Чи є підстави для хвилювання у тих, хто має статус “чорнобильця”? Про це – інтерв’ю із заступником начальника Головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, заступником керівника комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Олександром Кривим.
– Відомо, що на сьогодні серед громадян – учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи поширюються різні тривожні чутки про зміну або позбавлення їх статусу, який дає право на пільги. Прокоментуйте ситуацію, чи дійсно є підстави для хвилювання “чорнобильців”.
– Почну з того, що масла у вогонь тут додають окремі ЗМІ своїми публікаціями без попередньої консультації з фахівцями на тему пільг особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Дійсно, Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області протягом грудня 2011 року–лютого 2012 року проводилась ревізія деяких питань фінансово-господарської діяльності управлінь Пенсійного фонду України в Запорізькій області і в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації. Перевірялась наявність підтверджуючих документів в справах осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Тобто таких, що слугували підставами для встановлення статусу постраждалих і виплати пенсій. Всього було вивчено 1416 особових справ.
Акцентую увагу, що перевірялись не всі справи, а за конкретний період з 25.08.1992 по теперішній час.
Впевнений, що інформація про перевірку на фоні спонтанних протестів, які виникали, і стала підґрунтям для різного роду чуток.
– Скільки взагалі постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи проживає в Запорізькій області?
– На обліку в органах праці та соціального захисту населення нашої області перебувають станом на 1.03.2012 року 8765 осіб, які постраждали внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Це без учасників ліквідації інших ядерних аварій та дружин померлих ліквідаторів. Але, наголошую, перевірялись лише документи з пенсійних справ.
– Тобто перевірка здійснювалась не суцільна, а вибіркова? Що конкретно перевірялось?
– Так, перевірялась лише частина справ. При цьому досліджувались питання обґрунтованості видачі довідок, що слугували підставами для встановлення статусу постраждалих, шляхом зустрічних звірок на підприємствах, в організаціях та установах, архівних документів. Також перевірялась наявність посвідчень про відрядження, копії військових квитків, довідок військових частин, довідок про підвищену заробітну плату в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів роботи і населеного пункту), виписок з амбулаторних карт потерпілих, довідок МСЕК про встановлення групи інвалідності, експертних висновків тощо.
– Які висновки були зроблені за результатами перевірок Державною фінансовою інспекцією у Запорізькій області? Скільки справ осіб з числа постраждалих від катастрофи на ЧАЕС викликали сумніви?
– Сумніви у перевіряючих викликали особові справи 36 громадян, постраждалих внаслідок згаданої катастрофи.
– Що далі? Позбавити їх статусу – і крапка?
– Ні в якому разі! В області діє компетентна, наділена згідно з Положенням відповідними повноваженнями комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яку очолює заступник голови обласної державної адміністрації.
Запевняю, що ця комісія розглядає всі питання щодо статусу “чорнобильців” неупереджено, відповідально, уважно вивчаючи та зважуючи всі факти в інтересах людини.
Ми розуміємо, що відбувалося в Чорнобильській зоні та взагалі в країні в ті трагічні дні катастрофи. Головним було вжити заходи з максимальної ліквідації наслідків аварії, а папери, довідки, помітки та печатки відігравали другорядну роль.
На засіданні комісії, яке відбулося 27 березня цього року, було позбавлено статусу учасників ліквідації з вилученням посвідчень 1, 2 або 3 категорії всього 14 осіб. Одному ліквідатору замінено статус з 2 категорії на 3 із заміною посвідчення; десятьом – залишено попередній статус 2 категорії та двом – 3 категорії. У двох вилучено виправлені посвідчення, їм буде видано дублікати 3 категорії. Дві справи знаходяться у військовій прокуратурі, одначе, люди, які стоять за цими справами в Запорізькій області, пільг та компенсацій не отримують. По чотирьох справах розгляд відкладено, прийнято рішення повернутись до них після отримання додаткових архівних документів. Одна справа не розглядалась у зв’язку з тим, що учасник ліквідації помер у лютому 2012 року.
– Чи були присутні на засіданні комісії “чорнобильці”?
– Були. З ними, до речі, цікаво спілкуватись. Вони згадували події так, начебто катастрофа відбулась лише вчора. Один з ліквідаторів розхвилювався до сліз. Заспокоювали всією комісією. Він пояснював свій емоційний стан не важкими спогадами, а тим, що розчулений розумінням, людяним ставленням, об’єктивним поглядом членів комісії на обставини справи. Інший з запрошених просто спитав, кому здати посвідчення, зізнався, що підробив його.
– Комісія – це остання інстанція, чи є інша можливість відстояти свою правоту?
– Так, є така можливість. Після висновків комісії, якщо вони не задовольняють особу, вона може звернутись до спеціальної медично-експертної комісії в разі, коли йдеться про підтвердження зв’язку захворювання з наслідком Чорнобильської катастрофи комісією або з відповідною заявою до суду.