Через масове застосування найбільш небезпечної отрути 20 сторіччя – фосфіду цинку, Україна скоро залишиться без багатьох птахів і звірів, тому що земля стає перенасиченою хімією. Про це повідомив директор еколого-культурного центру Володимир Борейко. За його словами, близько 100 видів птахів і звірів страждають через застосування на полях країни фосфіду цинку, який використовується у вигляді протравленого зерна проти гризунів. Причому, як зазначає еколог, більше 30 видів тварин через нього вже потрапили до Червоної книги.
“Саме фосфід цинку винен у тому, що в Червоній книзі виявився ще недавно такий звичайний в Україні ховрах, хом’як, а також дрохва, степовий орел, степовий лунь, степовий журавель. Поїдаючи отруєних гризунів і птахів, гинуть вовки, шакали, тхори, а тепер дійшло і до жайворонків”, – підкреслив він.
Крім того, в небезпеці люди, а саме місцеві жителі і мисливці.
“Отрута, потрапляючи в нірки гризунів, отруює підземні води, що сприяє різним захворюванням людей. Фосфідом цинку кримінальні елементи труять бездомних собак у містах, а також звірів у зоопарках. Нерідко від цієї отрути гинуть і люди, перш за все, діти”, – підсумував Володимир Борейко.
При цьому він зазначив, що фосфід цинку строго заборонений в країнах ЄС, а також у Росії та Білорусії. В Україні він має державну реєстрацію Мінприроди України і під виглядом пестицидів широко реалізується українськими хімічними підприємствами.
“Ми маємо намір звернутися до міністра, а якщо потрібно, то і до КМУ, з вимогою заборонити фосфід цинку”, – підкреслив фахівець.