Зі шкільної програми усі ми чули про визначну в українській культурі особистість Івана Франка. Він був геніальним письменником, поетом, борцем і взірцем. Але мало хто заглиблювався у деталі його особистого життя. А він був людиною, життя якої було сповнене коханням, пристрастю і жінками. Сучасний український драматург Тетяна Іващенко написала біографічну п’єсу про Івана Франка «Таїна буття». Саме цю драму-виставу про особисте показали на сцені Запорізького академічного музично-драматичного театру ім. Магара.
– Виставу ми з акторами робили протягом 30 днів, – розповіла головний режисер театру Тетяна Лещова. – Поставили її на малій сцені, тому що це майданчик для пошуку та експериментів. Тут присутні особисті відносини між акторами, вони дуже близькі між собою. Ми з акторами багато вивчали і торкалися документів про Івана Франка.
Вистава «Таїна буття» – це надзвичайно складна й драматична історія подружніх стосунків, наповнена пристрастю, стражданням, радістю, багатогранністю почуттів та виром емоцій, що розкриває складність взаємин між чоловіком та жінкою. В основі п’єси – особисте життя Івана Франка. За життя Іван Якович мав стосунки з багатьма жінками, але справжні почуття були лише до трьох – Ольга Рошкевич, Ольга Хоружинська, Целіна Зигмунтовська. Але одружився лише на одній, яку по-справжньому не кохав… Розкрити стосунки між письменником та цими жінками спробували у виставі «Таїна буття».
Тетяна Лещова розповіла, що родзинкою цієї вистави є те, що головних героїв грають актори, які у житті справжня закохана пара. Тому вони добре показують справжні щирі стосунки між Іваном Франко та Ольгою Хоружинською.
Актори говорять, що кожну емоцію вони намагалися відчути через свої переживання. Вивчали біографію, передивилися архівну інформацію, щоб якомога краще зрозуміти своїх героїв. Виконавиця головної ролі Галина Капралова розповіла, що кожна її емоція на сцені справжня.
– Моя роль нелегка, над цією роботою потрібно багато працювати, переосмислювати. Було і важко, і легко водночас, і боляче, і радісно… Я для себе поставила завдання, щоб не було ні секунди фальші. Усі емоції будуть справжніми, – розповіла Галина. – Я намагалася свою героїню зрозуміти через себе. Через свій біль, свій життєвий досвід. Ця жінка від початку розуміла, що вона не кохана дружина. Тому тут присутня жертовність. Але в кожної жінки, навіть якщо вона осмислює, що її не кохатимуть, все одно душа і серце прагнуть єднання з цією людиною. Поряд із Франком не могло бути звичайної жінки, вона послана йому Богом. Цей життєвий шлях також є її особистим внеском у його життя та творчість.
А виконавець головної ролі Сергій Собержанський говорив, що спочатку не розумів, чому Іван Франко робив саме так, а не інакше. Коли актор вивчив усю інформацію про митця, Сергію стало шкода Франка.
– Для мене у ролі Івана Франка була складність зробити образ живої людини зі своїми пристрастями, бажаннями. Показати усе те, що відчуває кожен з нас, – розповів Сергій. – Я спочатку не розумів, чому він робив деякі речі. Але коли почав більше заглиблюватися у біографію Івана Яковича, знаходив деякі моменти, в яких можна було побачити, чому він вчинив саме так. На останніх репетиціях мені стало трохи шкода свого героя.
Тетяна Лещова розповіла, що цю виставу вони планують показати на фестивалі у Києві.
Виставу можна буде побачити 17 лютого.