Нещодавно в прес-центрі інформаційного агентства “ВІСТИ-ІНФОРМ” відбулася прес-конференція, присвячена старту екологічної програми “Врятуємо Дніпро разом”. Організаторами проекту виступили представники громадських організацій, яку з часом підтримав металургійний комбінат “Запоріжсталь”.
“Врятуємо Дніпро разом” вже більше двох місяців на слуху в запоріжців. Під цим гаслом на початку осені видання “Рибальський вісник” почало активно пропонувати і проводити різні заходи з очищення головної річкової артерії міста і країни: суботники з прибирання в прибережній зоні, екологічні конкурси.
Головний редактор газети Ігор Резніков упевнений: про благополуччя і чистоту Дніпра повинен піклуватися кожен громадянин, незалежно від статусу, суспільно-політичних поглядів, знань в екології.
Зокрема, на зустрічі йшлося про те, що останнім часом річка Дніпро інтенсивно забруднюється сміттям і відходами життєдіяльності людини. Насамперед, забруднено прибережні території і дно водної артерії регіону. Як відзначили у міськСЕС, сьогодні навантаження в межах міста на річку Дніпро не зменшується. Якість стоків після шламонакопичувача ВАТ “Запоріжсталь” (“червона вода”) не відповідає санітарним вимогам, зливові стоки з території міста практично не очищуються. Шлаковий відвал “Чорна гора” розмивається водами річки Дніпро і може бути суттєвим чинником хімічного забруднення річки.
Санітарний режим річки Дніпро в межах Запоріжжя за 9 місяців 2012 року порівняно з аналогічним періодом 2011 року дещо погіршився за хімічними показниками. Всього досліджено 58 проб на хіманаліз, нестандартних 2 (3,2 відсотка) проти 0,7 відсотка за аналогічний період минулого року. Досліджено 62 проби на баканаліз, відхилення виявлено в 1 пробі (1,6 відсотка) проти 10 відсотків за аналогічний період 2011 року.
У той же час, з урахуванням санітарно-мікробіологічних і санітарно-хімічних досліджень проб води річки Дніпро в місцях водокористування населення, виконаних райСЕС у літній період (пляжі, місця неорганізованого відпочинку населення та інші), в порівнянні з минулими роками до 3 разів виросла кількість проб річкової води, в яких виділено збудники інфекційних захворювань, небезпечних для здоров’я людини.
Аналіз результатів лабораторних досліджень свідчить, що найбільше антропогенне і техногенне навантаження і вплив на санітарний стан річки Дніпро здійснюється в нижньому б’єфі річки – Орджонікідзевському, а особливо Жовтневому і Комунарському районах міста, на долю яких припадає левова частка відхилень від їх загальної кількості. До всього цього ще й дно річки Дніпро в межах міста повністю засмічене пластиковим сміттям. У світовій практиці дане питання вирішується обмеженням використання пластикових пляшок, пакетів та посуду. Вказані фактори негативно впливають на санітарний стан води і рекреаційні зони та становлять загрозу здоров’ю населення міста, що зобов’язує санепідслужбу вимагати виконання додаткових заходів з покращання ситуації.
Запорізькі громадські активісти раніше закликали до більш рішучих дій з очищення річки Дніпро від побутового сміття і вже своїми силами провели низку відповідних заходів. Однак цих зусиль було недостатньо для ефективного вирішення проблеми.
У ході прес-конференції головний державний санітарний лікар Запорізької області Анатолій Севальнєв повідомив про те, що останнім часом відзначається наростання бактеріального забруднення річки Дніпро в акваторії міста Запоріжжя, перш за все, в нижньому б’єфі (це частина річки від центрального пляжу Запоріжжя до початку Каховського водосховища).
“Ми стабільно відзначаємо наростання кількості холероподобних вібріонів. Це турбує СЕС, оскільки слідом за холероподібними у нас можуть вкоренитися і холерні вібріони”, – зазначив Анатолій Севальнєв.
– Ми стільки забруднювали Дніпро, що вже зобов’язані перед природою зробити щось корисне. І якщо в цей рух включаться молодіжні організації, різні спортивні організації, якщо це буде підтримано громадськістю, то це принесе свій результат. Чим більше людей приєднається до акції, тим краще будуть і результати, – підкреслила голова постійної депутатської комісії з питань екології Запорізької міськради Людмила Завгородня. – Я, напевно, маю право від імені жителів міста сказати “Спасибі!” всім громадським організаціям, всім організаторам, всім, хто хоч трошки свого часу, грошей і можливостей включає в цю акцію. В той же час хочу зазначити, що період умовлянь потрібно закінчувати. Я пропоную закінчити процес розмов та перейти до жорстких санкцій по відношенню до тих, хто тим чи іншим способом забруднює Дніпро.
За словами директора з промислової та техногенної безпеки ВАТ “Запоріжсталь” Ігоря Черняка, вищезгадана ініціатива продиктована тим, що заводчани – в першу чергу теж жителі нашого міста і їм не байдужа екологічна ситуація в Запоріжжі.