На початку поточного тижня у Києві в рамках Проекту «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування в Україні», який реалізується спільно з Агентством США з міжнародного розвитку, Асоціація міст України, провела інформаційний семінар для регіональних ЗМІ на тему «Реформа місцевого самоврядування в Україні».

Відкриваючи захід,  виконавчий директор АМУ Мирослав Пітцик,  звернувся до журналістів з короткою промовою, де коротко змалював весь «трагізм», у якому знаходиться місцеве самоврядування в Україні сьогодні:

– Неспроможне місцеве самоврядування – це пародія на владу.  78% українських громад не мають доходів, щоб заплатити зарплату своєму голові, секретарю, апарату. Можливість інвестувати  в інфраструктуру українських  міст удесятеро менша, ніж у середніх польських містах. Хоча років 15-20 назад ми були у однакових стартових умовах. В Україні на одного мешканця приходиться 28 євро комунальних витрат, в Польщі 305. В останні роки в Україні було побудовано біля сотні корупційних схем – ліцензії, реєстри та таке інше, через які щороку виводилось близько 20 мільярдів доларів. І це продовжується. Ми підійшли до того рубікону, коли жити так дальше не можна… Тому реформа перезріла. Ми знаємо, як її зробити. Сподіваюсь, що нам разом з вами – журналістами, лідерами громадської думки, вдасться «дотиснути» політиків.

Характеризуючи відносини з новообраним парламентом, Мирослав Васильович підкреслив, що нові депутати, які зайшли у парламент, а таких трохи більше половини, почали «ревізійні процедури» законодавчих наробок, що були напрацьовані Асоціацією:

 – Всі розумні зібрались в українському парламенті, і вони всі знають, як краще. Що раніше було напрацьовано – піддають ревізії. Новий склад уряду по іншому дивиться на процес бюджетної децентралізації. Тому виникають інші підходи до бюджетного та податкового кодексу. Відвідуючи засідання уряду щосереди, вступаю у гарячі дискусії з новими міністрами, бо нерви вже здають, – ділиться враженнями з журналістами виконавчий директор АМУ.

Директор центру аналізу та розробки законодавства АМУ Олександр Слобожан подав розлоголосу інформацію про мету та сутність запланованої реформи. Зокрема він нагадав, що концепція реформування місцевої влади була схвалена урядом 1 квітня 2014 року. Мета реформи –  формування ефективного місцевого самоврядування, спроможного забезпечити надання якісних та доступних публічних послуг громадянам. Завдання реформи – децентралізація влади; максимальна дерегуляція дозволів і послуг; передача більшості повноважень і ресурсів на рівень територіальних громад – сіл, селищ та міст.

Ще одним з головних принципів реформи місцевого самоврядування стане чітке розмежування повноважень між органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Реформою передбачається, що базовий рівень буде реалізовувати повноваження, які забезпечують якість життя.

– Природно, що найбільше повноважень має отримати саме базовий рівень, – вважає науковець. – Нажаль, останні роки у нас відбувалася зворотня тенденція – не децентралізація, а концентрація влади на містах.

За задумом  реформаторів, базовий рівень буде надавати найбільш затребувані послуги, які до того не є високо затратними та не потребують висококваліфікованих кадрів. Реформа передбачає і реорганізацію органів влади. Коаліційною угодою передбачено, що місцеві адміністрації будуть трансформовані в органи префектурного типу. В першу чергу, вони будуть здійснювати координаційну діяльність, а в другу – контроль за законністю.

На сьогодні прийнято концепцію, яка передбачає принципи і механізми, строки проведення реформи. На її виконання затверджено план заходів. Масштабна реформа потребує змін до Конституції, відповідний законопроект вже подано до парламенту. У червні було прийнято Закон України  “Про співробітництво територіальних громад”. Законопроект  “Про ратифікацію Додаткового Протоколу до Європейської хартії місцевого самоврядування про право участі у справах органу місцевого самоврядування” схвалено народними депутатами у серпні у першому читанні. Ще один документ, що чекає другого читання, це законопроект «Про основні засади регіональної політики». Готуються до внесення до Верховної ради Закони України проект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства”. До повторного внесення в ВРУ готові законопроекти “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг” та “Про поліцію місцевого самоврядування (муніципальну поліцію).

Можна виділити основні етапи  реформи місцевого самоврядування: до кінця поточного року повинно бути завершено формування нової законодавчої основи місцевого самоврядування; у січні наступного повинна бути впроваджена модель фінансової децентралізації; до липня 2015 року очікуємо прийняття змін до Конституції та введення в дію всього пакету Законів, спрямованих на підвищення інституційної спроможності громад. Протягом наступного року планується реалізувати пілотні проекти зі співпраці та об’єднанню громад. Наступним, вже політичним кроком, стане проведення чергових місцевих виборів у жовтні 2015 року. Повноцінне впровадження нової системи місцевого самоврядування можна очікувати на кінець 2016 року.

Але головне – підготовлені зміни до Податкового та Бюджетного кодексів, що радикально змінять життя місцевого самоврядування в Україні вже у наступному році. Загальновідомо, що делеговані повноваження органів місцевого самоврядування не забезпечені фінансовими ресурсами необхідними для їх виконання, що знижує якість публічних послуг. Останні чотири роки держава на 20% не додає коштів, необхідних місцевому самоврядуванню. Протягом року Асоціація неодноразово заявляла про нестачу коштів у розмірі 4 мільярдів на виплату заробітної плати бюджетникам. І тільки наприкінці року Мінфін перерахував до місцевих скарбниць понад 3 мільярди гривень, що зняло соціальну напругу по Україні.  

Рівень бюджетної забезпеченості на утримання і розвиток місцевої інфраструктури у розрахунку на одного жителя в Україні найменший серед країн Європи – 448 грн. Час оновлення основних фондів місцевого самоврядування, а їх вартість складає 500 млрд. грн. При діючій системі фінансового забезпечення місцевого самоврядування, оновлення розтягнеться на 58 років…  

У поточному році реформа стартувала, а наступний рік стане вирішальним.

Записав Володимир ГЕРАСІН