У середу відбулося засідання постійної комісії з питань екології Запорізької міської ради. Цього разу депутати працювали в такому складі: Людмила Завгородня (голова комісії), Володимир Болотов, Рудольф Акопян, Людмила Огороднік, Андрій Коваленко, Світлана Лівча та Ольга Лочоха.
На фоні зростаючої актуальності і популярності теми сортування та переробки сміття ми зовсім забуваємо про утилізацію батарейок. Але про них забувати аж ніяк не варто, – вважають представники запорізьких громадських організацій, які були присутні на засіданні комісії. Про небезпеку використаних батарейок чесно попереджають виробники, наносячи знак “викидати заборонено”. Однак інфраструктура збору батарейок як у Запоріжжі, так і в цілому в Україні просто відсутня, зазначають екологи.
– Багато хто просто викидає використані елементи живлення, не вважаючи їх шкідливими. Хоча вони є токсичними відходами, – говорить Людмила Завгородня. – Звичайна батарейка містить свинець, цинк, марганець, ртуть та інші небезпечні для людського організму речовини. Розкладається вона впродовж 10 років і може забруднити до 20 кв. м грунту або 400 літрів води. На звалищах батарейки зберігають свою небезпеку. Коли ртуть потрапляє у водні екосистеми, мікроорганізми перетворюють її в метилртуть – сполуки ртуті, котрі набагато токсичнішi за елементарну ртуть. Метилртуть в навколишньому середовищі стає одним iз компонентів харчових ланцюгів. У випадку пожежі всі вищезгадані речовини потраплять в атмосферу, – констатувала голова комісії з питань екології.
Якщо припустити, скільки цього “добра” у нас в хатах (у годинниках, фотоапаратах, пультах від електроприладів), то масштаби проблеми просто жахають. В Україні за рік продаються десятки тонн батарейок. І всі вони потрапляють на сміттєві полігони, які сьогодні переповнені отруйними відходами. До слова, у Європі є всього три заводи, які мають потужності для переробки батарейок – у Німеччині, Франції та в Україні – Львівське державне підприємство “Аргентум”.
Депутати розглянули ряд пропозицій громадських організацій стосовно усунення проблеми утилізації відпрацьованих батарейок та прийняли рішення детально проробити це питання.
Окрім того, під час засідання комісія розглянула питання, які буде винесено на чергову сесію міськради.