19 січня – Велике Православне свято Хрещення Господнє або Богоявлення

Однією з головних традицій цього дня є занурення в ополонку. У Запоріжжі офіційно визначені 2 місця для купання й освячення води: Центральний та Правобережний пляжі. Там чергуватимуть рятувальники, медики та співробітники комунальних служб.

Народні вірування

Святом Богоявлення закінчуються святки, і люди ще з давніх часів готувалися до святкування Водохреща, як до очищувального таїнства від гріхів, зокрема, що накопичилися через ворожіння на святки.

У свято Хрещення двічі здійснюють велике водосвяття. Перше – під час святвечора перед святом Хрещення, коли освячується вода в купелі, що стоїть посередині храму. А вдруге вона освячується безпосередньо в саме свято Хрещення, у водоймі неподалік храму. Під час морозів в ці дні прорубують «йордан» – ополонку в формі хреста, поруч зазвичай ставлять аналой і дерев’яний хрест. Після літургії до цієї ополонки люди йдуть хресним ходом, священник служить молебні і 3 рази опускає в воду хрест, просячи на воду Боже благословення. Після чину освячення вода вже стає «хрещенською», люди вмиваються нею, охочі можуть також зануритися в ополонці. У народі вважається, що повноцінне занурення в хрещенській крижаній ополонці очищає від гріхів. Як повідомили на сторінці запорізької єпархії ПЦУ у “Фейсбуці”, через карантинні обмеження освячення води та масових заходів на  Правобережному пляжі у Запоріжжі проводити не будуть. Освячення води відбуватиметься в храмах.

Пірнати можна не всім

Більшість людей, які купаються у холодній воді, не «моржі» та навіть не підготовлені елементарним загартовуванням. В крижану воду пірнають навіть ті, кому категорично цього не можна з медичних причин.

Лікарі не радять цього робити:

  • людям з хворобами серця і судин;
  • з хронічними захворюваннями сечостатевої, дихальної систем і носогорла в стані ремісії;
  • з температурою вище 37 градусів за будь-яких обставин;
  • вагітним;
  • людям з порушеннями роботи ендокринної системи та хворобами щитоподібної залози;
  • епілептикам і людям із судомними захворюваннями;
  • з будь-якою хворобою в гострому стані;
  • з кон’юктивітом або глаукомою;
  • з туберкульозом;
  • з цукровим діабетом.

Правила безпеки

Лікарі радять готуватися до Хрещенського обряду занурення в холодну воду заздалегідь. Розпочати треба зі щоденного контрастного душу: перші кілька хвилин треба постояти під теплою водою, а потім поступово знижувати її температуру. Після цього слід закутатися в ковдру і випити теплий чай. Процедуру можна повторювати 3-4 рази за день, кожен раз подовжуючи тривалість обливання холодною водою.

Ось деякі поради, як убезпечити себе безпосередньо під час пірнання на Хрещення.

  1. Купайтеся лише у місцях, що пристосовані для зимового купання з облаштованим заходом у воду.
  2. Перевірте, чи є поруч з ополонкою рятувальники і співробітники «швидкої».
  3. Приходити на купання із супроводжуючим, взяти з собою туристичну ковдру або газету, щоб постелити під ноги при роздяганні та одяганні.
  4. Знімати одяг необхідно поступово, а взуття зняти останнім. Одяг повинен бути зручним для одягання, не тісним та з найменшою кількістю ґудзиків.
  5. Намажте тіло жирним кремом або олією. Це робиться для захисту капілярів у верхньому шарі шкіри.
  6. Купання треба проводити швидко, новачкам – у воді не варто перебувати довше 15-20 секунд.
  7. Після виходу з ополонки потрібно швидко почати розтирати тіло рушником, надіти теплий одяг і випити гарячий чай.
  8. Ані до занурення, ані одразу після не можна вживати алкоголь.

Як писав сайт “Запорозька Січ”, на Водохреще синоптики прогнозують сильні морози. Тому запоріжцям радять дотримуватись рекомендацій, аби уникнути проблем зі здоров’ям та не допустити переохолодження.

Читайте також: Як у Запоріжжі проходить локдаун-2021