Запорізька міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги – найбільший медичний заклад Запорізької області. За рік тут лікуються більше 20 тисяч хворих. Лікарня спеціалізується на наданні екстреної медичної допомоги за хірургічним, кардіологічним, урологічним, травматологічним та багатьма іншими профілями у цілодобовому режимі.

В останні роки з міського бюджету виділяється чималі кошти для оснащення лікувальних установ міста новим сучасним обладнанням та на проведення ремонтів. За два роки функціонування комплексної програми з оновлення матеріально-технічної бази, на закупівлю обладнання для міської клінічної лікарні екстреної і швидкої медичної допомоги було виділено близько 30 млн. грн.IMG_0297

Під час робочого візиту заступника міського голови Анатолія Пустоварова, йому показали, як працює нова апаратура, що реально рятує життя городян.

Ендоскопічне відділення розташоване на першому поверсі хірургічного корпусу та є важливою ланкою у проведенні діагностики та лікування хворих, яких до лікарні в ургентному порядку привозять «швидкі».

  • Ендоскопічне відділення – це гордість нашої лікарні. Трохи раніше сюди було закуплено 3 фіброгастроскопи, а нещодавно – 3 фібробронхоскопи Olimpus, які дуже допомагають лікарям. Наприклад, вони незамінні для надання допомоги хворим з супутньою важкою серцевою та легеневою патологією. Використання цього обладнання дозволить зменшити терміни перебування даної категорії хворих на реанімаційному ліжку та підвищить результативність лікування,- зазначив заступник головного лікаря Андрій Попович.

Він розповів, що на базі лікарні працює Центр шлунково-кишкових кровотеч, який приймає за рік близько 5 тисяч пацієнтів. Всі вони повинні пройти фіброгастроскопію, щоб визначити джерело кровотечі.

  • Завдяки цьому сучасному обладнанню можна не тільки знайти джерело, але й відразу ж зупинити кровотечу і далі вже визначатися, чи потрібно оперувати, чи можна лікувати людину консервативно, – сказав Андрій Попович.

За його словами фібробронхоскопи з’явилися в лікарні лише тиждень тому, за цей час за їхньої допомоги вже було обстежено 71 людину.

Для лікування хворих з супутньою серцевою патологією, яка ускладнюється розвитком дихальної недостатності внаслідок ендобронхіту, проводяться бронхосанації. Таких процедур виконується в лікарні більше 4000 на рік.

Крім цього, бронхоскопи необхідні у роботі відділення грудної хірургії, до речі, єдиного в Запоріжжі.

– Функцій апарату – дві: діагностична та лікувальна. Хворих з тяжкими пневмоніями, які часто виникають після важких операцій і тривалого знаходження на апаратах штучної вентиляції легенів, без промивання бронхіального дерева вилікувати практично неможливо. Буває, щоб хворий одужав, треба 3-4 рази на добу цим апаратом антисептичним розчином промивати бронхіальне дерево. Сторонні предмети з легких також можна видалити за допомогою фібробронхоскопу, – розповів Андрій Попович.

Медики кажуть, що після обстеження одного пацієнта апарат повинен пройти обробку та дезінфекцію, а це займає 2-3 години. При наявності 3 фібробронхоскопів та 3 фіброгастроскопів вдається забезпечити безперервний потік обстежень пацієнтів.

Крім зазначеного обладнання, для міської клінічної лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги було придбано цифровий рентген-апарат, установка якого буде здійснюватися вже найближчим часом у відділенні урології.

  • Також у нас в лікарні успішно працює комп’ютерний томограф, на якому проводиться близько 175 досліджень на тиждень, – нагадав Андрій Попович. – Навантаження дуже велике, але апарат справляється і дуже допомагає лікарям в діагностиці хворих.

Контрастні речовини для досліджень на томографі закуплені і їх вистачить до кінця року, рентген-плівка теж є.

Цього року за гроші з міського бюджету також купили 8 нових апаратів штучної вентиляції легенів, які запустять в експлуатацію вже наступного тижня. Заступник головного лікаря 5-ої лікарні каже, що потреба їхньої лікувальної установи в таких апаратах складає мінімум 46 штук.

Отже, у лікарні Запоріжжя закуповують сучасне обладнання завдяки збільшенню фінансування з міського бюджету.

 

– Реформа охорони здоров’я, на жаль, особливо не стосується матеріального забезпечення, закупівлі обладнання, ремонтів. Всі ці проблеми лягають на плечі громади, – розповів заступник міського голови Анатолій Пустоваров. – Вже другий рік поспіль виділяються серйозні кошти на оснащення лікувальних установ нашого міста. Наприклад, лише для цієї лікарні за 2 роки було направлено близько 30 млн грн на матеріально-технічне оснащення. У грудні 2016 року для ендоскопічного відділення було придбано три фіброгастроскопи на суму 1,5 млн грн. У 2017 році були закуплені три фібробронхоскопи Olimpus на суму 1, 76 млн грн.IMG_0303

На цьому ми не зупиняємося, попереду багато планів, а існуючі проблеми і потреби ми добре знаємо.

Робота в цьому напрямку триватиме. У бюджеті Запоріжжя на закупівлю медичного обладнання для первинної медицини і лікарень передбачено майже 80 мільйонів гривень.

Анатолій Пустоваров також відвідав відділення стерилізації, де в цьому році замінили 2 парових стерилізатора, витративши на це із міського бюджету 1,25 млн. грн. Для пацієнтів ця процедура, не помітна але, по суті, вона одна з найважливіших і базових, адже це гарантія запобігання зараження і поширення внутрішньолікарняних інфекцій.

  • Введення в експлуатацію сучасного стерилізаційного обладнання, зокрема двох модернізованих стерилізаторів, дає можливість проведення якісної стерилізаційної обробки хірургічного інструментарію, який використовується для оперативних втручань, що в свою чергу дозволяє звести до нуля виникнення внутрішньолікарняної інфекції та зараження парентеральними формами вірусного гепатиту та ВІЛ-інфекції, – розповіла головна медична сестра 5-ої лікарні Любов Антонюк.

За її словами, центральне стерилізаційне відділення обслуговує всі відділення, маніпуляційні кабінети та операційні лікарні. Зараз два сучасні модернізовані автоклави (електронні парові стерилізатори) об’ємом 400 і 560 л використовуються для стерилізації інструментарію, операційної білизни та перев’язувального матеріалу.