У рамках ІІІ Всеукраїнського козацького фестивалю “Покрова на Хортиці” у Січовій церкві Покрови Пресвятої Богородиці історико-культурного комплексу “Запорозька Січ” Національного заповідника “Хортиця” відкрилась виставка українських ікон “Образи православних святих в духовному світі запорозького козацтва”.
Започаткувався хвилюючий захід молебнем, який провів настоятель церкви отець Андрій.
– Однією з головних цілей виставки ікон, – зазначив генеральний директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко, – є відродження духовності та християнської ментальності в сучасному суспільстві. Загальновідомо, що запорозьке козацтво традиційно вважається захисником православної віри, а однією із невід’ємних складових його духовного життя були іконописні образи. У давнину ікони передавались на Січ архімандритами монастирів, заможними козаками, діставались козакам внаслідок походів.
– Ікони – це і святині церкви, і твори мистецтва, – підкреслив завідувач історико-культурного комплексу “Запорозька Січ”, депутат Запорізької міської ради Михайло Левченко, – і, головне, візуальне відображення православ’я. Найперший аспект кожної ікони – це не дошка, не фарба, не позолота, а особа, що змальовується. Життя цієї особи є прикладом для наслідування, а саме зображення є свідченням присутності її серед нас. А для козаків, що проводили значну частину життя у військових походах – це і віра в те, що святі образи допоможуть і захистять їх.
– Новостворена експозиція, – сказав старший науковий співпрацівник комплексу “Запорозька Січ” Олександр Сурченко, – розкриває дві теми: “Пресвята Богородиця як культовий образ запорожців” та “Найшановніші святі січового товариства”.
На виставці представлені образи святих, що користувались найбільшою пошаною запорозьких козаків. Архістратиг Михаїл, очільник “небесного воїнства”, та Георгій Переможець (Змієборець) презентують образи небесних захисників Війська Запорозького Низового. Молилися і перед іконами Святого Миколая Чудотворця, Святої Великомучениці Варвари, Святих Параскеви, Ірини, Назарія.
Значна частина виставки представлена іконами із зображенням Божої Матері – головної заступниці запорозьких козаків. Образу Покрови Пресвятої Богородиці в експозиції відведено центральне місце. Культ Покрови символізував захист християн в їхній боротьбі з ворогами, він найближчий для козаків, що проголошували захист православної віри. Окрім того, часте перебування у військових походах, постійна небезпека з боку сусідів примушували запорожців звертатися за допомогою і заступництвом до небесних сил, вони вірили, що Божа Матір покриє і захистить їх.
Представлені на виставці ікони у переважній більшості українського походження, написані на полотні та дереві. Тут експонується 18 оригінальних ікон кінця XVIII – початку XX століть з фондової колекції Національного заповідника “Хортиця”. Частина ікон надана приватним колекціонером Валерієм Гущею.
Фото Володимира Шеремета