була невідомою десятиріччями. Я був приємно здивований активною діяльністю польських товариств у Запоріжжі та великою роботою, проведеною місцевими істориками.

Про трагічну долю польських військовополонених у Запоріжжі розповідає  історик Валерій Стойчев, який разом із колегою Віктором Філасом та членами товариства «Полонія» виявили табір 100 НКВС на території підприємства «Запоріжсталь»:

  • Під час роботи в архівах ми локалізували місце розташування колишнього табору для польських військовополонених, в якому з осені 1939 року до зими 1940 року насильно утримували 1604 чоловіки. Пошук тривав більше чотирьох років. Як відомо, під час Другої світової війни Німеччина та  Радянський Союз поділили між собою Польщу. Частина польської армії, держслужбовців  потрапила в полон до радянських військ. Офіцери, чиновники та  жандарми стали в’язнями радянських таборів НКВС. До Запоріжжя, до табору 100 прибуло 1604 громадянина Республіки Польща, з них 1039 – поляки за національністю.

Військовополонених використовували в Запоріжжі як трудові ресурси.  Є відомості, що серед польських військовополонених назрівав бунт. Адже умови були нелюдські – повна антисанітарія, повне ігнорування всіх гуманітарних норм, урізали пайки. Це був «пілотний проект НКВС» та  міністерства важкої промисловості СРСР із залучення військовополонених для збільшення потужності металургійних заводів. Далі запорізький табір був повністю ліквідований, декого з поляків  етапували до російської Воркути, дехто загинув.

Як відзначили історики, таким чином місто Запоріжжя стало ще одним із місць України, пов’язаних із Катинською трагедією. Пам’ятний знак біля римсько-католицького храму встановлено на кошти громадських організацій. Керівник організації «Полонія» Лідія Єгорова та керівник «Товариства ім. Св. Іоанна Павла ІІ» Ганна Макушинська щиро подякували обласній та міській владі міста за співпрацю під час роботи над монументом.

Відкриття пам’ятного знаку відбулося у Запоріжжі в рамках «Днів польської культури «Під єдиним небом», які тривали майже місяць.

У рамках Днів польської культури в Запорізькому регіоні у травні відбулося чимало заходів: відкрито меморіальну дошку на честь міського голови  Олександрівська, видатного поляка Запоріжжя Фелікса Мовчановського, пройшли наукові конференції, відбувся великий концерт польських національно-культурних товариств у ПК ім. Т. Шевченка, пройшли презентації виставок.

Олена Піддубна