Літературно-мистецьке свято «Поетичний травень» розпочало свою ходу Запоріжжям та областю. Офіційне відкриття відбулося на Капустяному цвинтарі біля могили «хрещеного батька» цього празника – письменника Петра Ребра, котрий заснував його 1964 року. Були присутні дочка поета Оксана Петрівна, письменники, науковці.

Пригадалися слова Петра Павловича під час концерту в рік відзначення 45-річчя «Поетичного травня» про те, що це – найстаріше на теренах СНД поетичне свято, навіть Пушкінське – на три роки молодше. Завдяки запорізьким літераторам прокладалися мости між народами – у Запоріжжі про це нагадують прізвища письменників інших країн у назвах вулиць.

Після офіційного відкриття нинішнього «Поетичного травня» учасники свята поділилися спогадами й новинами. Зазвичай, за словами письменника Миколи Білокопитова, цей літературно-мистецький захід розпочинали у квітні, як, до речі, й цього року. Нещодавно Віра Шмига організувала книжкову виставку в бібліотеці Запорізького національного технічного університету, Любов Геньба виступала в трудових колективах Гуляйполя.

Лорина Тесленко, котра керує літоб’єднанням «Пошук» імені Миколи Лиходіда, розповіла про виступи членів ЛІТО перед пенсіонерами, ветеранами, бійцями АТО, школярами.

Запорізьке обласне літоб’єднання імені Михайла Гайдабури під орудою письменниці Анни Лупинос на початку травня разом із молодіжним творчим об’єднанням «Платформа дев’ять» взяли участь у всеукраїнському ленд-арт фестивалі «Хортиця», що в урочищі Сагайдачного, де сучасні художники створювали арт-об’єкти на узбережжі Дніпра.

Ользі Стадниченко, завідувачу кафедри українознавства ЗНУ, котра була учасницею не одного літературно-мистецького свята, найбільше запам’ятався «Поетичний травень» у період її шкільних років. За словами науковця, празник тоді крокував досить широко: письменники виступали по школах, у трудових колективах, перед студентами. Це дійство збирало великі майданчики, долучало людей до поезії, і слово наших запорізьких поетів звучало на повний голос.

Поетесі Вікторії Сироватко – постійній учасниці концертів «Поетичного травня» – цього року випала почесна місія бути членом комісії із розгляду творчих робіт, поданих на конкурс імені Петра Ребра. Вона має надію, що такий захід не зів’яне, а стане традиційним, що в конкурсі з кожним роком братимуть участь усе більше й більше літераторів. Адже це – пам’ять про велику людину, засновника «Поетичного травня».

Член НСПУ Олександр Абліцов підкреслив, що в 60-ті роки минулого століття, коли тривало гоніння на українську мову, культивувалося зневажливе до неї ставлення, Петро Ребро знайшов дуже мудре рішення, започаткувавши «Поетичний травень». Це була прекрасна відповідь на твердження про другорядність української мови й недолугість людей, які нею спілкувалися.

– Запрошення молодих поетів, котрі мужніли поруч із досвідченими, було також прикметою того часу, – додав пан Олександр. – «Поетичний травень» став хорошою школою не лише в поетичному, а й у плані підтримки й людяності, адже говорили не лише про поезію, а й про літературу в цілому!

А в Запорізькому національному університеті презентували поетичну збірку молодої поетеси Ірини Сажинської, переможниці конкурсі імені Марини Брацило 2015 року.

25 травня в Запорізькому театрі юного глядача (біля цирку) відбудеться заключний концерт «Поетичного травня». Тут виступлять наші письменники, актори, окремі творчі колективи. Звучатиме поезія, сатира, гумор, пісні. Початок о 18-й годині. Вхід безплатний.

Віра СЕРЕДА

На знімку (зліва направо): Пилип Юрик, Олександр Абліцов, Віра Коваль, Анатолій Сердюк, Оксана Ребро, Анна Лупинос, Микола Білокопитов, Ольга Стадниченко, Лорина Тесленко, Віра Шмига, Вікторія Сироватко біля могили Петра Ребра після офіційного відкриття «Поетичного травня»