Ковдри, скатертини, килимки, одяг, сумки та серветки – це далеко не всі предмети, які по-новому «зазвучать» і матимуть чудовий вигляд у стилі печворк

Оригінальний вид рукоділля нагадує принцип мозаїки, коли різнокольорові текстильні клаптики зшивають в єдине цілісне полотно. Печворк – це творчий процес шиття, що дозволяє відтворити унікальний виріб, з новим, креативним і індивідуальним узором і фактурою. «Запорозька Січ» розібралася в азах цього цікавого виду рукоділля, яке в змозі опанувати кожен

Що таке печворк, і чому їм варто зайнятися

Печворк – це техніка шиття речей з клаптиків тканини. Шматочки спочатку з’єднують в невеликі блоки у вигляді різних геометричних фігур. Потім з них шиють ковдри, прихватки, штори, накидки на крісла, килимки та багато іншого.

Є кілька причин зайнятися клаптиковим шиттям: по-перше, ви економите – замість того, щоб купувати декоративні наволочки на подушки, килимки, рушники або підставки під кружки, ви можете зробити їх самі зі старих речей; по-друге, ви дбаєте про екологію – зіпсований одяг перетворюєте на предмети декору, а не на сміття. До того ж ви створюєте ексклюзивні речі, яких немає більше ні в кого.Цiкава_сукня_з_клаптикiв

Які інструменти і матеріали потрібні

Знайти необхідні інструменти для печворку не є проблемою, адже більшість з них є вдома у кожного. А якщо чогось не вистачає, можна з легкістю купити в магазинах для рукоділля та творчості або замовити в інтернеті.

Вам знадобляться: різнобарвна тканина, нитки, швейна голка, ніж для розкрою, ножиці, швейні шпильки, олівець або крейда. Необхідними є і вимірювальна стрічка, лінійка, праска, картон та наперсток. Якщо хочете прискорити роботу, потрібна швейна машинка, але можна обійтися і без неї.

У подібному виді шиття використовують найрізноманітніші тканини: драп, шовк, бавовняну тканину, штапельну і безліч різних синтетичних. Абсолютно все йде в клаптикове шиття, тільки треба знати, в яку техніку яку тканину потрібно застосувати. Якщо у вас в наявності є велика різноманітність тканин, то зберігати їх слід за кольорами.

Бавовна – лідер печворку. Така тканина вважається найбільш зручною для такого виду рукоділля, оскільки вона: має оптимальну щільність, не розповзається і не обсипається на зрізі, легко приймає задану форму і довго зберігає її. Плюсами є і те, що вона просто зшивається, не линяє і не дає усадку, а пряме переплетення ниток в бавовняному волокні – великий плюс в клаптиковому шитті. Бавовна відмінно підходить для таких виробів, як: кухонні прихватки, серветки, покривала на диван і ліжка тощо.Постiл_на_бiлизна_у_стилi_печворк

Шовк – красиво, але не практично. Не підлягають ніякому порівнянню вироби у стилі печворк з шовку. Шовкові клаптики – вибір в бік краси виробу, вони витончені, ошатні й урочисті, але недовговічні. Якщо мова йде про кухонні фіранки, які часто піддаються пранню, то термін служби даного виробу досить короткочасний. Не кожна господиня віддасть перевагу красі замість практичності. Слід обирати шовкові полотна тільки у тому разі, якщо мета – створити одяг. Оригінальний вигляд має і художнє панно з цих «ніжних» шматочків. Японський шовк в технології клаптикового шиття просто неперевершений, але це дороге задоволення. Японські тканини для печворку підійдуть тим, хто любить розкіш.
Льон для печворку: вибір на користь екологічності. Абсолютно натуральна сировина – основа виробництва лляних полотен. Цікавий факт: саме лляні нитки використовуються в хірургії для накладення швів, адже людський організм не відторгає їх і повністю розсмоктує. Саме тому вироби з льону – знахідка для тих, хто страждає підвищеною чутливістю до рослинних алергенів. Покривала для дивана і ліжка, наволочки, серветки і навіть шопери з лляних клаптиків захистять організм від різного роду алергічних реакцій. А одяг у стилі печворк з льону – ідеальний вибір в літню пору.

До того ж льон – цінний матеріал з низкою переваг: натуральний, екологічний і абсолютно чистий текстиль, який має високу теплопровідність, а значить під таким покривалом буде тепло, але не спекотно. Відрізняється він і стійкістю до зношування і міцністю в експлуатації. Речі з льону прослужать довго, залишаючись привабливими. Наволочки і фіранки, виготовлені зі шматочків льону, забезпечать свіжість і повітропроникність виробу та матимуть низький ступінь електризації. Бактеріологічні властивості такої тканини захистять житлове приміщення від грибків, бактерій і шкідливих мікроорганізмів.

Шерсть – тепло і безпечно. Використовувати клаптики вовняної тканини в техніці печворк можна за умови, що цей виріб має більше практичну спрямованість, ніж естетичну. Шерсть – тканина тепла, а значить, ідеальний діапазон її використання – ковдра, покривала або елементи верхнього одягу. Переваги вовни для виготовлення речей дуже багато – така тканина не мнеться, що дозволяє вовняній ковдрі мати постійно доглянутий вигляд. Вона погано піддається забрудненням, це означає, що вовняний виріб довгий час буде чистим і привабливим. До того ж шерсть еластична, і покривало ідеально прийме форму улюбленого дивана, захистить від забруднень та зігріє холодними зимовими вечорами.

І звичайно ж, шерсть стійка до зношування. Клаптевий плед можна передавати з покоління в покоління, особливо якщо він – сімейний раритет. Ця тканина має високий ступінь вологопоглинання і не горить. Виготовлення клаптикової серветки з вовняної тканини – універсальний предмет на кухні. Пару і воду поглине, при контакті з вогнем не загориться, довго прослужить.

Як освоїти клаптикове шиття

Спробуйте зшити виріб зі старих непотрібних речей. Починайте з квадратів. Це найпростіше, що можна зробити з клаптика тканини. І зшиваються вони дуже легко. А ось складні геометричні фігури залиште на потім: для них потрібна вправність, тому що з’єднати їх між собою складніше. Та і краї у них часто зміщуються: одна помилка – і доведеться розпорювати шов, щоб все виправити.Прояв_печворку_в_iнтерeрi

Шийте зразки. Якщо збираєтеся шити великий виріб, спочатку зробіть мінізразок, щоб перевірити точність розкрою, побачити помилки і похибки. Це заощадить вам час і сили, адже прибрати помилку в великому виробі важко.

Використовуйте великі клапті. Чим менше шматочки тканини, тим більше швів доведеться зробити, через що збільшиться і число помилок. До того ж так ви швидко втомитеся від шиття і, ймовірно, кинете справу на півдорозі. А якщо візьмете спочатку великі клапті, то перша річ не займе багато часу.

Повторюйте роботи інших. Перший час не гоніться за оригінальністю. Набагато краще спочатку набити руку, створюючи речі по чужих покрокових уроках, яких в інтернеті більш ніж достатньо. А вже згодом у кожного майстра виробляється власний стиль.

Вчіться поєднувати кольори. Можна власноруч підібрати палітри відтінків, які будуть добре комбінуватися між собою.

Різновиди печворку

Печворк точно не набридне після декількох місяців, оскільки у цього виду рукоділля є кілька різновидів і купа різних технік. Експериментувати можна постійно. Найпопулярніші різновиди цього напрямку народного мистецтва наступні:

  • Традиційний спосіб. Найпростіший різновид, який полягає у з’єднанні шматків різних геометричних фігур. Це можуть бути квадрати, прямокутники, трикутники та інші. Вирізана тканина просто зшивається в єдине полотно, і виріб готовий.
  • Квілтинг. Щоб шити в такому стилі, знадобиться швейна машинка. Шматки зшиваються машинним стібком. Таким чином найчастіше шиють ковдри, наповнені ватином.
  • Курйози-печворк. Така назва невипадкова, адже в цьому різновиді печворку зшиваються найрізноманітніші тканини різних розмірів і форм. Тут можна використовувати креатив по максимуму. Поєднуйте мереживо, джинсу, оксамит. Компонуйте це все в одному виробі, з’єднуйте рядками і прикрашайте вишивкою, стразами або намистинами.
  • Японське клаптикове шиття. Тут використовується тільки дорогий шовк, з якого зшиваються різні фігури і навіть маленькі картини.
  • В’язаний печворк. Тут замість прошивки клаптиків машинкою використовується пров’язування їх в’язальними гачками.

Щоб легше було опанувати ту чи іншу техніку, не рекомендуємо робити все з самого початку «на око». Набагато краще буде знайти в інтернеті схеми клаптикового шиття і діяти строго за ними, поки ви не наберете достатньо досвіду.

Читайте також: Як допомогти дитині обрати професію