Тільки у 2020 році придбано 7 апаратів УЗД для виявлення хворих на COVID-19
Адже саме УЗД дає шанс не зробити прикрої помилки при постановці діагнозу. У міських лікарнях Запоріжжя сьогодні працює 23 висококваліфікованих лікарі УЗД. Саме від рівня підготовки і досвіду лікаря залежить, як будуть розтлумачені темні і світлі плями на моніторі. УЗД – це один з найбільш безпечних і доступних діагностичних методів, який сьогодні затребуваний практично у всіх областях медицини. Апарати УЗД є у всіх лікарнях.
Область застосування ультразвукового дослідження в медицині безмежна, і з кожним роком відкриваються нові можливості цього методу. Це найпоширеніший і один з основних інструментів сучасної медицини, висновки лікарів ультразвукової діагностики допомагають лікарям інших спеціальностей в постановці правильного діагнозу.
Звукові коливання, що дають зображення внутрішніх органів
З курсу фізики відомо, що ультразвуком називають звукові коливання, що лежать вище порога сприйняття органу слуху людини, частоти яких перевищують 20 кГц. Ультразвук міститься у шумі вітру та моря, видається і сприймається поруч тваринами – наприклад, кажанами, деякими рибами і комахами.
До історії питання
Теоретичні основи ультразвукових досліджень у першій половині XIX століття заклав Крістіан Андреас Доплер. А особливий п’єзоефект, завдяки якому отримують ультразвукові коливання, був відкритий у 1881 році братами П. Кюрі і Ж. Кюрі.
Але практичне застосування ультразвуку почалося пізніше – під час Першої світової війни, коли вчені К. В. Шиловський та П. Ланжевен розробили прилад, за допомогою якого можна було визначати відстань до цілі, а також виявляти підводні човни противника.
Якщо говорити про медицину, то вперше ультразвук стали застосовувати у ветеринарії – для визначення підшкірного жиру у свиней. А перша спроба виконати ультразвукове дослідження людського тіла відноситься до 1942 року. Однак лише на початку 50-х років вдалося отримати ультразвукове зображення внутрішніх органів і тканин людини. З цього моменту ультразвукова діагностика стала широко застосовуватися в діагностиці багатьох захворювань і пошкоджень внутрішніх органів.
Найкращі УЗД-апарати – дітям
Результат УЗД у низці випадків може стати вирішальним моментом при постановці діагнозу і виборі лікувальної тактики та її подальшого контролю.
Розуміючи це, міська влада 4 роки поспіль планомірно оновлює обладнання у найбільшій дитячій лікарні міста №5. За останні 2 роки тут повністю оновили діагностичне та реанімаційне відділення. В першу чергу було оновлено обладнання, яке рятує життя дітей – апарати штучної вентиляції легень. Після цього акцент зробили на діагностичному обладнанні. У лікарню закуплено кілька УЗД-апаратів. УЗД-апарат експертного класу встановили у приймальному відділенні, ще один переносний УЗД використовуватимуть для обстеження важкохворих дітей прямо у ліжку.
Як розповів директор КНП «Міська дитяча лікарні №5» Андрій Запорожченко, до того часу у клінічній лікарні з понад 500 стаціонарних ліжок був всього один апарат ультразвукової діагностики. Апарат знаходився у стаціонарі, але його використовували і для пацієнтів поліклініки. Новий сучасний УЗД-апарат працює в приймальному відділенні, щоб ставити більш точні діагнози дітям, які надходять на лікування. Цей апарат – золотий стандарт діагностики, він досить недешевий. Проте на покупку саме такого обладнання йшли свідомо, бо воно має якісно працювати у режимі 24 години 7 днів на тиждень.
– Цей УЗД-апарат оснащений 3 датчиками та дозволяє досліджувати органи черевної порожнини, серце, опорно-руховий апарат. Його особливістю є можливість деталізації огляду внутрішніх органів у новонароджених, – розповів Андрій Запорожченко.
Як розповіли «ЗС» в Департаменті охорони здоров’я Запорізької міської ради, починаючи з 2016 року у підпорядковані 6 лікарень та 3 пологових будинки закупили 23 апарати УЗД. У 2020 році придбано ще 7 апаратів УЗД для виявлення хворих на COVID-19.
Читайте також: Як вести себе запоріжцям при підозрі на коронавірус