З жовтня цього року відбулися зміни у призначенні українцям пенсій. Про деталі законодавчих нововведень «ЗС» запитала у в.о. начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Світлани Жмурко.

– Світлана Олексіївна, чи суттєві зміни з виплатами пенсій відбулися в Україні?

З 1 жовтня 2017 року з прийняттям Закону України №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», по-перше, проведено «осучаснення» пенсій, їх перераховано із застосуванням єдиного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки – 3764,40 грн та величини оцінки одного року страхового стажу – 1%. По-друге, враховано прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність – 1452,00 грн, з урахуванням якого проведено перерахунки мінімальних пенсій, надбавок, підвищень до пенсій та щомісячної адресної допомоги.

Підвищені пенсії пенсіонери отримали в жовтні після проведеного перерахунку.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Зараз багато пенсіонерів, якщо їм дозволяє здоровя, продовжують працювати. Чи всім працюючим пенсіонерам відновлять пенсії в повному обсязі?

З 1 жовтня 2017 року знято обмеження у виплаті пенсій працюючим пенсіонерам: вони отримують 100% призначеної пенсії. А державним службовцям, прокурорам, народним депутатам та науковцям, яким пенсії призначені за спеціальними законами, у період роботи на посадах держслужбовців, прокурорів та суддів вони виплачуються у розмірі, визначеному за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

– Відомо, що пенсії за вислугу років буде скасовано. Кому їх все ж таки залишать?

– Раніше призначені пенсії за вислугу років збережені і перераховані, як і всі інші пенсії, з 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки – 3764,40 грн., величини оцінки одного року страхового стажу – 1%.

Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148, збережено право на пенсію за вислугу років артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та в порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Представникам інших професій, зокрема, педагогічним та медичним працівникам, збережено право на пенсію за вислугу років за умови, якщо такі особи на день набрання чинності Закону 2148 мають необхідний стаж за вислугу років та страховий стаж для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

– Який гарантований мінімальний розмір пенсії за віком?

– Мінімальний розмір пенсії за наявності страхового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків встановлювався на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 1 жовтня розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб становить 1373 грн. Водночас, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148, передбачено проведення перерахунків пенсій з 1 жовтня із застосуванням розміру прожиткового мінімуму, збільшеного на 79 грн. Тобто, виходячи із суми цих показників, мінімальна величина пенсії з 1 жовтня, за нормами цього Закону, становить 1452 грн.

За наявності страхового стажу меншої тривалості пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Водночас, діючим законодавством передбачено, що на пенсіонерів, розміри пенсій яких обчислені з урахуванням меншого періоду страхового стажу і у яких розмір пенсійної виплати не досягає 1373 грн, призначається державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

– В якому віці тепер можна буде виходити на пенсію? Який стаж при цьому треба мати?

– Сьогодні право на пенсію за віком мають чоловіки, які досягли 60 років, і жінки, яким виповнилося 58 років (60 років починаючи з 2021-го) за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсій за віком після досягнення 60 років матимуть лише ті особи, страховий стаж яких становить не менше 25 років. Мінімальний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, щороку поступово збільшуватиметься на 1 рік таким чином, що у 2028-му році право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років матимуть лише ті особи, у яких не менше 35 років стажу.

З 1 січня 2018 року особа матиме право на призначення пенсії у віці 63 років за наявності стажу від 15 до 25 років. У наступні роки необхідний мінімальний стаж щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто 2028 року право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

У разі наявності у особи станом на 1 січня 2019 року більше 15 років стажу, але менше ніж необхідно для призначення пенсії у 63 роки (тобто менше 26 років), пенсію їй призначатимуть лише після досягнення 65 років.

Щороку мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії із солідарної системи, збільшуватиметься на 12 місяців, і наприклад, 2020 року становитиме від 15 до 17 років, 2021 – від 15 до 18 років, 2022-го – від 15 до 19 років і так далі, у 2028 році – особи зі стажем від 15 до 25 років матимуть право на пенсію у 65 років.

Починаючи з 2028 року у разі наявності у осіб 40 і більше календарних років страхового стажу пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку.

– Якщо можна, на конкретному прикладі покажіть, як по новому буде нараховуватись пенсія?

– Формула обчислення пенсії, запроваджена з 1 січня 2004 року Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» залишилась без змін. Відповідно до цієї формули розмір пенсії визначається як добуток показника середньої заробітної плати в Україні, індивідуального коефіцієнту заробітної плати та коефіцієнту страхового стажу. При цьому зазвичай для призначення пенсії враховується показник середньої заробітної плати в Україні за 3 календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Наведемо приклад: чоловік має 40 років страхового стажу, його індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,5.

Розмір призначеної такому чоловіку пенсії у поточному році становитиме:

3794,40 грн (за 2014 – 2016 роки) х 1,5 х 0,40 = 2258,64 грн.

Крім того, за понаднормативний стаж 5 років (понад 35 років для чоловіків) до пенсії встановлюється надбавка у розмірі 72,60 грн (1452 грн х 5%).

Таким чином, загальний розмір пенсійної виплати становитиме 2331,24 грн.

Відмінністю у розрахунку пенсії, що призначатиметься у 2018 році, як передбачено Законом 2148, є те, що обчислення пенсії буде здійснюватися, виходячи з показника середньої заробітної плати в Україні за 2 роки: за 2016 та 2017 роки.

– Розясніть, будь ласка, суть накопичувальної системи, яка запроваджується в Україні з 2019 року.

– Учасниками накопичувальної системи пенсійного страхування будуть особи, які станом на 1 січня 2019 року будуть підлягати загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Застраховані особи, яким на 1 січня 2019 року залишиться менше 10 років до досягнення пенсійного віку, будуть мати право прийняти рішення не сплачувати страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування.

Суть накопичувальної системи полягатиме в тому, що частина обов’язкових внесків до пенсійної системи накопичуватиметься у єдиному Накопичувальному фонді і обліковуватиметься на індивідуальних накопичувальних пенсійних рахунках громадян, які сплачуватимуть внески. Ці кошти інвестуватимуться в економіку України з метою отримання інвестиційного доходу і захисту від інфляції.

На сьогодні всі нормативно-правові акти, що регулюватимуть запровадження і дію накопичувальної системи, опрацьовуються.