Формування екологічної свідомості і стилю життя, безсумнівно, повинно починатися ще з дитинства

Як це зробити найефективніше? Відповідь дає проєкт, розроблений вчителькою географії запорізької школи №65 Світланою Розсохач, яка працювала над ним разом з учнями та колегами

У світі щороку викидається 2,3 млрд тонн сміття, а кожен з нас за цей же період залишає після себе близько 200 кг непотребу, більша частина якого забруднює водойми та ґрунт. Значно скоротити цю цифру покликані принципи руху Zero Waste («нуль відходів») або по-іншому – стиль життя ZW.

Довідково

В основі ZW – дотримання 5 основних принципів: відмовся (від того, що погано піддається переробці – одноразового посуду, поліетиленових пакетів, пластикових пляшок, тощо), зменш (кількість речей та продуктів, які збільшують кількість сміття), використай повторно, перероби, компостуй.

Такий підхід дозволить максимально скоротити викиди в ґрунт, воду чи повітря, які загрожують планетарному, людському, тваринному і рослинному світу.

В березні 2021 року автори проєкту «ECOPOLY» презентували його в Запоріжжі. В основі – популяризація ZW стилю життя через апробацію дитячої екологічної гри «ECOPOLY» та інтерактивні форми роботи з дітьми. Адже саме через гру учні активно сприймають і запам’ятовують важливі речі, внаслідок чого змалечку відбувається формування екологічних звичок ZW стилю життя.

Створив цю гру колишній учень школи, а нині студент Католицького університету в Ружомберку (Словаччина) Костянтин Маріч. Проєкт вже втілюється в 6 школах Запоріжжя – №65 (де його та гру було створено), в гімназії №8, колегіумі «Елінт», академічному ліцеї №23, школах №5 та №101 із залученням 1275 учнів 7-9 класів та вчителів природничих наук цих навчальних закладів. Триватиме він понад 3 місяці. За цей час соціальні педагоги та волонтери навчать дітей гри, буде проведено низку навчально-просвітницьких заходів (екоуроки, вікторини, квести), вчителі напрацюють методичні розробки по темі свідомого споживання продуктів та речей. До проєкту також будуть залучені і батьки, бо в «ECOPOLY» можна грати всією родиною.

Світлана Розсохач розповіла, що в школах один раз на тиждень тестують цю гру, під час якої учні можуть вносити свої доповнення та малюнки. А в кінці травня всі зведені дані будуть надані дизайнеру, який мешкає в місті Луцьк. До речі, це тітка одного з авторів гри, Костянтина Маріча, за допомоги якої (в тому числі і фінансовою) вдалося виготовити в луцькій типографії перших 10 примірників «Екополії», за якими тепер і вчаться запорізькі діти. Згодом, вона обробить всі дані і створить, за потреби, новий варіант гри, щоб потім її тиражувати для старшокласників Запоріжжя.161782740_120472283425559_4474120763199125326_n

Цікаво, що одна така гра вже існує для молодших запорізьких школярів, і діти залюбки в неї грають. Світлана Розсохач переконана, що нова гра сподобається і підліткам.

– 2 роки тому ми розпочали розробку та дизайн цієї гри. Минулого літа була вже отримана перша друкована версія. У гри є конкретна мета – це наведення відповідного санітарного стану на одному із засмічених островів в Тихому океані. На прикладі гри видно, що сміття не повинно залишатись на землі, а через контейнери та пункти прийому потрапляти на переробку, – каже Костянтин Маріч.

Його підтримує і натхненник та стратег цієї гри, учень 9 класу 65 школи Олександр Демашкевич та інші запорізькі підлітки.

Зокрема, учні 5-ї школи, які взяли участь в апробації цієї гри (вона проходить впродовж 1,5 години), дуже швидко в неї втягнулись і вражені так, що неможливо їх від неї відірвати, – запевняє вчитель біології Юлія Скорик. Вона вважає, що для поліпшення екологічної ситуації в рідному місті це дуже гарний проєкт, який запровадить екологічну освіту та інший спосіб життя.

Вчитель географії цієї школи Марина Бажанова погоджується, що проєкт дуже сучасний, бо екологічна свідомість молодого покоління дуже важлива зараз для суспільства.

– Діти дійсно із захопленням грають в цю гру. Думаю, через неї вони зможуть зрозуміти, що охорона навколишнього середовища та збереження довкілля є однією з головних проблем сучасності, зокрема нашого міста, – говорить вона.164220928_122557199883734_1882371818902679057_n

До проєкту приєдналися і представники студії театру «Пігмаліон», які вигадали театралізовану інтеграційну виставу для школярів, де ті самі зможуть взяти участь. Діти опиняться у казці і будуть виконувати завдання, пов’язані з екологічною тематикою.

Як розповіли актори театру «Пігмаліон» Ганна Кулькова та Богдан Самойлов, казку «Про зошити» на замовлення студії написала запорізька письменниця Ольга Ліщук. Що робиться із зошитами, які вже використали учні? На жаль, багато школярів навіть не уявляють, куди їх потім потрібно дівати. Тож дітей познайомлять із переробкою, якої ці зошити зазнають в промисловості.

До речі, проєкт волонтерський, і його автори шукають спонсорів для доброї справи запорізьким дітям. Наразі випущено 10 примірників «Екополії» (ціна одного – 350 грн). Це пілотний проєкт, після завершення якого за допомогою створеного методичного посібника можна буде масштабувати «Екополію» на інші навчальні заклади Запоріжжя. Проте, в авторів є надія, що згодом він розійдеться і по всій Україні.

Ще Світлана Розсохач зауважила, що окрім тестування «Екополії» в школах проводяться і інші екологічні заходи. Так, в 23-му академічному ліцеї Комунарського району міста діти вже висадили 1000 насінин павловнії – ця рослина має дуже великий приріст за один рік і гарно очищує повітря. В кінці березня зернятка, що проросли, школярі розсаджували по стаканчиках, а потім діти їх висадять в землю, створивши в Запоріжжі гарні парки. Павловнія дійсно дуже гарно цвіте, і бджолярі вже цікавляться нею, адже вона дає багато нектару.

Читайте також: У Запоріжжі можна замовити доставку книжок з бібліотеки додому