Ціна за літр соняшникової олії наближається до 60 грн, а в деяких торгових мережах вже і подолала цю позначку

Крім того, дорожчають інші продукти – цукор, молоко, крупи… Українці засмучені, адже, як свідчать дані Держстату, більшу частину доходів люди витрачають на їжу та оплату комунальних послуг. Поки що виручають дешеві сезонні овочі. Багато хто повернувся до практики їх консервування та інших варіантів заготівель на зиму.

За кордоном українська олія дешевша

Експерти кажуть, що вся справа в зростанні вартості олії у світі. Наприклад, в середині березня вартість тони української соняшникової олії доходила до 1700 доларів. Тоді чому українська олія у Польщі дешевша, ніж в Україні?

Експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначає, що за понад рік оптові ціни на харчові продукти, напої та тютюнові вироби зросли на понад 30%.
«Харчові продукти є драйверами інфляції в Україні, ціни на них виросли найбільше. У цей список, звісно, ще варто додати збільшення цін на комунальні послуги», – зазначив Пендзин.

На питання, чому один і той самий товар у нас і наших сусідів має різну ціну, експерт відповів наступне:

– Особливість полягає у формуванні ціни на ринку. В ЄС податок на додану вартість на харчові продукти від 5% до 7%, а на промислову групу він становить 20%. В Україні податок не залежить від груп товарів, він становить завжди 20%. Ми з вами 15% переплачуємо за один і той самий товар, – пояснив експерт.

Він зазначив, що саме тому виходить, що в Іспанії чи Польщі українська олія дешевша, ніж в Україні.

Курятина замість м’яса

Найдоступнішим м’ясом за ціною для українців залишається курятина, тоді як свинина залишається найдорожчим, при тому, що середня зарплата по країні зменшилася. Такі дані опублікувала Державна служба статистики України за підсумками травня.

Держстат підрахував, що найдешевше обходилася курятина. За кілограм тушки цієї птиці в середньому потрібно було викласти 67,2 грн, куряче філе підбиралось до 107 грн – у середньому за м’ясо без кісточок потрібно було віддати 106,9 грн.

Свиняче м’ясо в ціні значно дорожче за куряче – у середньому вартість свинини оцінювалася в 120,6 грн за кг.

Найдорожчим м’ясом в Україні названа яловичина. Вартість її в середньому становила 160,3 грн за кілограм.

«Інфляція в Україні становить 9,5%, а споживчий кошик зріс на понад 12,5%. За рік тільки ціна на хліб збільшилася на 17%, тоді як на свинину – лише на 1%. Це говорить про те, що українці стали споживати менше м’яса, адже зменшився платоспроможний попит на нього», – висловив свою думку економічний експерт Олег Пендзин.

Чому фрукти не дешеві?

Ціни на черешню знизилися, але продовжують кусатися. Фермери заявили, що такого поганого врожаю якісної ягоди черешні та полуниці вони не бачили останні 10 років. Така ж ситуація з абрикосами, грушами і сливами. Причина цього – весняні заморозки та початок літа з рясними дощами.

До слова, неврожай груш – це проблема не тільки України, але і всієї Європи. Але тут причиною вже стало нашестя шкідників, через які в деяких фермерських господарствах навіть доводилося викорчовувати дерева.

В Україні прогнозують дефіцит сала

Українці стали менше споживати свинини: за 5 років споживання знизилося до 7 кг на душу населення у рік, тобто, на 30%. Про це заявила експерт зі свинарства Асоціації тваринників України Ольга Махно.unnamed

Вона зазначила при цьому, що в порівнянні з європейськими країнами «українці і так не доїдають свинини». На думку Махно, нашу країну може очікувати дефіцит сала, оскільки вирощування свиней в Україні втратило рентабельність, що пов’язано з ціною кормів: з початку 2019 року їхня вартість зросла на 20-40% і продовжує рости.

В Асоціації тваринників попереджають, що подальше зростання цін на сировину негативно позначиться на малому і середньому бізнесі України.

Імпорт свинини в Україну в грошовому вираженні в 6 разів перевищив експорт, у співвідношенні $19 млн і $3,7 млн. За січень-травень 2021 відповідно (дані Державної митної служби), – повідомляє agronews.ua.

Прогноз Мінекономіки: Тарифи на опалення і гарячу воду зростуть на 30%

Зростання цін буде і цього року, і далі. Наприклад, у 2022 році тарифи на тепло і гарячу воду зростуть ще на 6%, в 2023 і 2024 роках – ще на 5%. В цілому здорожчання станеться близько 30%.

Про це йдеться в прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки, який Кабінет Міністрів схвалив наприкінці травня.

Що стосується прогнозу на наступні 3 роки, то в 2022 році тарифи на тепло і гарячу воду зростуть ще на 6%, в 2023 і 2024 роках – ще на 5%.

Тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення в 2021 році зростуть на 20%, у 2022 році – ще на 11%, в 2023 і 2024 роках – ще на 5%.

Також прогнозується зростання вмісту будинків: цього року – на 10%, у 2022-му – ще на 10%, в 2023 і 2024 роках – ще на 5%.

Читайте також: Які ціни на фрукти і ягоди на ринках Запоріжжя