Основні з них – несанкціоновані викиди забруднюючих речовин у повітря з боку промислових підприємств та невиконання ними природоохоронних заходів щодо зменшення викидів в атмосферне повітря.
За даними Головного управління статистики у Запорізькій області, загальні обсяги викидів у атмосферне повітря нашого регіону від усіх джерел забруднення (стаціонарних, пересувних та виробничої техніки) становили за 2011 рік 341,2 тисячі тонн, що у порівнянні з 2010 роком більше на 4,6 відсотка або на 15,1 тисячі тонн. Упродовж минулого року в атмосферне повітря області стаціонарними джерелами забруднення підприємств, організацій та установ було викинуто 229,3 тисячі тонн забруднюючих речовин, що на 11,8 тисячі тонн або на 5,4 відсотка більше, ніж за 2010 рік. Це відбулося за рахунок збільшення обсягів промислового виробництва на 6,3 відсотка. У середньому по області одним підприємством від стаціонарного джерела забруднення було викинуто майже 816 тонн шкідливих речовин, що на 3,6 відсотка більше порівняно з попереднім роком. Середній показник щільності викидів забруднюючих речовин на 1 кв.км території склав 8435 кілограмів, обсягів викидів у розрахунку на одну особу – 128 кілограмів проти, відповідно, 8001 та 120 кілограмів – за 2010 рік.
Значна питома вага в загальному показнику викидів забруднюючих речовин в області, як і в попередніх роках, припадала на підприємства у містах Запоріжжя (51 відсоток або 117 тисяч тонн) та Енергодар (45,8 відсотка або 104,9 тисячі тонн). У 2011 році пересувними джерелами забруднення та виробничою технікою було викинуто в атмосферне повітря області 111,9 тисячі тонн забруднюючих речовин проти 108,6 тисячі тонн – за попередній рік, що більше на 3 відсотки або на 3,3 тисячі тонн.
Зважаючи на такі екологічні реалії, саме обговорення стану додержання органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, органами державного контролю законодавства про охорону атмосферного повітря було однією з найголовніших тем, які піднімалися під час розширеного засідання колегії обласної прокуратури, яке відбулося на початку місяця.
У роботі колегії взяли участь голова Запорізької обласної ради Павло Матвієнко, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Андрій Гамов, начальник Державної екологічної інспекції в області Сергій Новік, головний державний санітарний лікар Запорізької області Анатолій Севальнєв, працівники апарату прокуратури області, прокурори міст та районів. Головував на колегії прокурор Запорізької області Олександр Кирилюк.
Як зазначив прокурор області, розповсюдження в нашому регіоні набули порушення, пов’язані з несанкціонованим викидом забруднюючих речовин у повітря з боку промислових підприємств, невиконання ними природоохоронних заходів щодо зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, випадки безпідставного зменшення розмірів санітарно-захисних зон підприємств та неефективна робота з цих питань спеціально уповноважених державних органів контролю, відсутність втручання у ці процеси органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, які зайняли споглядацьку позицію.
На усунення порушень в галузі охорони атмосферного повітря, які виявлялися органами прокуратури області, у цьому році внесено двадцять документів реагування, до відповідальності притягнуто шість осіб, з них чотири – посадовці органів контролю. Відшкодовано до бюджету 256 тисяч гривень. За фактами найбільш грубих порушень закону порушено чотири кримінальні справи.
На жаль, не сприяють усуненню порушень у цій сфері органи державного контролю. Відсутній належний вплив з боку безпосередньо уповноваженого державою органу контролю – Державної екологічної інспекції в області. Посадовими особами Держекоінспекції при поширеності порушень вимог законодавства про охорону атмосферного повітря при здійсненні викидів зі стаціонарних джерел результативні перевірки не проводяться, питання щодо нарахування та відшкодування завданих збитків не вирішуються. Неефективною є робота з цих питань органів санітарно-епідеміологічної служби області, які обмежуються лише фіксацією перевищень граничнодопустимих норм викидів забруднюючих шкідливих речовин в атмосферне повітря без подальшої ідентифікації конкретних джерел та суб’єктів забруднення. Є певні зауваження і до Державного управління охорони навколишнього природного середовища Запорізької ОДА, зазначила перший заступник прокурора області Олена Герус.
Подібний стан охорони атмосферного повітря в області дає можливість підприємствам – забруднювачам здійснювати екологічно небезпечну діяльність, уникаючи при цьому відповідальності за забруднення повітря та відшкодування заподіяних довкіллю збитків. Отож, вкрай важливим завданням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та державного контролю є системне та постійне вжиття заходів, пов’язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів, впровадження в діяльність новітніх засобів постійного моніторингу хімічного складу повітря.
На засіданні колегії прокурором Запорізької області також наголошено на необхідності більш принципового реагування прокурорами на порушення з боку органів влади, самоврядування та державного контролю, підприємств-забруднювачів та застосування до них кримінальних та цивільно-правових заходів реагування, обов’язковим притягненням всіх винних осіб до відповідальності.
За результатами обговорення нарада прийняла рішення, яким затверджені заходи, спрямовані на покращання стану законності в сфері охорони атмосферного повітря. Цим же рішенням передбачено проведення органами прокуратури області перевірок діяльності контролюючих органів, а також підприємств-забруднювачів.