Про скандал, який розгорівся в Запоріжжі через неякісне харчування дітей в деяких дитсадках міста, розповів керівник Запорізької місцевої прокуратури №2 Роман Мазурик.

– Констатую факт, що було виявлено оперативниками в ході обшуків та слідчих дій, – сказав Роман Мазурик. – Згідно з діючим законодавством прокурор чи слідчий мають право розкривати дані слідства в тому обсязі, в якому вважають за необхідне, а вже суд дасть оцінку тому, що сталося. Адже питання на даний момент стоїть навіть не в тому, чим і як забезпечує постачальник, а в тому, що було знайдено в нього під час обшуку. Це  був розфасований сирний продукт замість сиру, замінник сметани, обезжирений тваринним жирами та пальмовим маслом замість сметани. Власне я не вважаю, що всім цим можна годувати дітей. Це тоді, коли багато моїх знайомих розповідають, що їхні діти відмовляються їсти в дитсадках продукти, які їм дають. У школах теж саме. Більшість поліклінік реєструють велику кількість отруєнь, розладів шлунку, кишкових хвороб.

Таким чином, прокурор впевнений, що постачальники, які виграли тендери, замість сиру постачають продукти із зовсім іншими компонентами.

– Не в цьому проблема, – продовжує прокурор, –  що хтось на чомусь зекономив. Мова йде не про всіх постачальників, а тільки про тих, хто постачає неякісну продукцію. Тому ми відкрито та максимально прозоро проводимо слідчі дії та постійно інформуємо з цього приводу громадськість. Ми прибули в дитсадок проводити допити, а нам кажуть, що діти відмовляються від сосисок, які фарбують воду в рожевий колір.

Прокурор розкрив ще деякі дані слідства. Зокрема, що фірма-постачальник має одне сертифіковане авто на все місто, в якому перевозить разом: м’ясо, молоко, рибу та сир. Прикметно, що дозвіл від органів санітарної гігієни харчування вона отримала вже в день підписання тендеру. Слідство також має запитання, чому в тендерних документах прямо прописані конкретні товарні знаки, які треба купляти. Роман Мазурик закликав також звернути на це увагу антимонопольного комітету.

– У чому конкретно суть даного кримінального виробництва? –  запитую прокурора.

– Ця кримінальна справа, – відповів він, – була розпочата після багатьох публікацій у ЗМІ, звернень депутатів та пересічних запоріжців, громадських організацій, які звертали увагу правоохоронців, що в деяких закупівлях занижують ціни, це може призвести до фактичного постачання спредів, замість масла та сирів, натуральних продуктів – їхніх замінників. На цій основі була відкрита справа, в т.ч. за фактом проведення тендерної процедури по закупівлях харчів. А четвертого квітня, в рамках цього провадження, провели санкціонований обшук, де знайшли розфасовану продукцію по іншій тарі та пакунках, знайшли також на території  цього підприємства  підроблену печатку ветеринарного нагляду, яка служила для відмітки на м’ясі, що воно пройшло сертифікацію, нагляд та лабораторні аналізи.

– Чи дійсно при обшуку вилучили й деякі особисті речі працівників?

– Згідно зі ст. 236 УПК України  «Виконання ухвали про дозвіл на обшук  житла чи іншого володіння особи» зазначені порядок та процедура обшуку, де, зокрема, сказано, що якщо при обшуку знайдено інші предмети, що не були прописані в ухвалі суду, то прокуратура звертається в суд з питанням щодо вилучення цих документів, а також речей для подальшого проведення з ними слідчих дій. Я офіційно заявляю, що у встановлений законом термін було подання до суду на арешт вилучених речей та документів, які завчасно не були прописані. А якби ми знайшли наркотики чи гранати – невже не вилучили б їх, бо це заздалегідь не прописано в суді?

– Крім свого депутатства і громадської діяльності, – говорить депутат Запорізької міськради Михайло Прасол, – я ще й батько п’ятирічної дівчинки, яка ходить до дитсадка. Я дуже радий, що прокуратура почала взаємодію з депутатським корпусом і може розраховувати на нашу підтримку. Адже, через конфлікт інтересів, депутати не можуть активно брати участь у тендерних питаннях та складанні програм. Хочеться сподіватися, що тендери, які ще не проводилися, будуть здійснені законно, з точки зору завезення якісних продуктів у дитсадки в необхідних нормах.

Що тут сказати? Можливо, прокуророві дійсно слід було б більш ретельно зайнятися саме наркотиками та зброєю, ніж більш стусло «співпрацювати» з деякими активними піар-громадянами, розкриваючи таємниці слідства, яке триває. Заяви яких так схожі на мессенджі правоохоронців, що може здатися, що писані однією рукою.

Автор: Євген ПАНТЕЛЕЄВ