Для українців Великдень – це не тільки різнокольорові писанки і смачна паска, це особливе свято, коли слідують традиціям і вірять у диво

Існує безліч повір’їв і застережень на Великдень. І якщо ви їх дотримуєтеся, усе бажане здійснюється.

Великодні вірування

Вважається, на Великдень все стає видимим, навіть містичне. Маленькі діти з чистою душею можуть побачити всі земні скарби, які у цю ніч світяться вогниками.

На Великдень можна просити у Бога все. Так, люди похилого віку розчісували своє волосся з думкою про онуків, щоб їх було стільки, скільки волосся на голові. Бажаючи розбагатіти, вмивалися зі срібного посуду. Дівчата просили нареченого.

З нетерпінням чекали першого удару церковних дзвонів. Якщо з першим ударом перехреститися зі словами: «Христос воскрес, а рабу (ім’я) здоров’я», то одужає навіть важко хвора людина.

Вставали до світанку, щоб не проспати щастя. Дівчата вмивалися водою з червоного яйця, щоб бути рум’яними.

На Великдень усі мають веселитися, інакше сумувати доведеться весь рік.

Але існують і застереження. Головне з них: у Великдень не можна займатися домашньою роботою – з клопотами піде щастя.

Освячені продукти не можна викидати, їх потрібно з’їсти за святковим столом, поділитися з рідними та сусідами або роздати бідним.

Подружжя не повинно христосатися на людях – до розлуки.

Гріх проливати кров тварин протягом Світлого тижня, адже вони теж радіють Христовому Воскресінню і славлять Бога.

Не можна викидати шкаралупу за вікно, щоб не потрапити в Ісуса і апостолів, які весь тиждень ходять по землі у жебрацькому дранті.pasha1

Ворожіння на Великдень

Магічні ритуали та ворожіння тісно переплетені з народними великодніми традиціями, а деякі з них відбуваються ще від весняних язичницьких обрядів стародавніх слов’ян.

Найважливіший час перед святом Великодня – Страсний тиждень, останній тиждень перед Великоднем, саме в цей тиждень не можна проводити ніяких магічних ритуалів, адже це вважається великим гріхом. Але на сам Великдень це було вельми популярним у народі. Церква виступає проти різних ворожінь, але саме в день Великодня вважає дозволеним здійснювати обряд за допомогою яєць і пасок.

Ворожіння на церковній свічцісвечи

Великоднє ворожіння на свічці необхідно проводити до настання півночі. Для цього запаліть церковну свічку, яка освячена в церкві, і дивіться уважно.

Якщо полум’я рівне, то рік для вас буде спокійним, без глобальних неприємностей.

Якщо полум’я низьке, тьмяне, то рік для вас буде нудним, і печаль буде постійно приходити в ваше життя. Також можливі обман і зради.

Якщо полум’я церковної свічки коптить, це вважається поганим знаком. Рік для вас буде сповнений самотності.

Ворожіння на любов

Підійде цей спосіб тим, хто не впевнений у почуттях обранця. Щоб зрозуміти, взаємна ваша любов, необхідно піти вночі в храм. Треба взяти 2 свічки, запалити одночасно від лампадки і поставити перед Іконою Богородиці. Тільки заздалегідь потрібно загадати, яка зі свічок символізує дівчину, яка – її обранця.

Якщо обидві свічки горять яскраво і спокійно, не гаснуть, не чадять, значить, любов взаємна.

Людина, чия свічка згасне першою, має палкіші почуття.

Якщо одна згасла одразу, то не варто сподіватися на взаємність. Нічого не вийде, мрія не здійсниться.

Коли чадять вони або потріскують, знайте, у стосунки втрутиться хтось третій. Теж по свічці дивляться, з якого боку проблема прийде.

Коли ж по свічці течуть темні струмочки, то взаємність є, але не буде гладких і простих стосунків.

Ворожіння на роботу і гроші

Тим, кого цікавить добробут, слід яйця пофарбувати різними кольорами. Обов’язково освятіть їх у церкві. Інакше відповідь буде хибною. Як прийдете з Храму, складіть писанки в закритий кошик або коробку. Залиште в центрі столу. Потім кожному з гостей або членів сім’ї запропонуйте обрати на дотик одне. За кольором визначають, яким буде дохід до наступного свята. Значення такі:

  • червоний – доходи стануть радувати розміром і стабільністю;
  • синій – грошей вистачатиме тільки на звичайні речі;
  • зелений – чекає підвищення грошових надходжень;
  • жовтий – весь рік будете отримувати дорогі подарунки;
  • помаранчевий – нестабільність, можлива втрата джерела доходу, зміна роботи на менш оплачувану;
  • чорний – втрата великої суми;
  • білий – зміна стану, серйозне зростання соціального статусу.

Ворожіння на великодніх яйцях

Якщо гостей запросили у святковий день, поставте у центр столу паску в оточенні крашанок. Одну позначте для себе. На неї і бажання наговоріть, поки ще ніхто не прийшов. Потім необхідно простежити, хто з гостей візьме це яйце.

Якщо дитина – бажання однозначно здійсниться, але за ним виникне ще багато інших. Тобто, радість буде не довгою.

Чоловік до позначеного яйця потягнеться, чекайте великого захоплення і задоволення від втілення мрії.

Жінка вирішить його з’їсти, залиште будь-яку надію. Ви не отримаєте задуманого.

Великодні ворожіння збуваються тільки у тих, хто вміє зберігати таємниці. Нікому не розповідайте суті поставлених запитань або бажань.

Диво Благодатного вогнюblagodatny_ogon

Благодатний вогонь – це вогонь, який виносять з Гробу Господнього на особливому богослужінні, що здійснюється щорічно у Велику суботу у храмі Воскресіння Христового в Єрусалимі. Чому він сходить саме на православний Великдень, і що буде, якщо він не зійде?

Коли з’явився Благодатний вогонь?

Святі писання розповідають, що першим свідком Благодатного вогню став апостол Петро. Коли він дізнався, що Христос воскрес, то пішов до його гробниці. На місці, де лежав Ісус, апостол побачив божественне світло.

Диво благодатного вогню в Храмі Гробу Господнього описувалося ще у IV столітті як християнськими, так і мусульманськими авторами.

Як сходить Благодатний вогонь?

Сходження вогню суворо контролюється. Напередодні Великої суботи в храмі гасять всі свічки, лампади і панікадила. У суботу вранці Кувуклію – каплицю, зведену над Гробом, оглядають делегації всіх християнських церков, а потім запечатують Гроб.

Потім починається церковна хода. В період з 14.00 до 15.00 Єрусалимський патріарх йде в Кувуклію.

Він заходить у каплицю тільки з факелами та свічками і читає молитву. Тоді на свічки і факел сходить Благодатний вогонь. Після цього лампадки з вогнем розвозять у всі куточки світу.

Чому саме на православний Великдень?

Єдиної версії, чому Благодатний вогонь сходить на православний Великдень, а не на Католицький, немає. Однак все ж існують декілька версій.

Православ’я розшифровується як право і слава, тобто правильне прославлення Бога, правильна віра, за що Він і нагороджує християн.

Лише старий юліанський календар, за яким моляться і відзначають Великдень православні християни, є правильним, що позначається на часі сходження вогню.

Тільки патріарх і священники православної церкви знають послідовність проведення Літанії.

Що буде, якщо Благодатний вогонь не зійде?

За словами святих отців, якщо сходження Благодатного вогню не відбулось, це є однією з ознак наближення кінця світу. Саме у такий спосіб Господь дасть християнам знак того, що часу на покаяння майже не залишилося.

Але для кінця світу несходження Благодатного вогню повинна збігтися ще з двома ознаками: виявленням Ноєвого ковчега на горі Арарат та пересиханням Мамврійського дуба, під яким Авраам зустрів янголів Святої Трійці.

Читайте також: