Добірку книг художньої літератури, що користується найбільшою популярністю серед читачів Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, для «ЗС» підготувала провідний фахівець абонентного відділу Тетяна Мартиненко. Це кілька десятків творів, як вітчизняних, так й зарубіжних авторів. Причому, за статистикою, останнім часом все більшою популярністю користується сучасна художня література українських авторів.
«Іловайськ» – Євген Положій
«Іловайськ», як російською, так й українською мовами, читають всі – і молодь, і люди поважного віку. У бібліотеці декілька її примірників, і вони постійно «на руках». До речі, одна з книжок – з автографом. В жовтні минулого року Євген Положій підписав її для запорізької бібліотеки. Книга видана у 2015 році.
– Чому ця книга найпопулярніша серед читачів? Певно, тому що автор написав правду про події на Сході, – вважає Тетяна Мартиненко. – Звісно, – додає вона, – всю правду про війну розповісти неможливо. Проте Євген Положій був чесним, коли писав про Іловайськ.
«Забудь-річка» – Брати Капранови
Роман «Забудь-річка» також вельми популярна серед запорізьких читачів. Видана у минулому році.
– У братів Капранових гарна мова, але вони, – каже Тетяна Мартиненко, – писали, як на мене, несерйозно, кепкували зі всього, і це подобалось далеко не всім читачам. А ось «Забудь-річка» значно відрізняється від всіх попередніх їхніх романів. Понад усе роман вражає своєю історією. Назва роману походить від язичницького символу – Забудь-річки, що розділяє світ живих і світ мертвих. Забудь-річка протікає між поколіннями у кожній без винятку нашій родині.
Роман розповідає про трьох молодих людей, що потрапляють на війну під одним іменем – Степан Шагута. Комсомолець воює у дивізії «Галичина», син офіцера УНР – у Червоній армії, а польський жовнір – в УПА.
Уже в наш час випадково зустрічаються двоє їхніх нащадків, і закохуються. А далі вони намагаються з’ясувати долю своїх дідів – трьох Степанів Шагутів.
«Залишенець. Чорний ворон» – Василь Шкляр
Виданий у 2009 році історичний роман «Залишенець. Чорний ворон» є популярним і дотепер.
Це можна пояснити тим, що люди хочуть зрозуміти свою історію, – каже Тетяна Мартиненко. – Після «Залишенця» з’явились багато інших романів про Холодний Яр. Але саме Шкляр своїм «Чорним вороном» відкрив нам Холодний Яр. Змінив свідомість всіх трьох поколінь. Тож не дивно, що цей роман читають та перечитують.
«Солодка Даруся» – Марія Матіос
Цей роман, за переконанням бібліотекарки, претендує на перше місце, але чомусь серед запорізьких читачів він не такий популярний, як вище названі.
Роман спонукає до філософських роздумів щодо людських вчинків. Вийшов друком у 2004 році. Розповідає про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених радянським НКВД у довоєнний та післявоєнний період окупації радянськими військами Західної України.
Трилогія «Биті Є» – Любко Дашвар
«Биті Є» складається з трьох романів: «Макар», «Макс» та «Гоцик» – видані у період 2011-2012 років. Це історії про людські відносини сучасних українців. Трилогія описує подальше життя хлопців з роману «Рай.центр».
«Крадійка книжок» – Маркус Зузак
Роман вийшов друком у 2006 році, у 2013 – екранізований Бояном Персивалем. В Україні був надрукований у 2015 році.
Події відбуваються в нацистській Німеччині, починаючи з січня 1939 року. Оповідання ведеться від імені Смерті – чоловічого роду.
До вже літньої головної героїні Лізи навідується Смерть, щоб повідомити, що знайшов її книгу. Та, перш ніж забрати, Смерть відкриває Лізі найпотаємнішу свою таємницю: «Мене переслідують люди».
«Все те незрозуміле світло» – Ентоні Дорр
Книга видана у 2015 році. Роман про кохання і смерть, про те, що робить з нами війна, про те, що незриме світло переможе темряву.
Автор переносить читача в 1944 рік та розповідає про боязкого хлопчика та сліпу дівчинку, що зустрілися серед полум`я війни. Вони намагаються вижити і врятувати рідних людей.
«Хроніка заводного птаха» – Харукі Муракамі
Це роман-загадка. За кожною сторінкою відкривається нова таємниця, і так до самого кінця. Коли тридцятирічний житель Токіо втратив роботу, все й почалось: втік кіт, зателефонувала дивна жінка, зникла дружина…
«Алхімік» – Пауло Коельо
Роман вперше був опублікований у 1988 році португальською мовою. Його переклад українською ми побачили у 2011 році. Невелика книжка розповідає про подорож пастуха з Андалусії до Єгипту, після повторюваних снів, які показували, що саме там він знайде свій скарб. По суті, роман – це неординарний погляд на сприйняття життя, Бога та людей.
«Справа отамана Зеленого. Українські хроніки 1919 року» – Андрій Кокотюха
Історичний роман, що вийшов друком у 2014 році. Розповідає про визвольну боротьбу українського народу 1919 року.