На даний час більше ніж 50 тисяч жителів Запорізькій області хворіють на рак. Щодня медики реєструють 17 нових випадків онкології. Життя 14 людей забирає ця хвороба кожні 24 години.

Рак молочної залози займає одне з перших місць серед причин смерті жінок у всьому світі. За захворюваності Україна стоїть на 10 місці серед розвинених країн, а за смертністю – на 1 місці.

За 9 місяців цього року в Запоріжжі 483 жінки захворіли на рак грудей. Якщо діагноз встановлено на ранній стадії, в 95% випадках після лікування можна сподіватися на повернення жінки до повноцінного життя. Про все це йшлося 10 жовтня в ПК «Орбіта» на засіданні «круглого столу» на тему «Рак молочної залози в XXI столітті».

Учасниками заходу були члени громадської організації інвалідів «Переможемо рак» на чолі із своїм лідером депутатом міської ради Зінаїдою Гальчинською. Залучилися до бесіди також депутат Андрій Маляренко – голова комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення та депутат Олександр Воронцов. В якості експертів виступали головний експерт-онколог МОЗ України, завідувач кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Олексій Ковальов, професор кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Сергій Пащенко, директор департаменту охорони здоров’я міськради Вікторія Ушакова.

  • Лікування онкозахворювань з кожним роком досягає все більших успіхів. Світова онкологія має в арсеналі унікальні препарати для лікування раку. Виживання після перенесеної онкології досягає десятків років, що можна прирівняти до одужання, – каже Олексій Ковальов. – Професіоналізм українських онкологів теж на висоті. Але проблема в тому, що з економічних причин всі ці досягнення недоступні для більшості українців. Адже лікування онкології сьогодні може обходиться хворому в десятки, а то і сотні тисяч доларів.

У Запоріжжі успішно впроваджені органозберігаючі операції, які передбачають збереження молочних залоз. Єдиний момент для проведення таких операцій – це початкові форми злоякісних новоутворень.

 

Експерт-онколог МОЗ України Олексій Ковальов навів такий приклад. В Запорізькому обласному онкодиспансері досі опромінюють хворих радіоізотопами кобальту.

  • Але ця процедура вже застаріла ще в 60-ті роки минулого сторіччя, бо має багато побічних негативних впливів на організм. Проте для тих хворих, хто не має коштів поїхати лікуватися в онкологічні центри в інші міста України чи за кордон, це теж спасіння життя, – розповів «ЗС» Олексій Ковальов.

До того ж, за його словами, цього року хіміопрепаратами першої лінії хворих безкоштовно забезпечує держава.

Депутат Андрій Маляренко зазначив, що майже всі, хто звертається до депутатів по допомогу, просять гроші на коштовне лікування, більш ніж в половині випадків це пов’язано зі злоякісними новоутвореннями.

  • Лікування онкологічних хворих повинно починатися з профілактики, – вважає професор кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Сергій Пащенко. – Сюди входять і здоровий спосіб життя, методи раннього виявлення, скрініга ранніх доклінічних і доброякісних новоутворень.

На його думку, лікування пацієнтів, які регулярно проходять профілактичні огляди, максимально успішні і мінімально економічно затратні. Отже роль районних та міських онкологів важливо переоцінити.

В свою чергу директор департаменту охорони здоров’я Вікторія Ушакова зазначила, що проблема з кадрами в міських лікарнях зараз стоїть гостро. Укомплектованість складає 75 відсотків. Третина тих, хто працює в поліклініках – лікарі, що досягли пенсійного віку.

Проте, міська влада турбується про здоров’я запоріжців, планомірно закуповуючи діагностичне обладнання.

  • Зараз в розпорядженні жінок міста безплатний томограф і два маммографи. Один вже давно працює в пологовому будинку №1, а минулого року за кошти з міського бюджету був придбаний ще один сучасний маммограф. Зараз він працює в пологовому №4. Пройти діагностику на цьому обладнанні може безкоштовно кожна запоріжанка.

Медики наполягають: всі жінки після 40 років повинні проходити щорічне обстеження на рак грудей, жінки після 28 років – на рак шийки матки, люди обох статей, які досягли 50-річного віку – обстеження на рак прямої та ободової кишки. Вік обраний не випадково – саме на ці дати доводиться пік захворюваності.

 

– У світовій онкології розроблений цілий комплекс заходів, спрямований на те, щоб люди менше помирали від злоякісних утворень, але найголовніше, щоб жінка сама звертала на себе увагу, – вважає професор кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти Сергій Пащенко.

Він підкреслив, що для жінок будь-якого віку обов’язково щомісячне само обстеження грудей. Жінку повинні насторожити будь-які зміни молочних залоз: локальний біль, не пов’язана з менструальним циклом, ущільнення, виділення з соска, особливо якщо це кров, деформація молочної залози.

Фактори ризику раку грудей

Відсутність вагітності та пологів, вживання алкоголю (100 мл міцних напоїв або 200 мл вина в день збільшує ризик захворіти на рак молочної залози в 2,5-3 рази).

 

  • Жінкам після 45 років необхідно не менше одного разу на 2 роки проходити маммографію. Попередити рак допомагає здоровий спосіб життя. Наприклад, доведено, що при занятті спортом по 30-40 хвилин двічі в тиждень ризик захворіти знижується в 2,4 рази.

З 2005 року в Запоріжжі працює громадська організація інвалідів «Переможемо рак». В жодному місті України немає такої дійсно ефективної та корисної громадської організації для жінок, які перенесли рак молочної залози. Очолює її небайдужа людина із добрим серцем, яка не з чуток знає, що це за діагноз, Зінаїда Миколаївна Гальчинська.

– Члени нашої організації надають фізичну і психологічну допомогу жінкам з таким же діагнозом, який перенесли самі. Сприяють підвищенню якості життя онкохворих і допомагають прооперованим жінкам повернутися до повноцінного життя, – уточнила Зінаїда Гальчинська.

А ще, в Запоріжжі з 2006 року з міського бюджету фінансується програма реабілітації жінок, які перенесли мастектомію (видалення молочної залози). У басейні КПУ для них проводять спеціальні заняття, розроблені реабілітологами університету.