На сайті міської влади оприлюднено проект рішення Запорізької міської ради «Про затвердження Програми «Програми соціального захисту дітей та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у м. Запоріжжі на 2016-2018 роки».  На прохання кореспондента «ЗС» начальник служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради  Наталія  Сиворакша розповіла  більш детально, що ця програма передбачає.

– Наталіє Сергіївно, скільки зараз у Запоріжжі дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах і потребують допомоги з боку держави?   

–  У нашому місті, станом на 30.06.2016 року, проживає 128269 дітей віком до 18 років. На обліку в службах у справах дітей міста Запоріжжя перебуває 1419.  З них 340 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах,  240 дітей, що залишилися сиротами і 839 дітей, позбавлених батьківського піклування.

Більшість з них перебувають під опікою/піклуванням – 820 дітей.

У закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та в центрах соціально-психологічної реабілітації  проживають 136 дітей. У цьому випадку функції опікуна/піклувальника покладаються на адміністрацію закладів.

В прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу  зараз живуть 117 дітей.

Доля ще 6 дітей вирішується,  тому тимчасово вони влаштовані в сім’ї родичів.

– Чи багато зараз бажаючих усиновити чи взяти під опіку дитину-сироту?

– На даний час службою у справах дітей міської ради взято  на облік 37 кандидатів в усиновлювачі. Такої  кількості бажаючих усиновити дитину в Запоріжжі  ще не було ніколи.

Протягом  першого півріччя 2016 року до сімейних форм виховання улаштовано 69 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  З них громадянами України усиновлено семеро дітей, іноземними громадянами – одна дитина.  Над 56 дітьми встановлено опіку чи піклування. В прийомну сім’ю та дитячий будинок сімейного типу потрапило п’ятеро .

– Скільки у Запоріжжі прийомних сімей та дитячих будинки сімейного типу?

– У місті функціонують 15 прийомних сімей, де виховується 30 дітей та 3 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховуються 19 дітей.

– Розкажіть, будь ласка, про перший міський конкурс «Кращий опікун, піклувальник року».

– Метою проведення конкурсу є популяризація серед запоріжців сімейних форм виховання дітей, позбавлених батьків і батьківського піклування.

У ньому можуть брити участь ті, хто виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 3 до 18 років та є діючими опікунами, піклувальниками не менше 1 року.

Конкурс проводиться у три етапи за наступними номінаціями: «Родина талантів»,  «Найдружніша родина», «Спортивна сім’я»,  «Родина мандрівників»,  «Згуртована сім’я».

На даний час проходить перший етап конкурсу, а саме розгляд конкурсною комісією заяв опікунів і піклувальників про участь у конкурсі та характеристик їхніх родин. Всього для участі у конкурсі вже  подано 44 заявки.

На другому етапі конкурсант повинен буде  презентувати конкурсній комісії свою родину у 5-7 хвилинному  відеоролику або презентації. В ньому опікун надасть аргументи, чому його повинні визнати найкращим. Відеоролик може містити представлення усіх членів сім’ї, огляд помешкання, фрагменти із життя сім’ї,  проведення дозвілля, відзначання свят, мікроінтерв’ю.

Переможці конкурсу в кожній номінації нагороджуються грамотами міськвиконкому, учасники, які посіли друге та третє місця в кожній номінації нагороджуються подяками виконавчого комітету Запорізької міської ради. Підсумки конкурсу буде оголошено  на урочистих зборах з нагоди Дня усиновлення 30 вересня.

Також  слід зазначити, що на сайті Запорізької міської влади оприлюднено проект рішення Запорізької міської ради «Про затвердження Програми «Програма соціального захисту дітей та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у м. Запоріжжі на 2016-2018 роки», якою передбачено виділення коштів з місцевого бюджету для придбання цінних подарунків для вручення переможцям і лауреатам конкурсу «Кращий опікун, піклувальник року».

– Зупинимось детальніше на міській програмі соціального захисту дітей та розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, розробленій вашою службою (управління) у справах дітей Запорізької міської ради.

– Таку програму розроблено в нашому місті вперше. Метою програми є забезпечення оптимального функціонування цілісної системи соціального захисту дітей у  Запоріжжі.

Зокрема, запланована організація низки заходів, спрямованих на своєчасне виявлення дітей, що опинились у складних життєвих обставинах, індивідуальну роботу з ними, з метою попередження вилучення дитини з сім’ї. Перш за все це – профілактичні рейди з виявлення бездоглядних дітей,  які бродяжать, жебракують, залишили домівку чи навчальний заклад. Проведення консультативної роботи з батьками стосовно належного виконання ними батьківських обов’язків. Здійснення контролю за умовами проживання сімей, які опинились у складних обставинах життя. Вилучення дітей з сімей, де є загроза її життю або здоров’ю. Направлення бездоглядних дітей, що потребують соціального захисту, до відповідних закладів.

Також заплановано проведення інформаційних кампаній з популяризації сімейних форм виховання, створення і функціонування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.  Проведення семінарів, круглих столів задля  підвищення педагогічної компетентності опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, усиновлювачів.

Частина заходів стосується забезпечення захисту прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на житло. Наприклад, заплановано ведення реєстру нерухомого майна; контроль за збереженням житлових та майнових прав ; вжиття заходів щодо встановлення опіки над житлом та майном, право власності на яке мають діти-сироти, та діти, позбавлені батьківського піклування; направлення документів для поліпшення житлових умов дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, по досягненню ними 16-річного віку.

– На найближчу сесію виноситься ще один проект рішення, підготовлений службою (управлінням) у справах дітей. Це  програма забезпечення дитячих будинків сімейного типу необхідними меблями, побутовою технікою та іншими предметами тривалого вжитку.  Розкажіть про неї.

– Кошти, передбачені цією програмою, будуть направлені в цьому році на забезпечення необхідним обладнанням двох дитячих будинків сімейного типу.

Сьогодні за адресою проспект Інженера Преображенського, 3 ведуться роботи з реконструкції та перебудови приміщення. Там за рахунок бюджетних коштів має бути створено житловий  комплекс для 4 дитячих будинків сімейного типу. У березні цього року міська влада виділила 6007 тис. грн. для цього будівництва.

У будинку після реконструкції  зможуть проживати до 40 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Це дасть можливість створити єдине розвиваюче середовище,  подарує дітям затишок родинної оселі,  повноцінне спілкування з однолітками.

Вже в грудні планується поселити до будівлі за вказаною адресою дитячий будинок сімейного типу Наталі Циганенко,  який у травні 2015 року переїхав до Запоріжжя з Донецької області.

Родина вимушених переселенців не має можливості повернутися на своє колишнє місце проживання та виявила бажання залишитись у Запоріжжі. Зараз у дитячому будинку сімейного типу виховується одна рідна дитина  та 5 дітей-сиріт. Дитячий будинок сімейного типу має намір прийняти на виховання ще 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З 2013 року розпочато роботу щодо будівництва житла для родини Дмитрієвих, яка розпочала своє існування як прийомна сім`я з червня 2009 року.  А в травні 2015 року рішенням виконкому Запорізької міськради на базі прийомної сім’ї Надії Миколаївни Дмитрієвої та  Олександра Івановича Дмитрієва створено дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі. Зараз тут виховується 6 дітей, позбавлених батьківського піклування, та одна рідна дитина.

Хочеться відзначити, що ця сім`я завжди приймала на виховання дітей підліткового віку, зі складними долями та непростими характерами.  Це дуже цінно, адже, як правило, діти старшого шкільного віку залишаються поза родинним вихованням,  бо мають гірке минуле, бояться будувати нові взаємовідносини, бути відповідальними перед новими обставинами, проявляють лінощі змінювати щось у своєму житті. Батьки-вихователі Дмитрієви  на прикладі своєї родини формують у дітей сімейні цінності, виховують у дітях потребу в родинному теплі, в нових взаємовідносинах, в створенні моделі сім`ї, яка кардинально відрізняється від тієї сім`ї, з якої їх вилучили. Сім`я має велике бажання поділитися життєвою мудрістю, батьківським теплом, любов`ю з дітьми, позбавленими батьківського піклування, та прийняти в родину на виховання ще трьох  дітей.

У 2013 році для будинку сімейного типу Дмитрієвих у межах міста в районі селища Тепличного виділено ділянку площею 1 гектар. Протягом 2013 – 2015 років проводилося проектування та будівництво майбутньої будівлі для дитячого будинку сімейного типу. На кінець 2015 року зведено двоповерхову будівлю, заведено комунікації. У квітні 2016 року Запорізькою міською радою виділено кошти у сумі 5060 тис. грн. для завершення будівництва.  Він має стати  першим сучасним індивідуальним будинком для дітей-сиріт  у Запоріжжі.

Програмою передбачено, що протягом  наступного, 2017 року, планується створити ще 2 дитячих будинки сімейного типу, які будуть проживати в будівлі за адресою проспект Інженера Преображенського, буд. 3.

– Наталіє Сергіївно, розкажіть про форми сімейного влаштування дітей-сиріт. Чим відрізняється усиновлення, опіка, піклування, прийомна родина, дитячий будинок сімейного типу? В яких випадках здійснюється державна фінансова допомога?

Усиновлення – це прийняття дитини в сім’ю на правах рідної. Тільки ця форма влаштування з усіх існуючих має наслідком втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення породжує між батьками (усиновителями) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей.

Встановлення опіки та піклування – це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.

Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли чотирнадцяти років, а піклування – над дітьми віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, опіка (піклування) встановлюється органами опіки та піклування або судом.

Опікуни (піклувальники) є законними представниками інтересів дитини без спеціальних на те повноважень. До їх обов’язків належить виховання дитини, піклування про її здоров’я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечення одержання дитиною повної загальної середньої освіти, здійснення повного медичного обстеження підопічного двічі на рік.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

На дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою чи піклуванням, виховуються у прийомних сім’ях, або дитячих будинках сімейного типу, щомісячно виплачується допомога та державна соціальна допомога, розмір якої становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку.

Статтею 211 Сімейного кодексу України визначено, які особи можуть бути усиновлювачами, статтею 212 Сімейного кодексу України визначено, які особи не можуть бути усиновлювачами. Статтею 244 визначено осіб, які можуть бути опікуном, піклувальником.

Розмір грошового забезпечення становить 35 відсотків двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги на кожну дитину-вихованця та на кожну прийомну дитину.

Сумарний обсяг грошового забезпечення не повинен перевищувати п’яти прожиткових мінімумів для працездатної особи і розподіляється між батьками-вихователями рівними частинами за їх згодою.

Розмір грошового забезпечення одному з прийомних батьків не повинен перевищувати півтора прожиткового мінімуму для працездатної особи.

–  Якщо людина хоче усиновити дитину, чи створити прийомну родину, куди їй звертатися? І  які існують вимоги до кандидатів.

– Мешканці Запоріжжя, громадяни України, які виявили бажання усиновити дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування, повинні звернутися  з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби (управління) у справах дітей кожної середи з 14.00 до 17.00, каб.114,  пр. Соборний, 206.

Розмовляла Ірина ГАВРИЛЕНКО