Центральний парк міста очікує грандіозна реконструкція. На 54 гектарах «Дубовки» незабаром з’явиться містечко сучасних атракціонів, ролердром, який взимку перепрофілюється в льодову ковзанку, літній театр на 1500 місць, нові вело-пішохідні мости через р. Мокру Московку та перетворення набережної Дніпра у зону відпочинку та прогулянок/

Ці та багато інших пропозицій внесли спеціалісти київського ТОВ «Міськцивільпроект», чий проект реконструкції парку переміг у Всеукраїнському архітектурному конкурсі.

Мешканцям Запоріжжя проект-переможець також прийшовся до душі. В опитуванні, яке газета «Запорозька Січ» проводила на своєму сайті, його підтримали 71 відсоток містян, що взяли участь у голосуванні. 

Як нам розповів голова ТОВ «Міськцивільпроект» Андрій Ковальчук, його команда архітекторів черпала натхнення для «Дубового гаю» у найкращих парках Європи.

– У нашому проекті ви могли помітити мотиви з Данії, Англії, Франції. Всі дизайнерські рішення у парку виконані в єдиному стилі з використанням природних матеріалів. Ми намагалися зробити парк не тільки красивим, але й зручним для кожного, – розповідає Андрій Ковальчук.

Однак головним аспектом реконструкції парку були екологічні рішення, які мали зберегти та розвити природну цінність «Дубового гаю».

– Ми хочемо максимально змінити парк, але при цьому зберегти природний ландшафт, – розповідають в адміністрації  «Дубового гаю». – Адже такого ландшафту, як у «Дубівці», немає в жодному іншому парку країни.

ра

Екологічні рішення проекту

З такою думкою погодилися й київські архітектори.

– Головна мета реконструкції парку – створення безпечної та комфортної рекреаційної зони. Не менш важливе завдання – збереження навколишнього середовища, зменшення викидів СО2 в атмосферу, використання традиційних джерел енергії разом з альтернативними, відновлюваними, – зазначив Андрій Ковальчук.

Сучасний стан інфраструктури парку потребує значних змін, тому архітектори планують виконати комплекс заходів з термомодернізації. Для реконструйованих будівель будуть проведені заходи з утеплення та оновлення інженерних систем, аби вони відповідали сучасним вимогам з енергоефективності. Нові будівлі будуть зводити за допомогою сучасних енергоефективних будівельних технологій.

  • Енергія – це невід’ємна частина нашого життя, але все ж таки її виробництво завдає значної шкоди навколишньому середовищу та здоров’ю людини. Використання будь-якого виду енергії і виробництво електроенергії супроводжується утворенням багатьох забруднювачів води і повітря. Запобіганням цьому може бути використання нових технологій та відновлюваних джерел енергії, – вважає Андрій Ковальчук.

Альтернативною системою опалювання та гарячого водопостачання з використанням поновлювальних джерел енергії пропонується система з застосуванням теплових насосів повітря/вода, які використовують вуличне повітря – один з необмежених і поновлюваних джерел енергії природи.

опе

Переваги теплових насосів повітря/вода:

  • не потрібні земляні роботи;
  • адаптовані до наших холодних зим, аналогічних північній Європі;
  • працюють при температурі на вулиці до -25°C. Такі робочі температури забезпечують запас відносно ДБН, згідно яким розрахунок систем опалення, наприклад, для Києва, необхідно проводити при -22 °C;
  • енергоефективність, СОР зберігається при подачі водяного теплоносія на значну відстань, наприклад, у середніх та великих будівлях;
  • низький рівень шуму;
  • одна система опалення для всіх водяних теплогенеруючих пристроїв: теплового насосу, конденсаційного газового котла, сонячних колекторів тощо.

Також проектом реконструкції «Дубовки» передбачається організація рельєфу існуючих водойм: вирівнювання дна та очищення його від сторонніх предметів, корчів та водоростей.

Берегоукріплення каналів здійснюється за допомогою габіонів – просторових сітчасто-коробчатих конструкцій, які заповнюються природним камінням. Також зроблені підпірні стінки з бетону. Деякі з них декоровані металом під іржу. Габіони утворюють гнучку стіну, через яку добре фільтрується вода, що дозволяє звести до мінімуму гідростатичний тиск і одночасно надійно закріпити ґрунт. Габіонні конструкції вигідно відрізняються від залізобетонних аналогів, бо не потребують спеціальної основи, можуть споруджуватися в будь-яку пору року. Їх ефективність з віком зростає завдяки наносу ґрунту в пустоти та росту в них рослинності. Вздовж річки Дніпро планується реконструкція дренажної системи.

Відведення поверхневих дощових та талих вод забезпечується за допомогою поздовжніх та поперечних нормативних ухилів дорожнього покриття на газон.

Озеленення «Дубового гаю»

Залишиться незайманою ботанічна пам`ятка природи «Ділянка 250-річних дубів». Але у парку збираються приділити багато уваги зонам тихого відпочинку. Представлені вони системою прогулянкових маршрутів з місцями для відпочинку та споглядання. Видові площадки зі складними дендрологічними квітниками.

мавританский газон

Насадження в парку займають більшу частину загальної площі. Проектними рішеннями створюється мінімально необхідний вплив.

Після проведення обстеження зелених насаджень на території парку буде зрозуміло, які дерева знаходяться в аварійному стані і підлягають зносу.

Дендрологічне оформлення алей парку, квітучих зон, клумб зроблене таким чином, щоб створювати насичені композиції. Доповнення вічнозеленими рослинами дає можливість насолоджуватися ними навіть в зимову пору року. В якості акцентних рослин пропонується використовувати барбарис. Рослина активізуватиме пурпуровий колір у весняно-літній період, листя має вкраплення бронзи, що переливається у сонячних променях.

Композиційними центрами парку слугують майданчики розвитку дітей. Їх будуть оточувати катальпи, верби та бузина. Перевагою верби цільнолистої є поява сережок ранньою весною ще до розпускання листя, а також червоне забарвлення гілок, яке зберігається взимку.

Хвойний асортимент головного входу представлений ялівцем та спіреєю. Ялівець горизонтальний низька грунтовкривна рослина, що виділяється блакитно-сірим забарвленням крони. А високі кущі барбарису виконуватимуть шумозахисну та вітрозахисну функції. Крім того, барбарис має червоний колір листя та виражені квіти жовто-червоного кольору, що з’являються у квітні.

Домінантою у озелененні залишаться дуби, що ще з давніх-давен символізували могутність та довголіття.

Прогулянковий маршрут на початку супроводжують насадження декоративних форм листяних рослин: скумпії шкірястої, пухироплідника калинолистого та чубушника вінцевого. Вздовж берега р. Десенка висаджені поодинокі групи плакучих форм верби вавилонської. В «Зоні каналів» листяні масиви будуть змінюватися насадженнями сосни. Сосна маловимоглива до родючості і вологості ґрунту і може зростати на підтоплених територіях.

До складу основних газонних трав додані багаторічні квіткові рослини. Такий газон отримав назву – мавританського. Головною його особливістю є те, що він створює природні квітучі галявини.

Так парк стане справжньою квітучою перлиною міста, що радуватиме нас протягом усього року.