У вівторок, 19 грудня, в Запоріжжі Агентство регіональних ініціатив провело засідання прес-клубу реформ на тему: «Децентралізація: підсумки і досягнення за 2017 рік, завдання на наступний рік». У роботі прес-клубу взяли участь експерти Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України (АМУ), голови об’єднаних територіальних громад (ОТГ) і сільрад Запорізької області, представники засобів масової інформації.

IMG_2358 IMG_2365

 

 

 

 

 

 

 

За словами виконуючого директора Запорізького регіонального відділення АМУ Ігоря Бірюкова, 2017 рік, що минає, можна охарактеризувати як рік активного створення ОТГ, розвитку місцевого самоврядування та разом з тим період реверсивної децентралізації і спроб перекласти на плечі громад тягар фінансової відповідальності за низкою витратних статей, які довгий час брала на себе держава. Щоб цього не сталося, АМУ виконало серйозну роботу і зуміло переконати уряд відмовитися від своїх планів в ході затвердження держбюджету на 2018 рік.

Зокрема, АМУ добилося того, що акцизний збір залишився на місцях – і по ОТГ Запорізької області це дозволило залишити в розпорядженні громад 29 млн. грн. Відстоявши збереження фінансування профтехосвіти за державою, АМУ заощадило запорізьким ОТГ вже 190 млн. грн. Нарешті, пільги і субсидії, які також залишилися в полі відповідальності Міністерства фінансів, зберегли запорізьким громадам ще 923 млн. А це колосальний ресурс для розвитку, поліпшення місцевої інфраструктури, зазначив Ігор Бірюков.

Поряд з боротьбою за фінансову децентралізацію, зусиллями АМУ прийнято 39 законів, що поліпшують становище громад, додав глава запорізького відділення асоціації, і ще 15 законопроектів підготовлено для розгляду на 2018 рік.

Про специфіку децентралізації по-українськи розповіли також експерти запорізького відділення АМУ. Експерт з юридичних питання Маргарита Трипільська акцентувала увагу присутніх на правову колізію, яка виникає в ході поділу земель району там, де повністю утворені ОТГ, і статус райради і райдержадміністрації втрачає визначеність, їх діяльність не з чого фінансувати. А експерт з бюджетних питань Олександра Олянiна зазначила, що в 2018 році в перерахунку на кожну ОТГ істотно знизиться субвенція на інфраструктуру. Більш того, додала вона, необхідно законодавчо закріпити за кожною громадою отримання цих коштів, щоб люди могли встигнути їх освоїти, а не починали це робити в другому півріччі.

Про те, що центральна влада однією рукою дає громадам свободу, а іншою цю свободу намагається обмежити, розповів і голова Балабінского сільради Володимир Сосуновський. Він повідомив, що громада підготувала генплан, але до сих пір не може його затвердити через протидію Госгеокадастру, який знаходиться в прямому підпорядкуванні у Мінрегіонбуду. Ще більш абсурдно виглядає спроба цього міністерства підпорядкувати президентській вертикалі влади ОТГ за допомогою законопроекту, згідно з яким будь-яке рішення громади міг на невизначений час своїм рішенням призупинити голова райдержадміністрації. Але АМУ зуміла відстояти свободу українських громад і має намір в новому 2018 роцi продовжувати продуктивно працювати на благо українського суспільства.

Для довідки. Асоціація міст України – одна з найстаріших громадських організацій України, існує 25 років, сьогодні вона об’єднує 650 громад по всій Україні. Запорізьке регіональне відділення АМУ діє ось уже 18 років, на цей момент воно активно допомагає в роботі 42 створеним ОТГ. Всього ж по області перспективним планом затверджено створення 65 об’єднаних територіальних громад. В рамках процесу децентралізації АМУ за підтримки USAID реалізує проект «Розробка курсу на Зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).