Проблема безпеки та розвитку ліфтового господарства України стала предметом обговорення під час зустрічі заступника голови Держгірпромнагляду Степана Дунаса і керівників теруправління Держгірпромнагляду у Київській області та ДП “Київський ЕТЦ” з представниками Всеукраїнської громадської організації “Асоціація ліфтовиків України”, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та ТК 104 “Ліфти, ескалатори та пасажирські конвеєри”.
На зустрічі було визначено головну проблему ліфтового господарства – це його вкрай незадовільний стан та майже повна відсутність фінансування поточного і капітального ремонтів та модернізації. Дослідження міжнародних організацій свідчать, що останніми роками витрати на капітальний ремонт та реконструкцію ліфтів у нашій країні – найменші в світі. Згідно з даними компанії “Юнайтед Текнолоджі”, за цим показником Україна знаходиться на 200-му місці, після навіть держав Африки.
Внаслідок цього вітчизняні виробничі потужності, в основному, працюють на закордонних замовників. Наприклад, у Росію українські підприємства щорічно відправляють до 6 тис. нових ліфтів. У той же час в Україні постійно зменшується кількість модернізованих або новозбудованих ліфтів: за останні 10 років кількість таких ліфтів зменшилась у 15 разів.
Заступник голови нагадав присутнім, що Держгірпромнагляд постійно тримає на контролі питання безпеки вітчизняних ліфтів, тому вже опрацьовано проект нової редакції Правил будови та безпечної експлуатації ліфтів, де враховані вимоги часу. Сьогодні проект знаходиться на розгляді в Національному науково-дослідному інституті промислової безпеки та охорони праці, і до нього ще можна вносити необхідні зміни.
Інше питання, що потребує оперативного вирішення – це адаптація українського законодавства, зокрема, технічних регламентів, до директив Євросоюзу. А на сьогодні положення чинних “Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів” все ще мають в змісті протиріччя вимогам технічних регламентів.
До того ж, згідно із законодавством про охорону праці Держгірпромнагляд здійснює контроль і нагляд на тих підприємствах, які застосовують найману працю. У випадку з ліфтами, які встановлені у житловому господарстві, навіть об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) не мають достатньо юридичних повноважень, щоб самостійно і повною мірою співпрацювати зі спеціалізованими організаціями з ремонту, обслуговування та модернізації ліфтів.
Результатом зустрічі стало рішення її учасників про об’єднання зусиль та створення робочої групи для співпраці. Саме це, за думкою фахівців, посприяє ефективній взаємодії у прийомі в експлуатацію та реєстрації ліфтів.
Прес-служба Держгірпромнагляду