В облдержадміністрації відбувся брифінг першого заступника голови обласної державної адміністрації Віктора Ємельяненка, на якому посадовець поінформував про стан виконання природоохоронних заходів підприємствами області, які передбачені дозволами на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами. У заході також взяли участь начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області Ігор Бройде та начальник Державної екологічної інспекції в Запорізькій області Сергій Новік.
На сьогодні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами отримали 1188 суб`єктів господарювання в регіоні. При цьому 40 суб`єктів не отримали нових дозволів на викиди.
– Одна з головних екологічних проблем Запорізької області – забруднення атмосферного повітря. До цього призводять застарілі технології, морально і фізично зношене газоочисне обладнання, відсутність ефективних методів очистки газоподібних забруднюючих речовин, а також невиконання в повному обсязі підприємствами природоохоронних заходів, – пояснив Віктор Ємельяненко.
За словами посадовця, в першому кварталі 2012 року викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел склали 50,7 тисячі тонн, що на 14 тисяч тонн або на 21,7 відсотка більше, ніж у першому кварталі 2011 року. При цьому зниження обсягів викидів не стільки пов’язане з модернізацією обладнання та встановленням очисних споруд, скільки зі зниженням обсягів виробництва підприємствами, які є основними забруднювачами.
За словами Ігоря Бройде, 61 підприємством заплановано 295 заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із загальним зниженням обсягів на 189,9 тисячі тонн.
Найбільше зниження обсягів викидів заплановано для Запорізької ТЕС, ПАТ “ДТЕК “Дніпроенерго”, ВАТ “Запоріжсталь”, ПАТ “Запорізький завод феросплавів”, ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат”, ПАТ “Запоріжкокс”, ПАТ “Дніпроспецсталь” та ПАТ “Український графіт”.
– Уже закінчилися терміни виконання 118 заходів, з них виконано тільки 80. По 172 інших заходах на сьогодні терміни виконання тривають. Найпотужніші заводи, які не вклалися в передбачені терміни, призупинили роботу потужностей, на яких мали бути встановлені очисні споруди чи модернізоване обладнання. Це стосується заводу феросплавів, алюмінієвого комбінату, “Запоріжсталі” та “Дніпроспецсталі”, – повідомив Віктор Ємельяненко.
При виконанні заходів підприємствами буде досягнуто зменшення викидів забруднюючих речовин майже на 97 відсотків від запланованого по області.
Сергій Новік поінформував, що під час проведення перевірок ПАТ “Запорізький завод феросплавів”, ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат”, ВАТ “Запоріжсталь” щодо виконання повітряохоронних заходів, термін виконання яких сплив, установлено, що обладнання, на якому вчасно не виконано заходи, опечатано та виведено з експлуатації. А перевіркою на ПАТ “Дніпроспецсталь” встановлено, що робота ЕП № 8 СПЦ № 3 здійснювалася без дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря.
Також Віктор Ємельяненко повідомив, що керівництвом облдержадміністрації було ініційоване питання виділення з обласного бюджету близько 0,5 млн.грн. на розробку довгострокової обласної екологічної програми. Зараз триває тендерна процедура, за результатами якої буде обрано виконавця і розробника програми.
– Ми хочемо вибудувати таку систему роботи, щоб до неї залучилися і влада, і підприємства, і преса, яка буде інформувати громадськість про зміни в екологічній ситуації області. Ми всі чудово розуміємо, що можна було б за один день зупинити всі заводи і таким чином покращити екологічну ситуацію в регіоні. Але філософія роботи обласної влади наступна: для нас важливе кожне робоче місце, яке може забезпечити тільки нормальна робота підприємств. Саме тому наше завдання – знайти компроміс у реалізації екологічних програм, але не за рахунок жодної зі сторін, – підкреслив Віктор Ємельяненко.