У багатьох осінь асоціюється з пожовклим, опалим листям, димом розведених вогнищ. У той же час багато хто з нас навіть і не підозрює, яку шкоду завдаємо ми собі та природі, спалюючи листя та сміття. Вчені та лікарі давно довели той факт, що цей дим не лише неприємний на запах, але й шкідливий для здоров’я. Тому, якщо ви збираєтеся спалювати прибране листя, добре подумайте, адже це може вдарити не лише по здоров’ю, але й по вашому гаманцю.

Зелені “легені” зі спалахом сірника перетворюються на отруту
– Зелені насадження є не тільки “легенями” планети, киснем яких дихає все живе на Землі. Вони також виконують важливу роль біологічного фільтру, який очищує навколишнє середовище, – говорить голова комісії з питань екології Запорізької міськради Людмила Завгородня. – Подібно фільтрувальному паперу, вони затримують на собі величезну кількість забруднювачів, про що свідчать наступні показники. Так, листя рослин на 1 гектар насаджень поглинає за сезон вегетації 200–400 кілограмів сірчистого газу, 5–10 тонн вуглекислого газу (25-річне дерево тополі поглинає 44 кілограми, дуба – 28, а липи чи ялини – 6 кілограмів), від 14 до 65 кілограмів пилу та близько 400 грамів свинцю (тобто стільки, скільки його викидається автотранспортом при спалюванні 450–600 літрів етильованого бензину).
– Окрім свинцю, листя рослин затримує й інші токсичні метали – мідь, кобальт, цинк, марганець, залізо та ін.
Коли горять листя, деревина, сміття, пластик – з димом у навколишнє середовище виділяються окис вуглецю, маленькі частинки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти, тобто ті, які можуть викликати рак! Але найстрашнішим є те, що цими шкідливими речовинами дихаємо ми з вами, – констатує Людмила Завгородня.
Гази і тверді частинки залишаються в повітрі на довгий час у завислому стані. Ці частинки і токсичні гази можуть сильно впливати на здоров’я людей. У результаті можуть виникнути подразнення очей або носової порожнини, труднощі з диханням, кашель і головний біль. Люди з серцевими хворобами, астмою, емфіземою та респіраторними захворюваннями є особливо чутливими до забруднення повітря вищезазначеними речовинами. Вплив на здоров’я, в основному, відбувається при концентрації забруднювачів повітря у зоні дихання.
Дим від сміття, що горить, може спричинити ще більший негативний вплив, якщо він збирається і концентрується навколо будинків. Маленькі частинки-компоненти диму можуть погіршити роботу серця та зменшити обсяг кисню, який надходить до тканин. У хворих на астму можуть частіше виникати приступи цієї хвороби. Протікання таких хвороб, як інфекційні захворювання легенів, гостре запалення легень і бронхіт може значно погіршитися. Може загостритися алергія. Спалювання сміття може призвести й до інших довгострокових проблем зі здоров’ям, зауважила Людмила Завгородня.
Треба також зауважити, що спалення чистої, сухої деревини не є джерелом надмірної кількості диму та забруднення повітря. Спалювання ж ДВП, полакованого або фарбованого дерева не повинно проводитися взагалі через високий вміст шкідливих хімічних речовин у продуктах горіння. Дим від горіння складається з дрібних частинок, що містять компоненти–забруднювачі, такі як вуглеводні, альдегіди та окис вуглецю. При попаданні в органи дихання ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити обсяг вдихуваного повітря та зменшити здатність легенів використовувати це повітря. Тверді частинки можуть також викликати напади астми у деяких людей і рак дихальних шляхів.
Вуглеводні – це хімічні сполуки водню і вуглецю, часом з деякими іншими елементами, які можуть існувати як у вигляді газів, так і у вигляді твердих часток. Оскільки рослинні відходи за своєю природою є вологими, в більшості випадків вони не горять, а просто тліють, а це сприяє вивільненню великої кількості вуглеводнів. Деякі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди і кетони, викликають подразнення очей, носа, горла і легенів. Альдегіди є причиною відчуття, коли дим “їсть” очі. Значна частка вуглеводнів у диму згорілих решток складається з поліциклічних ароматичних вуглеводнів, деякі з яких є канцерогенними, тобто сприяють виникненню ракових клітин.
Окис вуглецю або чадний газ – це невидимий газ, виділяється в результаті неповного згоряння. Відходи, що спалюються, є одним із джерел утворення викидів окису вуглецю. Чадний газ потрапляє в кров через легені і з’єднується з червоними кров’яними тільцями, а це зменшує кількість кисню, який можуть отримати червоні кров’яні тільця та доставити до тканин людського тіла. У результаті впливу цього газу на організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, люди похилого віку, особи з хворобами серця та хронічними хворобами легенів є більш уразливими до дії окису вуглецю.
Листя поступово переїжджає на смітник
Як повідомив директор ТОВ “Ремондіс Запоріжжя” Геннадій Сербіненко, підприємство продовжує вивіз опалого листя на полігон твердих побутових відходів на вулиці Базовій. Листя вивозиться як з мікрорайонів багатоповерхової забудови, так і з приватного сектора.
За інформацією ТОВ “Ремондіс Запоріжжя”, для вивезення листя з приватного сектора передбачено використання спеціальних пакетів, які жителі можуть придбати через голів квартальних комітетів. У вартість пакетів вже закладено вивіз зібраного в них сміття, у тому числі листя.
За словами Геннадія Сербіненка, робота виконується за встановленим і узгодженим графіком. Що стосується об’єктів некомунальної власності, то збір і вивіз листя здійснюються балансоутримувачем відповідної території.
Не спалювати, а компостувати
Для жителів приватного сектора також існує можливість компостування листя на прибудинкової території. Компостну купу можна зробити де-небудь на краю двору, неподалік від джерела води і бажано в місці, куди не потрапляє пряме сонячне світло. Виберіть ділянку землі десь розміром 1 х 1,5 м, очистіть ділянку від дерну і трави. Поставте невелику огорожу навколо своєї компостної ділянки, на кутах вбийте кілки. Залиште достатньо місця для того, щоб можна було безперешкодно підійти до компостної купи. Компост можна робити з багатьох харчових відходів, включаючи залишки від овочів, фруктів, яєчну шкаралупу, чайні пакетики і т.і. На додаток до цього: компостуються такі речовини, як листя, трава, дрібні гілки, шматки шовку і бавовни, стружка, газети та зола. Почніть із заповнення вашої купи 10-сантиметровим шаром листя, шматочків землі або грубого сміття з двору (гілки). Якщо ви додаєте в компостну купу харчові відходи, розбавляйте їх листям, гілками та іншим сміттям. Щоб позбутися неприємного запаху, можна додавати в компостну купу порошок з люцерни. У суху погоду зволожуйте купу водою, але так, щоб вона не стала занадто розм’яклою. Кожні декілька тижнів розкопуєте і розпушуйте купу, щоб в ній циркулювало повітря і рівномірно розподілялася вологість. Не дивуйтеся, якщо ви відчуєте, що компостна купа виділяє тепло, або побачите в ній черв’яків – все це є частиною процесу розкладання. Не дозволяйте дітям гратися в компостній купі.
Зазвичай компост “дозріває” за 3–6 місяців після того, як ви почали з ним роботу. В цей час компост стає темним і рихлим. Правильне компостування не сприяє погіршенню стану здоров’я і не підвищує ризик виникнення пожеж, а фактично є своєрідною “допомогою” для садів, городів та інших земельних угідь.
Запоріжців застерігають
Як зазначив начальник інспекції з благоустрою міської ради Вадим Лобко, городяни повинні знати: по-перше – спалювання листя заборонено в межах міста, а по-друге – це шкодить здоров’ю запоріжців.
Інспекція з благоустрою нагадує, що згідно з п. 4.3.13. “Правил благоустрою території міста Запоріжжя” спалювання опалого листя, сміття, інших відходів на особистій, прибудинковій території, у парках, скверах і на територіях загального користування заборонено. Штраф за дане порушення для громадян становить від 340 до 1360 гривень, для посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 гривень.