У Запорізькому прес-клубі «Журналіст» обласного осередку НСЖУ відбулася прес-конференція фахівців Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області щодо реформування територіальних органів юстиції та системи надання безоплатної правової допомоги, вдосконалення системи он-лайн послуг.

Йшлося, зокрема, про  нововведення в роботі органів юстиції. Так, наприклад, поруч із держреєстраторами (посадовцями, які від імені держави здійснюють держреєстрацію юрта фізосіб-підприємців, – авт.) відтак реєструвати майно та бізнес можуть нотаріуси та акредитовані суб’єкти господарювання. Наразі бізнес можна реєструвати будь-де на території України, нерухоме майно – в області. Запроваджена також система он-лайн послуг Мінюсту України, і тепер кожен зі свого комп’ютера може отримати доступ до держресурсів (реєстру прав на нерухоме майно, електронного реєстру апостилів тощо), держреєстрації актів цивільного стану, реєстру юр- та фізосіб-підприємців, єдиного держреєстру судових рішень, замовити електронний цифровий підпис тощо.

Ще одне нововведення, над яким зараз працюють в Мінюсті та яке буде запроваджене з першого липня цього року по всій Україні, – це бюро правової допомоги на базі всіх районних та міських управлінь юстиції, передбачених планом реформування органів юстиції. У новостворених бюро громадянам надаватимуть безоплатну первинну правову допомогу (роз’яснення та консультації) та вторинну (адвоката за рахунок держави для соціально незахищених верств населення). Цю роботу вже проводять у центрах надання правової допомоги, але бюро будуть створені в кожному районі, що значно розширить доступ громадян до правової допомоги. Тут же, в бюро, населення, що не має доступу до Інтернету, отримає допомогу від працівника бюро з оформлення довідки чи подання заяви.

– Більше року пройшло з того часу, коли наша служба вступила до активної фази реформування, – почав розмову начальник Головтеруправління юстиції в Запорізькій області Андрій Данов, – і відтоді проведено величезну роботу. Реформи тривають і зараз.

– Мінюст є одним з органів, які зараз активно реформуються, щодня рядові українці відчувають на собі позитивний вплив реформ, – підтримав тему в.о. заступника начальника Запорізького облголовтеруправління юстиції з питань держреєстрації Сергій Нікітенко. – Зараз всі реєстри відкрито сім днів на тиждень і 24 години на добу на веб-сайті Мінюсту. Ці дані є офіційними і можуть використовуватися для захисту прав та інтересів громадян, включаючи правоохоронні.

– Через децентралізацію органів влади та передачу функцій громаді на місцях відбулися значні зміни в тих функціях, якими раніше були наділені територіальні органи Мінюсту України, – говорить директор регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області Павло Наливайко. – Частина функцій передається органам влади щодо реєстрації рухомого майна, фізичних осіб, легалізації об’єднань громадян та функцій, пов’язаних з наданням первинної правової допомоги, а саме з роз’яснення норм діючого законодавства тощо. Відтак ця робота проводитиметься на місцях, в кожному райцентрі, містах обласного підпорядкування. Адже не секрет, якщо у великих містах така практика існує, то в сільській чи селищній громадах відсутні фахівці й така можливість. Виходячи з цього, надання первинної правової допомоги покладено на регіональний і місцеві центри, які вже зараз діють, а найближчим часом у Запорізькій області будуть утворені 17 бюро правової допомоги.

Павло Іванович також зазначив,що безоплатна вторинна правова допомога, яка полягає в захисті людини, складанні документів процесуального характеру тощо, також уже надається як у кримінальних, так і в цивільних, адміністративних справах. Для цього вже створено чотири місцеві центри в Бердянську, Мелітополі та два – в Запоріжжі. Районні бюро буде створено як структурні підрозділи місцевих центрів з 01.07.2016 року. Зараз держава відшкодовує витрати, пов’язані з адвокатською діяльністю, через регіональний центр. Так, минулого року на відшкодування виплат адвоката було виплачено майже 6,5 млн грн. Діяльність місцевих центрів у першу чергу пов’язана із захистом прав соціально незахищених верств населення. Впровадження в життя первинної та вторинної допомоги дає можливість зламати ганебну корупційну практику, щоб питання громадян вирішувалися тільки в правовий спосіб.

Автор: Євген ПАНТЕЛЕЄВ