У Запоріжжі після снігу і невеликої відлиги, яка перетворила його на жижу, знову вдарив мороз до -10, чим значно ускладнив обстановку в місті – вона стала травмонебезпечною. Наскільки? Ми дізналися, навідавшись до травмпункту п’ятої міськлікарні.

Тільки-но ми зайшли до відділення, до нас обернули свої сумні обличчя 15 травмованих запоріжців, що сиділи в черзі. Страждаючи від болю через зламані пальці, руки та ноги, вони сердито насупилися та ні з ким не розмовляли, подумки проклинаючи ожеледицю та «комунальників», що не встигли вчасно посипати вулиці піском.xcyo-qlvtzk

– Сьогодні особливо багато людей, – зазначив Ігор Лаптов, лікар ортопед-травматолог відділення ургентної травматології. – З морозами відбувся значний зріст травматизму в місті. Більше 50 постраждалих за день. За останній тиждень із різними переламами до нас звернулися 350 людей. Двоє – з тяжкими переламами були госпіталізовані й зараз знаходяться на лікуванні на стаціонарі.

Багато хто просто не помітив льоду, припорошеного снігом, в результаті чого впали та отримали перелам. У поспіху людина схильна не помічати навіть відкритого льоду.

У травмпункті свій День народження святкувала Тетяна Заставська. Зранку вона бігла на роботу. Перед початком робочого дня вирішила забігти у кондитерську за тістечками, адже ввечері чекала своїх рідних на свято. В останню мить, коли підіймалася сходами магазину, впала та відчула різкий біль у руці. На щастя, колега допомогла їй піднятися та викликати швидку. Швидка допомога діяла оперативно. Ортопеди зробили все швидко, не дивлячись на шалену чергу за дверима. Виявився перелам лівої руки зі зміщенням.obfav1yasmi

Справу зроблено, рука у гіпсі, але посмішка не сходила з обличчя жінки. Каже, що це не найстрашніше, що трапляється в житті. Буває й гірше. Адже за плечима великий досвід. І що далі? Ви не повірите – вона повернулася на роботу!

«Це мій обов’язок. Що мені робити вдома? Всупереч моїм рідним, які були категорично проти цього, все одно я повертаюся до робочого настрою. В мене є голова, дві ноги та одна рука», – сміється Тетяна.

Через підступну кригу травмувався і пенсіонер Василь Роєнко, він якраз ішов сплачувати комунальні послуги, послизнувся та впав біля якогось кафе.

– Біля входу в кафе було почищено, а трохи далі – суцільний лід! Спочатку я думав, що лише забився, але вдома рука набрякла і сильно розболілася. Зять відвіз мене до травмпункту. Там була черга – чоловік 15, не менше!

Після рентгену лікар поставив діагноз: перелам лівої променевої кістки в типовому місці без зміщення. Як же я не хотів накладати гіпс! Вдома стільки роботи! Слава Богу, за воду хоча б встиг заплатити, не вистачало, щоб її вимкнули, – розповів пенсіонер.

А ось 12-річний Олексій сам наразив себе на небезпеку: катався ввечері з хлопцями на льоду, хто довше проїде. Хлопчик не втримався та невдало впав. Зранку мама вирішила відвести малого до лікарні. Виявилося розтягнення зв’язок гомілковостопного суглоба та сильний забій хребця.

Але багатьох травм могло б і не бути, якби люди вміли падати.

Як треба падати «правильно»?

Якщо падаєте зі слизьких сходів, дуже важливо захистити обличчя і голову: постарайтеся прикрити їх руками. Не намагайтеся загальмувати падіння, розставляючи руки і ноги, — це тільки збільшить кількість переломів.

Якщо відчуваєте, що падаєте, намагайтеся сісти — так зменшиться висота, з якої ви падаєте. Крім того, в момент падіння потрібно згрупуватися — притягніть підборіддя до грудей, приберіть кисті рук до живота, притисніть лікті до боків. Постарайтеся висунути плечі вперед і тримайте ноги разом. У поєднанні з присіданням це і дасть згруповання. Основна умова для правильного виконання — не боятися удару заздалегідь.

Якщо послизнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтеся на випрямлені руки! Намагайтеся згрупуватися і зробити поворот убік, так, щоб удар прийшовся в бічну поверхню падаючого тулуба. Так ви убезпечите хребет, таз і кінцівки від перевантажень. Цей прийом рекомендуємо людям старше 50 років.

Як уберегтися від падінь?

Носити взуття бажано на плоскій підошві або на низькому квадратному підборі. Краще, якщо підошва буде з великої ребристістю, яка не ковзає.

В ожеледицю ходити треба по-особливому — якби трохи ковзаючи, мов на маленьких лижах. Йти бажано якомога повільніше. Ковзати по льоду спеціально не варто — це збільшує обледеніння підошви. Пам’ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.

Особам похилого віку, найбільш схильним до травматизму, рекомендується прикріплювати на підошву звичайного взуття спеціальні «протиожеледні» накладки. Їх можна придбати у відповідних магазинах.

Важливо навчити дитину дотримуватися техніки безпеки при катанні на лижах, ковзанах, санках. Не забудьте забезпечити дітей усіма необхідними засобами захисту. Дорослим необхідно вміти надати першу допомогу дитині.

Отже, основний спосіб профілактики травм взимку – це обачність та обережність при пересуванні тротуарами й доріжками, пішохідними переходами на бруківці, особливо при наявності снігових заметів та ожеледиці. Важливо правильно, відповідно до погодних умов, підібрати одяг і взуття. Дотримуватися правил безпечної поведінки під час заняття зимовими видами спорту та іграми, не залишати дітей без нагляду. Водії транспортних засобів повинні суворо дотримуватися правил дорожнього руху і проявляти підвищену увагу, дотримуватися швидкісного режиму та максимально уважно ставитися до всіх учасників дорожнього руху.

Будьте пильні! Хоча до переломів більш схильні літні люди, у молодому віці також не рекомендується нехтувати правилами безпеки поведінки у зимовий період. Постраждати може кожен!

Олександра Бекірова

 

На фоне

У таку погоду людям похилого віку на вулицю краще не виходити

Поспілкувалися ми і з лікарем-травматологом 10-ої міськлікарні Юрієм Головановим.

– У місті до нинішніх погодних умов не скрізь виявилася підготовлена територія – люди ковзаються, падають… Тому і збільшився наплив пацієнтів. І це не тільки в нас – у 5-ій міській лікарні травмпункт теж працює на повну потужність. Ще й після 5-ої до нас приходять на доліковування. Така погода, безумовно, накладає свій відбиток на збільшення травматизму.

– З якими переламами більше звертаються?

– В основному, з травмами верхніх кінцівок – це переломи рук. Але і без пошкодження гомілковостопних суглобів не обходиться. Бувають і травми грудної клітини.

– Як можна запоріжцям убезпечити себе?

– Просто уважніше треба бути на тротуарах і дорогах, і не так сильно поспішати. Одягати зручне взуття, не слизьке. Літнім людям бажано поберегтися в таку погоду – краще взагалі у хаті пересидіти. Нехай за ними краще доглянуть родичі. Куди ж їм у таку погоду пересуватися до того ж магазину або ще куди? Хоча, звичайно, прорахувати всі варіанти дуже складно. Найголовніше, якщо людина отримала травму, потрібно щоб вона своєчасно прийшла за допомогою до лікаря. Адже люди досить часто одразу не звертаються й отримують потім різні ускладнення. Тому, якщо вже отримали травму, обов’язково йдіть до лікаря. Треба знати і елементи першої допомоги: дати спокій кінцівкам, прикласти щось холодне, зафіксувати, якщо це пошкодження з деформацією кінцівки, і обов’язково викликати «швидку» чи звертатися терміново до лікаря-фахівця.

– А в травмпункт 10-ї міськлікарні можна звертатися з будь-якими травмами?

– Безумовно. У нас, звичайно, стаціонарного відділення, для того щоб проводити оперативні якісь втручання немає, але надання першої допомоги, виправлення при різних закритих переломах, це те, що ми зазвичай робимо. Якщо ж пацієнт потребує оперативного лікування, ми відправляємо його в якийсь конкретний лікувальний заклад на операцію.

Але краще в таку погоду бути досить обачним, – підсумував лікар-фахівець.

Юрій ХАРЧЕНКО