У неділю в готелі “Інтурист” відбулася презентація Громадського руху “Чесно”. Символом нової організації став часник (як “засіб дезінфекції та боротьби з політичними вампірами”). Серед мабуть вже сотень інших в Україні її вирізняють певні особливості. По-перше, представники руху “Чесно” – у всякому разі найактивніші – не збираються балотуватися до Верховної Ради і підтримувати будь-яку політсилу. По-друге, “Чесно” збирається публічно продемонструвати свій власний дебет з кредитом, тобто і надходження від різних спонсорів, і витрати. По-третє, все вищезгадане, вважають “чеснівці”, надає їм моральне право “фільтрувати Раду”.
До речі, “Фільтруй Раду!” – це гасло нового руху. А робити все він збирається у два етапи. Десь до 1 травня мають бути публічно оприлюднені матеріали фактично люстрації всіх 450 діючих народних депутатів. Але не взагалі і абияк, а згідно із шістьома “критеріями доброчесності”. Вони такі: відсутність особисто у народного обранця фактів порушень прав і свобод людини; відповідність задекларованих доходів та майна способу життя; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборця; особисте голосування у парламенті; непричетність до корупційних дій; участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів. Починаючи з червня, вже у співпраці з регіональними осередками, “Чесно” збирається профільтрувати 2500 найбільш рейтингових кандидатів у народні депутати. Для них “критеріїв доброчесності” менше – без “незмінності позиції” і, зрозуміло, без питань особистого голосування та присутності на парламентських засіданнях.
Тут доведеться зробити паузу і зауважити, що “дай, Боже, нашому теляті та вовка з’їсти!”. Це – по-перше. А по-друге – навіть за чітко виписаними критеріями дотримання прав людини – багато хто із народних обранців скаже, що він ніколи не затикав рота газетам, тим більше, що газетярі і самі рота (окрім окремих і спеціально театрально обставлених випадків) не розкриють, щоб повстати проти тиску.
Теж саме можна сказати і про корупцію. Роздача гречки бабусям – це корупція? Неприхід податкової на твій завод – як плата за результативне голосування – це корупція? Отримання необхідного для твого боса закону за твою слухняність у парламенті – це корупція?
Щодо людей, яких найкраще описав герой Анатолія Папанова у “Бережись автомобіля” (“Ти – голодранець, у тебе нічого немає!”), то, як показує практика, навіть вбивчі факти про палаци і шуби не здатні хоч якось змусити фанатів того чи іншого вождя включити власні мізки. Їм начхати на факти, у них – віра…
Про неучасть парламентарів у роботі Верховної Ради чи про їхні перебігання взагалі годі говорити. В останньому випадку пропагандистська машина, котра терзає сьогодні Україну, відпрацювала цілу низку “фінтів”. Наприклад, коли ви тікаєте від якогось “небажаного” вождя, то це він зрадив, а ви вірні виборцям, а коли тікаєте вже від бажаного, то пропаганда тут же назве вас “тушками” і далі по списку.
Власне, один із координаторів Руху “Чесно” Олег Рибачук (представник т.зв. “Центру UA” і колишній керівник Секретаріату Президента В. Ющенка, який до останнього сьогодні вельми прохолодно ставиться) не вважає, що його нове дітище – панацея від усіх українських бід. Це просто чергова спроба розірвати порочне коло того, що у нас називають українською політикою.
На завершення додамо, що співкоординаторами ради обрано Ігоря Артюшенка та Ігоря Зубка.