Долю ярмарку біля цирку вирішуватиме робоча коміссія

Терміново внести пропозиції щодо вирішення питання «стихійної» торгівлі поблизу цирку. Таке доручення під час сесії отримала від міського голови Володимира Буряка профільна депутатська комісія з питань торгівлі разом з Департаментом надання адміністративних послуг та розвитку підприємництва міської ради. Таким чином, складне питання має отримати своє вирішення

Володимир Буряк розповів про численні листи-запити із різних контролюючих органів, які стосуються стихійної торгівлі в Запоріжжі. Наприклад, 9 січня минулого року надійшов лист від СБУ: «У зв’язку із поширенням в Україні епізоотії та з метою попередження нанесення значних економічних збитків державі здійснюються заходи, спрямовані на виявлення та усунення передумов та спалахів особливо небезпечних інфекційних хвороб у місті Запоріжжя та Запорізькій області… З метою усунення передумов та спалахів у місті Запоріжжі епізоотії просимо перевірити інформацію та вжити дієвих заходів реагування в рамках наданих вам повноважень». Надалі йде про порушення вимог на основі принципів безпеки … харчових продуктів операторів ринку, що здійснюють діяльність, пов’язану із виробництвом або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, та не отримують експлуатаційний дозвіл…

– На цьому торговому майданчику здійснюється обіг харчових продуктів, м’яса тварин, птиці, які потребують лабораторних перевірок… А це є порушенням… Тому у зв’язку із відсутністю на даному торговому майданчику цих вимог, що створюють передумови до спалаху даних інфекційних хвороб – закрити, – зачитав Володимир Буряк.80439776_1025918281096878_1493550215481786368_n

Від влади вимагають дій

Із листа від Національної поліції в адресу виконкому: «Повідомляємо про те, що до ГУНП почастішали надходження скарг щодо функціонування ярмарку на території, прилеглій до державного цирку… Скарги стосуються незадоволень продажем продуктів. На розгляді у працівників ГУНП перебуває скарга від директора спортивного комплексу «Будівельник» щодо незаконної торгівлі… Тому просимо вас повідомити, чи є на сьогодні торгівельна діяльність законною чи незаконною. Чи є дозвіл. Якщо немає підстав для цієї господарської діяльності, то в разі необхідності нам потрібно провести спільні дії для ліквідації цієї стихійної торгівлі».

Також є звернення до інспекції з благоустрою ЗМР від Держспоживслужби про захворювання на ботулізм. «Від Запорізького обласного центру надійшла інформація про випадок захворювання ботулізмом Романа Т. Він розповів, що купив на цьому ринку у такого-то товариства рибу-ляща. І потім захворів на ботулізм… Просимо вжити дієвих заходів».

І останнє. Лист Запорізькому міському голові від голови обласної державної адміністрації. «Сьогодні діє оновлене розпорядження голови Запорозької ОДА від 25.03.2019 р. №145 «Про вжиття заходів щодо ліквідації незаконної торгівлі в Запорізькій області». За рекомендаціями якого всім територіям області запропоновано забезпечити виконання комплексу заходів з протидії незаконній торгівлі. При цьому можливо застосувати алгоритм ефективних взаємодій всіх органів владних повноважень у боротьбі із незаконною торгівлею. Зважаючи на це, просимо разом із правоохоронними органами вжити дієвих заходів у межах повноважень стосовно порушень та провести роботу і повідомити обласну державну адміністрацію про торгівлю на площі біля Запорізького цирку».

– На все це потрібно відповідати, діяти згідно із законом. Але замість цього ті, хто підтримують ярмарок, збирають мітинги, говорять, що міська рада не дає працювати. Я неодноразово звертався до голови депутатської комісії з підприємництва із пропозицією разом знайти місце в Запоріжжі, обладнати його, зробити тимчасовий ринок – і торгуйте, будь ласка. І на цьому місті будемо проводити ярмарок раз на тиждень. Тому не міська рада і не міський голова хоче щось закрити, – зазначив міський голова.

Є закон – його й виконувати

Депутати також звернулися за роз’ясненнями щодо питання боротьби зі «стихійною» торгівлею до начальниці управління патрульної поліції у Запорізькій області Світлани Михайловської, яка виступала на сесії.

– Для мене це політичне питання, на яке важко відповісти. З одного боку, було рішення, яке дозволяло там розміщувати ярмарок – тепер це рішення скасовано. Є нове рішення про скасування старого рішення. Але коли людям на щось дали дозвіл, то потім припинити це дуже важко. Моя позиція стосовно ярмарку така: діяти відповідно до чинного законодавства. Тобто, якщо на законних засадах буде стояти питання про ліквідацію ярмарку, то ми комплексно із інспекцією з благоустрою, дільничними інспекторами поліції – тому що одна патрульна поліція це питання не вирішить – будемо займатися цим, – зазначила Світлана Михайловська вона.

Голова спілки промисловців та підприємців «Потенціал» Олександр Головко наголосив, що будь-яка підприємницька діяльність має здійснюватися у межах законодавства.

– На початку 90-х років, коли у нас була велика проблема з продуктами харчування, то ми крім щорічного великого ярмарку на Набережній – до якого залучали підприємства навкруги міста – проводили й ярмарки біля цирку, на Маяковського, в усіх районах міста. Проводилися вони на спеціально відведених майданчиках, планово, а не просто: кому куди забажалося – туди й пішов. До них залучалися сільгосппідприємства, які оточують місто, – зазначив він.

До речі, Олександр Головко наголосив, що в Запоріжжі існують ринки, на них є вільні місця: «Я це кажу ще й тому, що багато працюю із малим та середнім бізнесом. Очолюю громадську організацію, яка займається саме захистом підприємств малого та середнього бізнесу. Тому стверджую, що мають бути всі дозвільні документи, повинні сплачуватися податки, організовуватися прибирання за собою і таке інше. Всі ці затрати повинні нестися, – підкреслив він. – Вирішувати задачу потрібно так, щоб було зручно усім. Поруч є Критий ринок. Як і всі інші, він комунальний, тобто всі податки йдуть до міста. А виходити й торгувати по всьому місту, де заманеться – не можна».

Олександр Головко акцентував, що бізнес треба захищати, що людям потрібно надавати робочі місця. Але робити це в межах закону.

– Тому за стіл переговорів повинні сісти представники влади, депутатського корпусу та торгівлі. І таким чином визначитися: де, як і в який спосіб вести цю роботу, – зазначив він. – Робити це з урахуванням вимог, які надходять до місцевої влади з боку державної.

Торгувати своїм та якісним

Голова постійної комісії міськради з питань регуляторної політики, розвитку підприємництва, торгівлі, послуг та захисту прав споживачів Олег Афанасьєв доповів, що їхня комісія повністю ознайомилась з цією проблематикою.

– Її потрібно вирішувати. Ми вивчали досвід Києва, де проводяться такі ярмарки. Дійсно, є можливість та законодавча база, щоб цей ярмарок перенести в інше місце, – Міський голова пропонував таке місце. Приватний бізнес також запропонував місце. Тому потрібен компроміс між підприємцями, які там торгують, містом та депутатським корпусом. Треба сідати за стіл переговорів та розглядати альтернативу діючого ярмарку, – зазначив Олег Афанасьев.

Володимир Буряк зауважив: якби на цьому ярмарку продавали картоплю, капусту, моркву та все інше, що вирощують люди на території Запорізької чи сусідніх областей – то торгуйте, будь ласка: ніхто чіпати не буде. Але якщо там продають ляща чи червону рибу, кокоси чи банани, м’ясо та інші вироби, які потрібно перевіряти – то якщо не дай Боже там щось трапиться, хто відповідатиме?

– Так може треба навести лад у власному колі, між тими, хто там торгує? Якщо хочете формат ярмарку – будь ласка. Але якщо хтось буде у когось перекупляти на продаж – то це інше питання. Тому від мене доручення до всього депутатського корпусу, профільної комісії: навести лад на цьому ринку. І хай там торгують люди! Ті, хто буде торгувати продукцією, яка вирощується на наших землях. Але м’ясо та інші продукти потрібно перевіряти. А якщо комусь хочеться створити додатковий ринок – а це і є додатковий ринок – це інша справа. Сьогодні тут не ярмарок – половина перекупного товару. І це продається на тлі тих людей, які привозять свої продукти. Нехай профільна комісія, відділ торгівлі на наступній сесії в кінці січня нададуть свої узгоджені пропозиції депутатському корпусу і виконавчій владі. А ми їх розглянемо – і вперед. Торгуйте тим, що вирощуєте, а не тим, що може отруїти людей. Тоді це буде ярмарок раз на тиждень. Крім того, необхідно направити листа в правоохоронні органи, щоб вони – поки не вирішена ситуація – дали правову оцінку тому, що відбувається біля цирку, – сказав Володимир Буряк.81576291_2738535589542028_7782008590302183424_n

Що скажуть депутати?

Депутати міської ради висловили низку пропозицій з приводу незаконного ярмарку біля цирку та стихійної торгівлі взагалі.

Петро Михайлик:

– Треба бути відвертими. З цим ринком та наведенням порядку боролися і минулі влади. Змінилися закони – їх потрібно виконувати. Правильна пропозиція – перенести ярмарок та заспокоїтися. Його час минув. І не треба обманювати людей.

 Микола Бєлий:

– Питанню вже не один рік. І якщо ми хочемо надати людям якусь іншу локацію – давайте їм це запропонуємо. Це не бізнесмени чи спекулянти – це ремісники, люди з сіл, як дійсно хочуть торгувати власною продукцією. Сам я там не купую.

 Денис Васильєв:

– До ремісників та тих, хто в селі виростив власну продукцію та продає її, питань ніхто не має. Але де в наших селах вирощують банани, кокоси та апельсини, турецькі яблука? Якщо формат ярмарку для людей, які самі вирощують – то голова перший це підтримає. Але є багато задокументованих фактів, актів поліції. Порядок треба наводити по товару, який продають. Приберіть зайве – і питань не буде. Хочете працювати на ринках – якщо недостатньо місць – будемо розширяти ринки. Але не треба лукавити про ремісників та стукати в барабани, що когось обмежують.

 Олександр Кобзарюк:

– На цьому ярмарку було все під контролем. Представники управління торгівлі ходили по прилавках та перевіряли, щоб усе було законним. І тоді не було жодного питання. А що стосується факту ботулізму – так там лящів не продають. Там продають нормальну рибу. Лящ – це якась така риба… Я не бачив там жодного ляща. І ні в кого не було, щоб ботулізмом отруївся. Там червона риба, та будь-яка. Люди приїжджають сюди купувати із інших міст. Навіть з інших держав приїжджають купувати – з Німеччини, Польщі, Голландії!

 Дмитро Сірий:

– Не можу зрозуміти, з чим пов’язано таке обурення містян. Адже людей не проганяють, ярмарок не закривають зовсім. Його просто хочуть перенести і зробити більш цивілізованим. Це буде навіть більш зручно і вигідно для людей. Адже відштовхуватися потрібно саме від їхніх інтересів. Знаю, що профільна депутатська комісія з питань торгівлі вже розглядає це питання.

У нас в Бородинському мікрорайоні, наприклад, по суботах та неділях працює соціальний ринок. Він знаходиться поруч з комунальним ринком, що на перетині вул. Бородинської та Маршала Чуйкова. Туди по вихідним дням селяни привозять і продають своє. Тобто виростила людина картоплю і сама її продає. А місто надає майданчик, де вона це може зробити. Автоматично ціна дешевша, тому що без перекупників. Цей ринок нікому не заважає. Територію огороджено.

Треба виходити із потреб містян, але водночас все має бути в межах закону та норм благоустрою міста. Соціальні ринки потрібні і мають право на існування. Але ніхто не повинен ризикувати отруїтися чи купити неякісний товар.

Михайло Прасол:

– Ми живемо з вами в ХХІ сторіччі і, звичайно, моє ставлення до стихійної торгівлі негативне. В центрі міста не можна торгувати просто з землі, тим паче рибою, м’ясом та молоком. Адже це небезпечно для людей, які купують у них продукти. Я народився і живу у Вознесенівському районі, і, починаючи з дитинства, ми по суботах разом з родиною завжди ходимо до Критого ринка. Я там скупляюсь і впевнений, що всі бажаючі торгувати можуть знайти собі там місце. Та коли з дитиною йду до цирку, то мені не дуже подобається бачити біля культурного закладу стихійний базар.

Вважаю, що всі підприємці повинні бути в рівних умовах. Ті з них, котрі щодня платять «містове», скажімо, на Критому ринку, не повинні потерпати від того, що поруч їхні колеги можуть не платити за все це. Якщо ти торгуєш, звичайно, після тебе залишається якесь сміття. Тож повинен прибирати його самостійно або платити за це іншим. Громада, звичайно, може за ними прибирати але це навантаження, якого не повинно бути. Я, як платник податків, не дуже схвалюю таку ситуацію. Це ж не якесь там соціальне навантаження, це, фактично, бізнес. Ви заробляєте на цьому гроші, то і повинні платити за подальше приведення території до ладу. Адже ми живемо з вами та й далі хочемо жити в європейській державі і завжди беремо приклад з людей, які там живуть. Та коли при мені на землі рубають голову свині чи рогатої худоби, вважаю це зовсім не цивілізовано.

Ірина Костенко:

– Стихійної торгівлі як явища бути не повинно. Щодо ярмарку біля цирку, то свого часу це була непогана ідея. Продукція, яка там повинна була реалізовуватися, мала бути з селищ чи дач. Зрозуміло, й ціни там очікувалися нижчі, ніж на ринках. Ми як депутати тоді не заперечували. Сьогодні ж там торгують не тільки виробники. Розміщення цієї торгівельної площадки біля цирку теж неправильне, адже там, в центрі міста, спостерігається безлад, залишаються купи сміття. Проте соціальний ринок, ярмарок повинні існувати. Місто має виділити місце, куди б привозили продукцію сільгоспвиробники.

Катерина Константинова:

– До стихійної торгівлі ставлюся негативно, але вона існує, це факт. Що до торгівельного майданчика біля цирку, то я не скупляюсь на цьому ярмарку, але бачу наслідки торгівельного процесу: сміття, бруд. По суті, ми надаємо конкурентні переваги тим, хто реалізує товар на цьому ярмарку. Тому що ті, хто продають на ринку, сплачують містове, за прибирання, за послуги лабораторії, а на ярмарку – не сплачують нічого.

Олександр Гончар:

Я за те, щоб торговцям запропонували інше місце або перемістили їх на Критий ринок. Стихійна торгівля псує вигляд міста Запоріжжя. Більшість підприємців, які стоять там, не сплачують місту податки, весь прибуток йде до їхньої кишені. На цьому майданчику відсутні туалети, санітарні кімнати, де можна помити руки. Це неправильно. Зараз міський голова дав доручення нашій комісії з питань регуляторної політики, розвитку підприємництва, торгівлі розробити механізми подальшого функціонування цього торговельного майданчика. Одразу після свят ми плануємо зібратися та розробити наші пропозиції.

Читайте також: У Запоріжжі продавали прострочене молоко