Покращання якості води: питання зрушилоcя з місця
Як зазначив голова облдержадміністрації Олександр Пеклушенко, за п’ять років питання забезпечення якісною водою жителів області необхідно закрити повністю.
– Ми дійшли такого висновку: Запорізька область має стати пілотною в реалізації проекту, в рамках якого будуть системно відпрацьовуватися питання забезпечення якнайбільшої кількості населення якісною питною водою. За п’ять років його в регіоні необхідно закрити повністю. Перша частина питання – це збільшення потужностей “Водоканалу” міста Запоріжжя задля зберігання необхідних резервів води. По-друге, Запорізька область мусить щорічно освоювати 50–60 мільйонів гривень, аби підключати до води від 50 до 70 тисяч жителів регіону. Таким чином, ми відійдемо від свердловин та вирішимо питання централізованого водозабезпечення Запорізької області, – наголосив Олександр Пеклушенко.
Ні – фосфатам!
А тим часом Міністерство екології та природних ресурсів розробляє законопроект, у якому запропонує заборонити використання фосфату цинку, який застосовується у виробництві побутової хімії, зокрема у пральних порошках, а також отрути для знищення гризунів. Про це повідомив міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький перед засіданням Кабінету Міністрів у середу, 27 серпня.
– Ми готуємо законопроект, який буде внесено у вересні. Зараз усе це проробляється. Основна мета – взагалі заборонити використання фосфатів, – заявив Ставицький.
В Європі для зменшення вмісту фосфору в стічних водах у 70-ті роки ХХ століття стали будувати спеціальні очисні споруди. Вони видаляли 30–35 відсотків фосфору. Тільки з кінця 90-х років у Європі і США почали застосовуватися очисні установки, які дозволяють видаляти фосфор на 99 відсотків. Але такі установки дуже дорогі. Так, у США на очищення стічних вод від фосфору, починаючи з 2000 року, щорічно витрачається до 60 мільярдів доларів. Відомо, що Чехія, Польща, Словаччина не мають фінансових можливостей будівництва і введення в експлуатацію нових очисних споруд вловлювання фосфору з каналізаційних стоків. Чи має такі кошти Україна? Не має. В Україні на очисних спорудах витягується тільки до 10 відсотків фосфору зі стічних вод, вважають учені.
У попередніх номерах “ЗС” ми вже писали про шкоду, якої завдають синтетичні миючі засоби (СМЗ), що містять фосфати. Вчені встановили, що попадання таких речовин у водойми викликає швидке зростання водоростей, особливо синьо-зелених (цианових бактерій), які порушують природну біосистему, витягують з води розчинений кисень, не пропускають сонячні промені, створюють анаеробні умови і призводять до загибелі багатьох живих організмів та накопичення біотоксинів. Вода в таких водоймах стає непридатною для водоспоживання населенням і небезпечною для здоров’я і життя людини.
Вчені американського хімічного товариства довели, що при очищенні води СМЗ не видаляються повністю і перетворюються в з’єднання, що викликає рак. Також вони виявили, що поверхнево-активні речовини (ПАР) у воді імітують жіночі гормони в організмі ссавців, збільшуючи ризик імпотенції у чоловіків і раку молочної залози у жінок.
Нагадаємо, що багато країн Європи, зокрема Німеччина, Італія, Австрія, Норвегія, Швейцарія та Нідерланди, вже більше 10 років повністю відмовилися від використання фосфатів у виробництві пральних порошків.
Найбільш суттєва різниця полягає в тому, що 98 відсотків усіх миючих засобів, які продаються у нашій країні, містять фосфати – ті самі, від яких сьогодні назавжди відмовляється Європа. При цьому процес очищення від фосфатів у тій же Європі відбувається настільки швидко, що вже у Німеччині, Італії, Австрії, Норвегії, Швейцарії та Нідерландах 100 відсотків пральних порошків, які продаються у місцевих магазинах, не містять фосфатів, у Данії – 84 відсотки, у Фінляндії та Швеції – 90, у Франції – 50, у Великобританії та Іспанії – 50 відсотків, у Греції та Португалії – 35 відсотків.
Експерти називають ситуацію, що склалася із фосфатами в Україні, критичною, а Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства вже оголосило їм війну, розробивши законопроект, який забороняє виготовлення і продаж в Україні миючих засобів, що містять небезпечну речовину.
Іван Олексієнко