Щороку у світі поновлюються проблеми, пов’язані з забезпеченням санітарно-епідеміологічної та хімічної безпеки населення. У містах з високою концентрацією промисловості і недопустимим рівнем забруднення атмосфери реєструється значне зростання захворюваності дорослого та дитячого населення на хвороби органів дихання, хвороби крові, ендокринної системи, кровообігу, новоутворення.
Нинішні часи, окрім комфорту, “подарували” людству різні алергічні захворювання. Необхідно пам’ятати, що за добу людина перепускає через свої легені 18 кг повітря. Достатньо всього 30 хвилин знаходитися у приміщенні з алергенами чи канцерогенами у повітрі і не треба шукати інші причини нездужання.
Санітарні лікарі у тісному зв’язку з лабораторією санітарно-гігієнічного відділу ДЗ “Жовтнева районна санітарно-епідеміологічна станція м. Запоріжжя” провели комплексну оцінку стану здоров’я на основі інтегральних показників досліджень на такі шкідливі чинники, як фенол, формальдегід, аміак, водню хлорид, що за ступенем небезпеки вважаються дуже небезпечними та небезпечними.
Найбільш помітно зростання кількості досліджених проб у період з 2008 по 2012 рік з контролю повітря закритих приміщень. Зростає кількість скарг населення на неякісні меблі та будівельні матеріали. Приведемо загальну характеристику деяких небезпечних чинників повітряного середовища, джерелами яких у повітря є нові меблі, будівельні матеріали, фарба, лаки, неякісні металопластикові вікна та двері, килими з штучних матеріалів.
Так, формальдегід та фенол – гази 2 класу небезпеки. Мають гострий запах, негативно впливають на генетику, органи дихання, зору, нервову систему. Аміак по фізіологічній дії на організм відноситься до групи газів задушливої та нейротропної дії, пари аміаку подразнюють слизові оболонки очей, органів дихання. Дуже небезпечні пари водню хлориду, який викликає катари дихальних шляхів, руйнує зуби, діє негативно на роговицю очей, слизову оболонку носа. Викликає шлунково-кишкові розлади.
Отримані результати проведених досліджень, коли ГДК (граничнодопустима концентрація) перевищена у 1,5–3 рази, переконують нас у доцільності вирішення проблем, які виникають в останній час у населення міста після придбання неякісних меблів та проведення “євроремонтів” з використанням не сертифікованих будівельних матеріалів та поганою вентиляцією у приміщенні. Люди опиняються в поганому “акваріумі”, де немає чим дихати.

 Тамара Бережна, лікар-лаборант-гігієніст, Юлія Міняйло, лікар з комунальної гігієни