Вже місяць поставки продуктів харчування в запорізькі дитсадки відбуваються на нових умовах. Після проведеного департаментом освіти і науки, молоді та спорту міської ради конкурсу на цей ринок зайшли нові компанії. За рахунок прозорості тендерних процедур і великої кількості учасників організаторам вдалося добитися значного зниження вартості поставок – загальна сума економії склала близько 25 мільйонів гривень. Що дозволило розширити асортимент і збільшити кількість продуктів. Перед переможцями конкурсу були поставлені жорсткі умови щодо якості продуктів і безперебійності їх поставок.

Через місяць заступник міського голови Анатолій Пустоваров разом з керівництвом департаменту провели рейд, у рамках якого перевірили, наскільки ефективно працює нова система, як організований контроль якості продукції і чи задоволені нею працівники дитсадків та їх вихованці.

Як зазначила завідуюча дошкільним закладом №42 Ольга Лещенко, зміни відчули відразу: продукція стала якіснішою. Через більш дешеві ціни її вдалося урізноманітнити, збільшити за кількістю.

При прийманні продукції в документах перевіряються зазначена дата поставки і строк реалізації, назва продукту і виробника, відповідність сертифікатам та деклараціям. Звіряються з номером партії. У разі постачання неякісної продукції відразу збирається комісія, яка фіксує брак і направляє листи по інстанції. Після цього відбувається заміна продукції на якісну.

– Немає ніяких проблем. Дуже задоволені і м’ясною, і молочною продукцією. Крупи отримуємо відмінної якості. Незважаючи на те, що вже квітень – відсоток відходів овочів дуже низький, – розповіла завгосп д/з №42 Ольга Чевелева. – Все сертифіковане, приймається згідно з документами. Продукти їм відповідають. При прийомі завжди присутня завідуюча, яка розкриває упаковки і перевіряє продукцію.

Заявки на поставку продукції щомісяця направляють до департаменту освіти. Сиру і швидкопсувну продукцію замовляють щотижня – з урахуванням кількості дітей в групах.

Начальник територіального відділу освіти Жовтневого району Лідія ЯРЕМЕНКО:

– Після проведеного тендера з 9 березня до нас зайшли нові компанії. Перший тиждень ми працювали, притираючись один до одного. І сьогодні всі умови договору виконуються: продукти хорошої якості завозять за графіком. Якщо дитячі садки чимось не влаштує якість продуктів, ми можемо замінити їх на інші.

Завідуюча дошкільним закладом №55 Іраїда Мурашова розповіла, що після проведення нового тендера обсяг продуктів набагато збільшився. І зараз у зв’язку з тим, що ціни, за якими дитсадок отримує продукти, стали нижче, з’явилася можливість урізноманітнити сніданки, обіди, і полуденки. Була складена додаткова картотека страв, збільшені, норми, з’явилися такі страви, як рибний суп, сирно-морквяна запіканка, суп з м’ясними фрикадельками, м’ясні биточки, рисові тефтелі з м’ясом та інші.

– І це відбилося на якості харчування. Діти із задоволенням на це реагують – з’їдають все без відходів, – каже шеф-кухар д/з №55 Людмила Вивтаж. – Ніяких нарікань немає. Я із задоволенням купувала б собі додому продукти такої якості і за такими цінами, які надходять до нас.

ДО РЕЧІ

Меню д/з №55 за 8 квітня:

Сніданок: пюре з відварної яловичини, пшенична каша, хліб з маслом і сиром, кавовий напій і яблуко.

Обід: борщ зі сметаною, картопляне пюре, рибна котлета, квашені огірки, хліб та компот із свіжих яблук.

Полуденок: вівсяна каша на молоці, варені яйця, хліб і чай.

У харчоблоці організовано чергування батьків, які можуть контролювати якість приготовлених страв. Вони також відзначають зміни в організації процесу харчування.

– Харчування сьогодні якісне, порції великі: дитина після садка майже не вечеряє. Буває, вдома не змусиш їсти м’ясо, а тут кухарі якось по-особливому готують, запікають, що діти з’їдають все, – каже Марина, мама Артема Некрасова. – Син із задоволенням розповідає про те, чим їх годували. У садок проситься кожен день. Те, що харчування стало більш різноманітним і багатим, я бачу по своєму синові – по його зростанню і вазі.

Ілона, мама Ганни Дядюн, посміхається: «Коли я питаю доньку, чому вона так проситься в садок, то чую: там смачно годують. Якість харчування нас цілком задовольняє».

Людмила, мама Маші Пилипенко, розповіла, що донька їсть з задоволенням. Улюблена страва – манна каша. Каже: «Мамо, ти так смачно її не готуєш». Порції достатні: після полудня години три дівчинка гуляє і їсти особливо не просить.

У ході рейду Анатолій Пустоваров також перевірив умови приймання продукції і її зберігання. Він зажадав від керівництва установ при найменших збоях в постачаннях, сумнівів у якості продуктів негайно повідомляти департамент, де на це будуть моментально реагувати.

ОФІЦІЙНО

Заступник Запорізького міського голови Анатолій ПУСТОВАРОВ:

– Одне з головних завдань роботи департаменту освіти і всієї виконавчої влади – навести порядок у всіх процесах, пов’язаних з організацією дитячого харчування. І такі рейди ми будемо проводити постійно. Система пручається – в ній необхідно навести порядок. Ми вже регламентували всю процедуру, у нас вже є конкретний документ, у якому прописано, як приймати продукцію, хто за це відповідальний, що робити, якщо продукти не відповідають за якістю. Залишається лише людський фактор, який потрібно виключити.

Сьогодні ми побачили, що люди в основному позитивно реагують на зміни. Якщо раніше скарги і нарікання на якість продукції ховалися в стіл – можливо, в цьому був якийсь особистий інтерес, то на даний момент ніяких «своїх» фірм і відкатів в мерії немає. Тому залишився просто контроль над виконанням закону і встановлених процедур.

У Запоріжжі близько 120 шкіл і стільки ж дитсадків. Давайте говорити чесно: при такій кількості завжди будуть якісь скарги. І суть в тому, щоб ми на ці скарги оперативно реагували – налагодили порядок у самій процедурі.

Переконаний, що ця процедура скоро перестане бути таким гострим соціальним питанням. Найближчим часом ми доведемо до логічного завершення всі розпочаті всередині департаменту перевірки. Якщо є помилки і недоліки, ми повинні їх виключити. І далі нормально працювати, щоб діти отримували нормальне здорове і калорійне харчування.

Читайте також: Почему прокуратура недовольна дешевым школьным питанием