Україна взяла на себе зобов’язання на міжнародному рівні щодо впровадження стандартів ґендерної рівності в усіх сферах життя. Але досі чи найбільша дискримінація жінок у нашому суспільстві відбувається у сфері влади. Так, результати ґендерного моніторингу об’єднаних територіальних громад, проведеного Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» свідчать, що чим більша громада – тим менше жінок у владі, і навпаки, чим менша громада – тим більше жінок у владі. Результати моніторингу були оприлюднені 10 серпня на презентації проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує в партнерстві з Національним Демократичним Інститутом.

Жінок у політиці на місцевому рівні не багато

«Моніторинг гендерної рівності об’єднаних територіальних громад Запорізької області показав: зі збільшенням бюджетів збільшилася і кількість чоловіків у владі в цих громадах: з 45% (до об’єднання в громаду) до 58% (після об’єднання), – зазначила керівник проекту Тамара Огородова. – Серед голів рад жінки складають 23% (до об’єднання їх було 39%). Паритетне представництво жінок і чоловіків 50% на 50% маємо лише у Гірсівській, Комишуваській, Малотокмачанській громадах. Найбільше жінок-депутаток – у Берестівській (68%), Таврійській (64%) – невеликі за кількістю жителів громади (до 5 353 осіб), найменше – у Чернігівській (15%), Приморській міській (19%) – де проживає більше 15 000 осіб. Тобто, чим більша громада – тим менше жінок у владі, чим менша громада – тим більше жінок у владі».

Щодо представництва жінок і чоловіків в органах місцевої влади, в Запорізькій обласній раді зараз 86% депутатів – чоловіки, і лише 14% – жінки. В Запорізькій міській раді депутатів–чоловіків 68 відсотків, а жінок – 32%.

Створено 15 міжфракційних депутатських груп

На презентації розповідали про міжнародний досвід, який свідчить, що важливим для покращення ефективності роботи місцевих рад є створення міжфракційних депутатських груп, які займаються вирішенням соціальних проблем, сприяють забезпеченню рівних прав і можливостей.

Цим же шляхом пішли і на Запоріжжі. Завдяки реалізації фондом «Єдність» попереднього проекту, який мав назву «Підвищення видимості жінок та боротьба з ґендерними стереотипами у національній та місцевій політиці України», в Запорізькій області було створено 15 міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості». Це найбільша кількість таких груп в Україні.

На презентації нового проекту, члени міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» поділилися своїми реалізованими ініціативами, серед яких захист прав дітей та благоустрій (Вільнянська та Василівська міські ради), порятунок життя породілей та покращення медичного обслуговування (Якимівська районна рада), забезпечення постійного водопостачання та освітлення всього селища (Степногірська селищна рада), екологічні акції, просвітницька робота з трудовими колективами щодо підписання колективних договорів (Молочанська міська рада).

Як розповіла Тамара Огородова, у рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам» і надалі буде здійснюватися підтримка роботи міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості». «На навчальних семінарах вони підвищуватимуть рівень своїх знань для покращення ефективності їх роботи у радах. Обмінюватимуться досвідом щодо ґендерних ініціатив на круглих столах і форумах в Запорізькій області та інших регіонах», – розповіла вона.

До речі, 7 серпня в Запоріжжі пройшла зустріч керівника проекту Тамари Огородової з послом Швеції Мартіном Хагстрьомом. «Досвід фонду щодо роботи в напрямку впровадження ґендерної рівності в Запорізькій області дуже зацікавив поважного гостя, зокрема, робота міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» у Запорізькій області, призначення уповноважених осіб з ґендерних питань у радах. Місто Вільнянськ – єдине місто в Запорізькій області, де на сесії призначено уповноваженого з ґендерних питань. У містах Вільнянськ і Василівка внесли до повноважень постійних комісій контроль за виконанням Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків», – зазначила Тамара Огородова.

За її словами, на зустрічі з послом, відбулося обговорення, як досвід Швеції міг би допомогти подальшій роботі таких уповноважених осіб. Мартін Хагстрьом зазначив, що дуже важливо враховувати ґендерну статистику при розподілі ресурсів і прийнятті рішень. На його думку, потрібно більше уваги приділяти питанню протидії ґендерно зумовленому насиллю та створенню умов для реабілітації жінок.

Об’єднавши зусилля, покращили життя людей

Можна досягти того, що раніше здавалося нездійсненним, якщо дієти разом.

На презентації проекту представниці міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» поділилися своїми ініціативами, які об’єднали і жінок, і чоловіків і принесли реальні результати.

«Наш міський голова – Наталя Мусієнко активно підтримує наші ініціативи, проводить в місті ґендерну політику рівності. При розподілі бюджету ми обов’язково враховуємо ґендерний аспект. На програму «Гарним жінкам – гарні тротуари» було виділено 1 мільйон 300 тисяч гривень», – розповіла Олена Стешенко, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Вільнянській міській раді.

«Ми об’єднані спільною ціллю – рівними правами та можливостями, прагненням змінити громади на краще. Велика подяка фонду «Єдність» за майбутнє» та особисто Тамарі Огородовій, яка нас надихає на нові ініціативи», – каже Тетяна Ковиліна, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Запорізькій обласній раді.

«Ми багато робимо для благоустрою міста, захисту прав дітей. На сесіях міської ради ми завжди голосуємо «за» рівні права і можливості жінок у всіх сферах життя», – розповіла Марина Цинкаленко, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Василівській міській раді.

«Наша міжфракційна депутатська група сприяла закупці фетального монітору (апарат, який прослуховує серцебиття дитини в утробі матері). За його допомогою вже врятовані життя породіль, – зазначила Валентина Громихіна, представниця міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Якимівській районній раді. – Апарат носимо з районної лікарні до кабінету лікаря. До речі, такий апарат, згідно з нормативно-правовою базою України, повинен бути в кожному (!) діагностичному кабінеті для жінок. У планах – закупівля ще одного такого апарату».

«Нарешті у нашому селищі більш-менш постійне водопостачання. Плануємо до кінця року провести освітлення у всьому Степногірську», – радіє Ірина Кондратюк, голова Степногірської селищної ради, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Степногірській селищній раді.

«Після участі у заходах проекту, ми почали звертати увагу на ґендерні питання. Проводимо просвітницьку роботу щодо внесення до колективних договорів положень про поєднання професійних обов’язків і сімейних цінностей. За нашої ініціативи провели освітлення від дитячих гуртків до житлових будинків. Адже ввечері дітлахів додому з гуртків забирають мами та бабусі, і це питання здоров’я та безпеки», – розповіла Олена Остролуцька, голова міжфракційної депутатської групи «Рівні можливості» у Молочанській міській раді.IMG_2507 (1)

Представниці міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» висловили подяку Тамарі Огородовій за підтримку, натхнення, просвітницьку роботу щодо забезпечення рівних прав і можливостей. Під час неформального спілкування учасниці міжфракційних груп активно обговорювали з командою проекту подальшу співпрацю.

Законодавство України, зокрема, Конституція України стаття 24, Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» гарантують, що рівність прав жінок і чоловіків забезпечується наданням рівних можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, в здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї та інше.