Цьогорічна вступна компанія до вузів знову відзначилася довгими чергами. Нововведення подавати документи через Інтернет мало вирішити цю проблему, але, за словами відповідального секретаря приймальної комісії ЗНУ Даміра Бікулова, велика кількість абітурієнтів перевантажує базу даних, і у програмі відбувається збій системи. Абітурієнти схвильовані тим, що через помилку в системі їх не внесуть до бази даних все одно відправляються у подорож до обраних вищих навчальних закладів.

«Подавати документи через Інтернет жахливо, тому що програма дуже повільно працює, – скаржиться випускниця ЗОШ №100 Вікторія Коваль. – Я дуже засмучена тим, що тепер документи неможливо подавати безпосередньо до вузів. Не зважаючи на те, що раніше потрібно було відстояти велику чергу, ти віддавав документи особисто в руки і не хвилювався, що може щось піти не так».

До речі, на час бесіди Вікторії ще досі не вдалося подати документи до електронної бази даних. Більш успішною виявилася інша абітурієнтка Анастасія Меліхова, яка здогадалася, коли слід подавати документи, щоб сайт працював нормально.

«Дуже складний процес подачі документів. Сервер надзвичайно повільно працює. Мені довелося о сьомій годині ранку відправляти документи, поки підлітки ще сплять», – поділилася секретом успішної подачі документів дівчина.

Катерина Глушкова для доступу до бази даних прокинулася ще раніше.

«Справа в тому, що сайт постійно «висне» або взагалі не відкривається. Складності лише в цьому. А взагалі на сайті є інструкція, в якій все зрозуміло написано. Мені вдалося надіслати документи о четвертій годині ранку, в цей час сайт працював найкраще», – розповіла вона.

Ті, хто думають, що на цьому страждання абітурієнтів закінчилися, глибоко помиляються.

«Діти можуть не поступити до університету через технічну помилку, – заявляє відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Дамір Бікулов. – У шкільних атестатах досить часто зустрічаються технічні помилки, коли неправильно друкують рік випуску або прізвище випускника. Такі помилки не дають дитині можливості подати документи до вишу. Певна кількість абітурієнтів потрапила в ситуацію, коли всі документи у прядку, помилка була допущення під час внесення інформації до бази даних. Відповідно, програма його не приймає, тому потрібно швидко вирішувати цю проблему, подавши відповідну заяву до Міністерства освіти і науки України».

Абітурієнтам пільгових категорій в цьому році також стало складніше вступити до вишу, адже з цього року скасували позаконкурсний вступ. Раніше пільговиків зараховували на бюджетну форму навчання поза конкурсом. Це обурювало абітурієнтів з високими балами в сертифікатах зовнішнього оцінювання – часто через «пільговиків» таким дітям не вистачало бюджетних місць. Але тепер такого поняття, як вступ поза конкурсом, немає. Для інвалідів, сиріт, воїнів АТО, дітей загиблих солдат надається 10% від всієї кількості бюджетних місць, і вже за ці місця серед «пільговиків» проводитиметься окремий конкурс. Жоден з абітурієнтів аж до серпня напевно не знатиме, чи потрапив він на бюджет.

Але відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ все ж таки бачить у нововведеннях позитив, адже подача документів у вузи через Інтернет значно прискорила роботу комісії. Так, за чотири дні з початку вступної компанії до Запорізького національного університету подано понад 6 тисяч заяв, а це значно більше, порівняно з минулим роком за аналогічний термін.

З думкою колеги погоджується відповідальний секретар приймальної комісії ЗНТУ Віктор Грешта. На даний момент до ЗНТУ свої документи подали близько 2,5 тисяч абітурієнтів.

Валерія КОНСТАНТИНОВА