Запоріжжя розпочинає активну фазу боротьби з карантинними рослинами, зокрема, з амброзією, у якої саме зараз розпочинається період росту

Вже кілька років поспіль системна та злагоджена робота міської влади, районних адміністрацій, управління з питань екологічної безпеки, Інспекції з благоустрою та Держпродспоживслужби дозволяє крок за кроком позбавлятися від нашестя алергенних бур’янів в межах нашого міста.

3 червня керівники цих структур на чолі з радником міського голови Валерієм Еделєвим вирішили особисто перевірити ті території, за які райадміністрації звітували, що вони чисті від амброзії.

– У такому складі будемо проводити перевірки всіх районів міста раз на місяць. Якщо виявиться, що знищення амброзії проведено не якісно, винних будемо залучати до відповідальності, – сказав, вирушаючи у дорогу, Валерій Еделєв.

Як зазначив начальник управління з питань екологічної безпеки міськради Гліб Золотарьов, комплекс заходів проти карантинних рослин в нашому місті включає такі методи, як покіс, хімічна обробка та фітоценоз. Фахівці стверджують, системний підхід приносить свої результати: у порівнянні із 2015 роком концентрація пилку амброзії в повітрі значно знизилася.

SHER7176

Моніторинг аерополінологічної ситуації (вимірювання рівня концентрації пилку в повітрі), який ведуть фахівці Запорізького медичного університету з 2006 року, показав за останні 5 років деяке зниження частки пилку амброзії у повітрі.

На часі застосування методу покосу трав. Його організацією повинні займатися районні адміністрації та керівники закладів усіх форм власності, які несуть відповідальність за благоустрій прилеглої території.

Наразі в місті створено 7 мобільних груп (за кількістю районів міста), до яких увійшли представники управління з питань екологічної безпеки, Інспекції з благоустрою та Держпродспоживслужби. Вони щодня здійснюють об’їзд парків, скверів, пляжів, інших зон відпочинку і перевіряють їхню чистоту від бур’янів. Також перевіряють дотримання норм благоустрою на територіях, прилеглих до закладів освіти, медицини, торгівлі, громадського харчування, прибудинкові території. Працюватимуть мобільні групи до жовтня.

Як розповів «ЗС» начальник Інспекції з благоустрою Віталій Лисенко, згідно Закону про благоустрій, незважаючи на форму власності, усі території в радіусі 15 м від будівлі або землевідведення повинні прибиратися від сміття та карантинних рослин. Лише за останній тиждень мобільні групи, до складу яких входять у тому числі представники інспекції, склали 4 адміністративні протоколи за ст. 152.

– За невиконання належних заходів із благоустрою адміністративна відповідальність складає від 340 грн (штраф для фізичної особи), на юридичних осіб, ФОП та керівників підприємств, організацій та установ різної форми власності штраф складає від 850 грн до 1700, – уточнив він.

Щодо Вознесенівського району, то тут перевірили ті ділянки, які були вказані райадміністраціями, що на них проводилося знищення карантинних трав. Виїжджали на вул. Незалежної України, 82, на Алею троянд та в парк навпроти Обласного кардіологічного диспансеру на вул. Перемоги.

– Комісія пересвідчилася, робота, дійсно, була виконана, проте зафіксовані певні недоліки санітарного стану. Тож лист із вимогою прибрати гілля буде направлено в райадміністрацію, до КП «Зеленбуд» направлять лист про неналежний догляд за рослинами на Алеї троянд із вимогою впродовж 3-5 днів усунути недоліки. На приватного підприємця, біля кафе якого помітили паростки амброзії, складуть адміністративний протокол, – зазначив Віталій Лисенко.

За словами Валерія Еделєва, наступного тижня у виконкомі знову збиратиметься робоча група по боротьбі з карантинними рослинами, на яку покладено контроль виконання однойменної Програми.

– Можу констатувати, що за 5 років у нашому місті амброзії стало менше, і містяни це помітили. Проте до повної перемоги ще далеко. Серед головних проблем, що цьому заважають: фінансування, організація злагодженої роботи усіх служб, свідомість землекористувачів, які не вважають за потрібне косити траву. Але найголовніше та найактуальніше питання – необхідність розробляти загальнонаціональну програму боротьби з амброзією. Адже в окремому місті, на окремій вулиці цього зробити не вдасться, скільки зусиль не докладай. Наприклад, зараз всю нашу роботу, всі наші досягнення перекреслює те, що у сусідніх Дніпропетровській та Херсонських областях мало приділяють уваги боротьбі з амброзією. Усі розуміють, що у період цвітіння карантинних трав їхнє насіння вітром розноситься на багато кілометрів, – наголосив він.

Учасник рейду, начальник управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області Віктор Шиб зазначив, що масової амброзії ще немає.

– Амброзія тільки починається, тож в липні та серпні з нашого боку буде посилений контроль за організацією ліквідації карантинних рослин на території Запорізького та Вільнянського району, землі якого розташовані впритул до кордону із Запоріжжям. На жаль, штрафні санкції такі, що ними нікого не налякаєш – від 51 до 256 грн. Проте опускати руки ми не збираємося. Рейди будемо проводити щоденно, – наголосив він.

Повідомляйте про місця зростання амброзії

Щороку, з червня по жовтень, при управлінні з питань екологічної безпеки міської ради працює телефонна «гаряча лінія» по боротьбі з карантинними рослинами. Небайдужі до даної проблеми мешканці міста по телефону + 38 (061) 233-98-33 та +38 (093) 211-22-43 мають можливість повідомити про виявлені місця зростання амброзії для вжиття міськими службами необхідних заходів для її ліквідації.

Крім того, інформація, яка надходить на «гарячу лінію», дозволяє доповнити існуючі карти вогнищ амброзії. Таким чином, самі громадяни беруть участь у процесі безпосереднього фактичного моніторингу території міста на предмет зараженості карантинними рослинами.

Читайте також: Запоріжжя у боротьбі з амброзією подає приклад громадам і районам області