До здобуття Україною незалежності, у підручниках з історії нашої країни багато подій оминули стороною: найважливіше – замовчувалось, багато імен – забуто. На щастя, сьогодні ми можемо і продовжуємо відкривати для себе саме ту сильну та нескорену Україну та знову пригадуємо тих, завдяки кому вона відбулася. «Українська революція 1917-1921 рр.» – серце процесу створення української держави, яке невпинно билося у тілах його борців. На честь її сторіччя, 22 січня, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, на якій кожен бажаючий може побачити могутню силу українського духу.IMG_2391
Експозиція «100 років боротьби: Українська революція 1917-1921 рр.», підготовлена фахівцями Українського інституту національної пам’яті, розповідає про відомих діячів революційного руху, детально висвітлює різні аспекти створення української державності у зазначений період.
У день відкриття до музею завітали бійці 55-ої окремої артилерійської бригади ім. генерал-полковника В. Петрова, учні запорізької спеціалізованої школи-інтернату «Січовий колегіум», у яких експозиція викликала не абияку цікавість. Майбутня випускниця колегіуму Ратєєва Анастасія навчається якраз на історичному профілі й на виставку прийшла отримати нові знання.
– У нашій школі велика увага приділяється вивченню історії. Українська революція – складний, але дуже важливий період, насичений подіями. Дивлячись на стендах на минуле я думаю, що чим трагічнішою була історія нашої держави, тим міцнішими мають бути зв’язки між нами, українцями, – зазначила дівчинка.
Урочисто відкрили захід голова Запорізької облради Григорій Самардак, керуючий справами виконавчого комітету Запорізької міської ради Роман Омельянович, директор департаменту культури та туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко. Звучали привітання і від істориків – заступника директора краєзнавчого музею Григорія Шаповолова і завідувача кафедри новітньої історії України ЗНУ, доктора історичних наук, професора Федора Турченко.
– Символічно, що в День Соборності в Запоріжжі презентують виставку, присвячену сторіччю Української революції, адже саме цей період став визначальним для України, – зазначив Роман Омельянович. – В цей час відбулося об’єднання в одній соборній державі східних і західних українських земель. Був підписаний четвертий Універсал Української Центральної Ради – документ, який проголосив Українську Народну Республіку «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». Виставка розповідає про події, людей, становлення українського суспільства в період з 1917 по 1921 роки, а також показує, що українці на все готові заради своєї країни.
Як зазначив завідувач відділом новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею Володимир Лініков, головна мета виставки – показати іншу історію, розповісти про події, які дуже довгий час замовчувалися радянською історіографією , не входили в жодний радянський підручник історії України та історії СРСР.
– Історики проробили титанічну роботу в центральному архіві Києва та СБУ, щоб як можна більше українців дізнались правду про перебіг тодішніх подій. Тут представлено багато маловідомих фактів. Наприклад, для мене відкриттям стало те, що уряд УНР планував в Олександрівську будівництво гідроелектростанції. УНР не проіснувала досить довго, щоб цей план втілився, але є такий факт, який був зовсім невідомим в Запоріжжі, – розповів історик.IMG_2364
Також цікавим для слухачів було дізнатися про інший факт: якийсь час більшість кораблів Чорноморського флоту піднімала саме українські прапори. Річ у тім, що близько 60% матросів – вихідці з України, бо для Росії було зручно набирати рекрутів саме з Південної України. Коли починаються революційні події матроси активно включилися в них, про що раніше ніде не згадувалось.
Загалом експозиція складається з 21стенду з фотокопіями знімків і документів, а також текстами до них.
Виставка «100 років боротьби: Українська революція 1917-1921 рр.» працюватиме в обласному краєзнавчому музеї протягом двох тижнів. Потім стенди демонструватимуть у районах Запорізької області.