У податковій службі області за участю голови ДПС у Запорізькій області Олексія Тімарцева відбулося засідання Громадської ради. Учасники розглянули дві основні теми – про надходження коштів до місцевих бюджетів, проблемні питання і шляхи їх вирішення, а також реформування Громадської ради.
Відкриваючи засідання, Олексій Тімарцев зазначив, що найближчим часом дорадчий орган буде реорганізовано згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України № 996 “Про забезпечення участі громадськості у формуванні і реалізації державної політики”, а також на виконання відповідних рекомендацій ДПС України.
Далі члени Громадської ради обговорили питання надходжень податків до бюджетів міст та районів області, зосередивши основну увагу на соціально-економічних питаннях розвитку територій, зростання розміру заробітних плат тощо.
Говорячи про результати роботи податкової служби області щодо мобілізації коштів до місцевих скарбниць, Олексій Тімарцев зазначив:
– Наповнення місцевих бюджетів завжди було і залишається серед головних завдань діяльності податкової служби. На це направлена і спільна робота з органами влади і місцевого самоврядування. Аналіз підсумків роботи податкової служби за два місяці свідчить про стабільність у надходженні коштів до бюджетів громад, – підкреслив керівник податкового відомства регіону.
За січень-березень до місцевих скарбниць надійшло понад 863 мільйони гривень, що перевищує відповідні торішні надходження на 119 мільйонів гривень або на 16 відсотків.
Окремо мова йшла про підвищення рівня заробітних плат. Як наголосив Олексій Тімарцев, одним із основних резервів наповнення місцевих бюджетів є контроль за дотриманням працедавцями трудового законодавства в частині виплати заробітної плати і погашення її заборгованості.
У результаті проведеної роботи податковою службою питома вага підприємств, які виплачували заробітну плату менше встановленого законодавством мінімуму, минулого року зменшилася більш ніж у два рази – до 1687.
Станом на початок березня загальна сума заборгованості по виплаті заробітної плати складала 50,5 мільйона гривень. З них майже 35 відсотків або 17,5 мільйона гривень доводяться на економічно активні підприємства. Близько 63 відсотки із сумами боргів майже 32 мільйони гривень – це підприємства, які знаходяться в процедурах відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, і 2,8 відсотка на суму 1,4 мільйона гривень – на економічно неактивні підприємства.
З метою забезпечення виплати заробітної плати в області проводяться щомісячні засідання комісій спільно з органами влади та в інспекціях. Протягом січня-березня 2012 року на них було заслухано керівників 88 підприємств, у результаті чого 86 з них погасили заборгованість на суму майже 9 мільйонів гривень, до бюджету додатково надійшло 1,2 мільйона гривень податку на доходи фізичних осіб.
Олексій Тімарцев повідомив також про ще один важливий аспект роботи податківців – детінізація сфери зайнятості населення. Було зазначено, що податковими органами здійснюється постійний контроль щодо виявлення і залучення до оподаткування неоформлених найманих працівників. З метою недопущення фактів отримання фізичними особами заробітної плати у “конвертах” проводиться аналіз фінансово-господарської діяльності суб’єктів і здійснюється відпрацювання платників податків за групами і факторами ризику.
Протягом січня-березня 2012 року легалізовано працю 1197 громадян, які працювали без належного оформлення. З виплаченої їм заробітної плати до бюджету перераховано 145 тисяч гривень податку на доходи фізичних осіб.
Детально голова податкової служби області розповів про деякі аспекти, пов’язані з оподаткуванням за користування землею.
Він підкреслив, що для забезпечення наповнення місцевих бюджетів коштами, зокрема, за рахунок надходжень плати за землю податковою службою області проводиться комплекс заходів щодо повноти обліку землекористувачів і залучення їх до оподаткування.
Станом на 1 березня поточного року в Запорізькій області налічується більше 9600 юридичних осіб – платників плати за землю. Минулого року до місцевих бюджетів сплачено понад 528 мільйонів гривень плати за землю. За січень-березень 2012 року від плати за землю надійшов 141 мільйон гривень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися майже на 20 мільйонів гривень або на 17 відсотків.
– Проаналізувавши показники, можна стверджувати, що з року в рік спостерігається стійка тенденція збільшення питомої ваги плати за землю в загальному об’ємі надходжень місцевих бюджетів. Якщо у 2008 році він складав 10,6 відсотка, в 2011-му – 15,5 відсотка, то в поточному році – майже 16 відсотків, – наголосив Олексій Тімарцев.
Для своєчасного отримання інформації, необхідної для нарахування і сплати плати за землю, податковими органами області проводиться відповідна робота з розпорядниками земельних ділянок, підрозділами Головного управління Держкомзему в Запорізькій області, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області. Фахівці податкової служби опрацьовують інформацію щодо переліку землевласників і землекористувачів, яким встановлено право на землю або на об’єкти нерухомості.
Так, за результатами проведених упродовж 2011 року звірок, залучено до оподаткування 53 суб’єкти господарювання – юридичні особи, від яких річна сума надходжень складатиме понад 300 тисяч гривень.
Крім цього, було акцентовано увагу, що місцеві бюджети недоотримують значні суми плати за землю через те, що не вирішено проблему щодо своєчасного оформлення додаткових угод до договорів оренди і їх державної реєстрації. При цьому розмір орендної плати за землю не може бути менше триразового розміру земельного податку, окрім земель сільськогосподарського призначення.
У порушення норм Податкового кодексу України орендна плата встановлена нижче прийнятого розміру по 366 угодах оренди юридичних осіб, що складає 5,5 відсотка від загальної кількості. Резерви збільшення надходжень за умови перегляду їхнього розміру складають близько 19 мільйонів гривень на рік.
Водночас деякі платники не хочуть добровільно укладати додаткові угоди. Як наголосив Олексій Тімарцев, з цього питання в Запорізькій області існує позитивна судова практика.
Після звернення податкових органів до органів місцевого самоврядування і прокуратури по 52 платниках направлено позови до судових органів щодо зміни розміру орендної плати. З них по 40 платниках, які уклали 63 угоди оренди земельних ділянок, рішеннями суду змінено розмір орендної плати за землю з урахуванням нової грошової оцінки. Річні додаткові надходження складають 6,5 мільйона гривень.
Така позитивна практика у вирішенні проблемних питань спільно з органами влади, місцевого самоврядування і правоохоронними органами позитивно впливає на наповнення місцевих бюджетів.
Під час засідання Олексій Тімарцев подякував членам Громадської ради і засобам масової інформації за активну участь і сприяння, зокрема, під час кампанії декларування доходів громадян за 2011 рік, а також закликав підтримати деклараційну кампанію до її завершення – 30 квітня поточного року.
У ході заходу кожен учасник мав змогу висловити власну думку та надати пропозиції. Із розглянутих питань члени Громадської ради ухвалили відповідні рішення.
Прес-служба ДПС у Запорізькій області