Про зміни у нормативно-правовій базі, якою регулюється призначення житлових субсидій, “ЗС” розповіла начальник відділу з питань надання пільгових послуг і компенсацій Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Лілія Станіславівна Скорик.

– 6 липня 2011 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 728 “Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів від 27.07.1998 № 1156”, яка підвищує соціальні гарантії в оплаті житлово-комунальних послуг для сімей з дітьми або інвалідами.
Відтак, з 1.01.2012 у разі призначення житлової субсидії сім’ям, до складу яких входять діти або інваліди 1 чи 2 групи і дохід на одну особу не досягає прожиткового мінімуму, такі сім’ї сплачуватимуть за житлово-комунальні послуги 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу. (Нагадаю, до того ці сім’ї сплачували 10 відсотків, якщо дохід на одну особу не перевищував 50 відсотків прожиткового мінімуму). До відома, з 1 січня прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі – 1017 грн.
Перерахунок розміру субсидій для сімей, які отримують субсидії, станом на 01.01.2012 року буде проведено автоматично, без додаткових звернень громадян.
Змінено методику обчислення сукупного доходу сім’ї
Наказом Міністерства соціальної політки України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства фінансів України від 11.11.2011 № 435/218/1430 затверджені зміни до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги.
Так, згідно нової Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: стипендії, пенсії, допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.
При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім’ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, у тому числі доходи адвокатів, приватних нотаріусів та від заняття літературною, художньою, музичною, артистичною та іншою творчою діяльністю також включаються до сукупного доходу сім’ї.
Доходи осіб, які займаються зазначеною діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових адміністрацій.
За відсутності цих даних доходи фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначаються на підставі даних книги обліку доходів і витрат за встановленою формою.
Розмір середньомісячного доходу фізичних осіб – підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, на підставі даних книги обліку доходів і витрат за встановленою формою, обчислюється виходячи з чистого доходу за попередні шість місяців, поділеного на 6.
До сукупного доходу сімей (одержувачів), зокрема, не включається: частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності.

Який зараз розмір прожиткового мінімуму?
Державним бюджетом України на 2012 рік передбачено встановити прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у такому розмірі:
з 1 січня – 1017 грн.,
з 1 квітня – 1037 грн.,
з 1 липня – 1044 грн.,
з 1 жовтня – 1060 грн.,
з 1 грудня – 1095 грн.
Для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:
– дітей віком до 6 років: з 1 січня – 893 грн., з 1 квітня – 911 грн., з 1 липня – 917 грн., з 1 жовтня – 930 грн., з 1 грудня – 961 грн.;
– дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 1112 грн., з 1 квітня – 1134 грн., з 1 липня – 1144 грн., з 1 жовтня – 1161 грн., з 1 грудня – 1197 грн.;
– осіб, які втратили працездатність: з 1 січня – 822 грн., з 1 квітня – 838 грн., з 1 липня – 844 грн., з 1 жовтня – 856 грн., з 1 грудня – 884 грн.