Вранці син занепокоївся, що його 66-річна мама довго не виходить. Адже зазвичай вона рано просиналася і до цього часу встигала зробити не лише сніданок, а й багато чого по дому. Коли зайшов до її кімнати, вона сиділа на постілі паралізована і не могла вимовити ані слова. «Швидка» приїхала миттю. Проте врятувати жінку не змогли – через місяць перебування в реанімації, вона померла…
Перше, що запитав лікар «швидкої»: «Скільки годин пройшло, коли це сталося з вашою мамою?». На жаль, чоловік не знав відповіді, бо нещастя трапилося не на його очах. Якби пройшло не більше 3-4 годин, то був би шанс повернути людину до нормального життя – вже існують ліки, котрі можуть повністю ліквідувати наслідки ішемічного інсульту. Але вводити препарат, що розчиняє тромб, можна лише в перші години після того, як стався інсульт.
«Ці чудо-ліки є в Запоріжжі! Пацієнтам його застосовують абсолютно безкоштовно при тому, що його вартість близько 25 тисяч гривень. Але мало хто із пацієнтів з інсультом потрапляє до лікарні завчасно для проведення тромболізису. Більшість пізно звертаються за допомогою. Багато хто навіть не знає симптомів інсульту і чекає, що все пройде само собою. А дорогоцінний час спливає», – каже доцент кафедри нервових хвороб, що розташована в клінічній лікарні №6, кандидат медичних наук ЗГМУ Марина Сікорська.
За даними ВООЗ щорічно в світі реєструється більше 15 млн випадків інсульту. Третина пацієнтів помирає, більше половини тих, що вижили, мають ту чи іншу ступінь інвалідизації.

Марина Володимирівна розповіла, що за кількістю інсультів Запорізька область займає друге місце в Україні (на першому – Київська область).
При цьому ми займаємо і друге місце за застосуванням для лікування ішемічних інсультів тромболізис.
Наша область займає одне з перших місць по захворюваності на цереброваскулярні захворювання в Україні – 11282,8 на 100 тис. населення, а за частотою інсультів – 384,7 на 100 тисяч населення.

Марина Сікорська вважає, що дуже важлива інформованість людей про перші ознаки інсульту.
– У всьому світі відома схема перших ознак гострих порушень мозкового кровообігу. Це запаморочення, хиткість при ходьбі, порушення зору, перекіс обличчя, слабкість у руці чи нозі, порушення мови. Час з моменту, коли стався інсульт, – це один з найбільш важливих пунктів в успішному лікуванні хворих, – каже вона.
Отже, будь-яка людина, яка помітила у себе навіть один з описаних симптомів, повинна терміново звернутися до лікаря або викликати швидку медичну допомогу. Особливо це стосується людей, які страждають хворобами серця, гіпертонічною хворобою, церебральним атеросклерозом, цукровим діабетом.
Зазвичай пацієнт самостійно не в змозі зрозуміти, що у нього стався інсульт, через те, що хвороба пошкоджує мозок.
– В період розвитку змін в речовині мозку при ішемічному інсульті проходить кілька стадій, – продовжує розповідь Марина Сікорська. – У перші 3-4 години, як правило, некрозу мозкової тканини не спостерігається, і клітини головного мозку знаходяться в стані, який є оборотним при вчасно розпочатій терапії. У цей період можна застосовувати тромболітичну терапію. На нинішній час тромболізис – єдиний доведений метод лікування ішемічних інсультів. При введенні препарату в судинах відбувається лізис тромбу, який перекрив нормальний кровоток, у зв’язку з чим і починаються зміни в мозковій тканині. По мірі відновлення кровотоку поліпшується живлення мозку і клітини продовжують нормально функціонувати.
Міська клінічна лікарня №6 лікує хворих з ішемічним інсультом методом тромболітичної терапії з 2006 року. За цей час було проведено понад 115 тромболізісів. Це друге місце в Україні (після Вінниці).
– На перший погляд це небагато за 11 років, – пояснює Марина Сікорська. – Але метод, крім тимчасових обмежень (робити його після 4,5 годин не можна) має ще велику кількість протипоказань (свіжий інфаркт міокарда, наявність кровотечі в анамнезі, високий рівень глюкози в крові та багато іншого). Крім того, препарат досить дорогий (вартість 1 тромболізису близько 25 тисяч гривень), пацієнти самі купувати його не встигають, тому що на прийняття рішення, збір грошей, покупку препарату і доставку його до лікарні у них не більше години.
Наша лікарня має запас тканинного активатору плазміногену – АКТІЛІЗЕ, що дозволяє провести його в рамках невідкладної терапії.
Якщо пацієнт потрапляє до нас у період з 6 до 24 годин після інсульту, то вогнище некрозу в мозковій тканині вже сформувалося, і ми відновити його не можемо. Наші дії спрямовані на зменшення виразності набряку і активізацію клітин мозку, які раніше перебували в нефункціонуючому стані, створення нових шляхів проведення імпульсів. Це вже називається реабілітація постінсультних порушень.
Реабілітація після інсульту – це часто тривалий процес, метою якого є досягнення у пацієнта з порушеними функціями оптимального фізичного стану. У нашій клініці хворі після лікування гострого періоду (при відсутності протипоказань) перевозяться у відділення нейрореабілітації, яка оснащена спеціальною технікою. Фахівці володіють сучасними методиками відновлення постінсультних порушень.

Які симптоми інсульту?
Дуже важливо не втратити час, якщо з пацієнтом відбувається наступне:
– раптово виникла оніміння або параліч лиця, руки або ноги (особливо на одній стороні тіла);
-несподівано з’явилися серйозні проблеми з мовленням, сталася втрата свідомості;
– виникли порушення зорового сприйняття в одному або обох очах, чого раніше не траплялося;
– сталися порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації;
– несподівано став турбувати сильний головний біль без певної причини.