Вже минув рік, як посаду начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області зайняв полковник поліції Олег Золотоноша. Про здобутки, результати роботи та плани на майбутнє з головним поліцейським регіону.

– Олег Вікторович, чим вам запам’ятався 2017 рік?

– Щоденною наполегливою працею, завдяки чому нам вдалося стабілізувати криміногенну ситуацію в Запорізькому регіоні. Звісно, ми не розкрили стовідсотково всі злочини, які сталися в області, але прагнемо до цього (посміхається – ред.).

– Тоді розкажіть більш детально, як закінчила запорізька поліція рік, які найбільші досягнення та показники роботи?

– Підводячи підсумки року, приведу конкретні цифри: серед тяжких і особливо тяжких злочинів нами розкрито 84 (93,3%) з 90 скоєних умисних вбивств, плюс розкрито 8 умисних вбивств минулих років. 69 (93,2%) з 74 – тяжких тілесних ушкоджень, 107 (77,5%) з 138 – розбійних нападів. Розслідувано і направлено до суду 13519 злочинів. Крім цього, направлено до суду 6 організованих злочинних груп, з яких дві з корумпованими зв’язками. Ліквідовано злочинну організацію і три ОЗГ, задокументовано 54 групи квартирних крадіїв, 15 груп серійних крадіїв, 25 груп розбійників та 73 групи грабіжників. Заарештовано 912 зловмисників.

Також дещо покращилося матеріально-технічне забезпечення. За цей рік збільшився автопарк ГУНП на 58 автомобілів, водна поліція отримала дві нових катери, а для спецпідрозділу побудований додатковий корпус. Також співробітники поліції отримали 2,5 тисячі комплектів форми. У 2018 році за підтримки Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова буде добудований будинок на 71 квартиру для поліцейських. Це якщо коротко про досягнення та показники.

А якщо казати про резонансні події та справи, що можете згадати?

Тут можу розповідати багато. Якщо взяти за хронологією з початку мого призначення, то у січні у Василівському районі оперативники затримали рекетирів, які входили до складу злочинної групи, що протягом кількох років займалася вимаганням грошей у представників малого та середнього бізнесу, та тероризували район.

У квітні співробітники карного розшуку та спецпідрозділу затримали членів організованої злочинної групи у складі 3 осіб, які скоїли низку розбійних нападів на приватних підприємців, пов’язаних з обміном валют. Затримували «на гарячому», під час скоєння чергового злочину.

Також у травні оперативники затримали чотирьох осіб, які скоювали квартирні крадіжки. Зловмисники під виглядом продажу продуктів харчування потрапляли до помешкань громадян. Як правило, жертвами ставали літні люди, їм пропонували дешеві продукти, слідкували, звідки потерпілі дістають заощадження, а далі, відволікаючи увагу господарів, скоювали крадіжки грошей та цінностей. Встановлено, що протягом 2014-2017 років групою скоєно понад 100 крадіжок на території Полтавської, Кіровоградської та Запорізької областей.

Знешкоджено і злочинну групу з ознаками організованості у складі 5 осіб, на рахунку якої ряд розбійних нападів та вимагань із використанням вогнепальної зброї. В результаті спільних заходів правоохоронних структур області всіх членів ОЗГ було встановлено. 20 травня ми затримали лідера злочинної групи – раніше незасудженого жителя міста Мелітополь на прізвисько «Туча». Було проведено понад 20 обшуків та вилучено зброю, боєприпаси, гроші, сканери та інші речові докази. Протягом 5 років дана злочинна група вимагала та отримувала гроші від місцевих бізнесменів. Лідеру повідомлено про підозру у скоєнні близько 10 злочинів, з травня він знаходиться у СІЗО (справу скеровано до суду).

Ліквідовано також міжрегіональну злочинну організацію, члени якої скоїли понад 20 тяжких та особливо тяжких злочинів на території Запорізької та Дніпропетровської областей. В масштабній спецоперації брали участь співробітники Головного слідчого управління Нацполіції України, Управління карного розшуку, спецпідрозділу «КОРД», спецпідрозділу особливого призначення ГУНП в Запорізькій області. Зловмисники займалися незаконними розробками шлакових відвалів та збільшували фактичну вагу металобрухту шляхом втручання в роботу автоматизованих систем, комп’ютерних мереж ваг головних бюджетоутворюючих підприємств держави, тобто підробляли інформацію. А після цього вони переводили в готівку та легалізували різницю коштів, отриманих злочинним шляхом. Інформацію про порядок постачання, переробки металобрухту та схему розрахунку з постачальниками зловмисники отримували шляхом насильницьких дій відносно працівників підприємств.

Ми приділяли увагу й злочинам минулих років. Нами розкрито ряд умисних вбивств. Так, наприклад, вбивство мешканки Запоріжжя 1998 року народження, скоєного у 2015 році. До скоєння злочину встановлена причетність уроженки Дніпропетровської області, якій заочно оголошено про підозру. Також вбивство в Мелітополі 52-річного чоловіка, скоєне у жовтні 2015 року. Особу мешканця Мелітополя встановлено, його затримано. Вбивство в присутності дитини мешканця Запоріжжя, скоєне у 2016 році. Розшукуваного зловмисника затримали.

Також ліквідували типографію з виготовлення фальшивих банкнот. У ході проведення досудового розслідування поліцейські встановили, що до виготовлення підробок причетні троє чоловіків. Під час обшуків помешкань фігурантів один із зловмисників намагався позбутися речових доказів, кинувши фальшивки у ванну з водою. Правоохоронці вилучили більше 100 фальшивих купюр номіналом по 200 та 500 гривень, 21 заготовку для виготовлення підроблених грошей, 80 аркушів з надрукованими купюрами, комп’ютерне обладнання та інші речові докази.

І наприкінці року в результаті проведення спецоперації оперативниками Управління карного розшуку, спільно з працівниками ГУНП в Дніпропетровській області, Слідчим управлінням, бійцями роти поліції особливого призначення та «КОРДу» під процесуальним керівництвом прокуратури області затримали організовану злочинну групу у складі 5 осіб. Фігуранти діяли на території Запорізької та Дніпропетровської областей. Інформацію про потенційних жертв отримували від наводчиків, вивчали спосіб життя потерпілих, розпорядок їх дня та прилеглу місцевість. Після чого скоювали розбійні напади. Під час злочинів використовували однострій працівників поліції.

Окрім цього, нам вдалося запобігти 2 злочинам, пов’язаним з торгівлею людьми, а саме дітьми. Подружжя з Києва намагалося продати власну новонароджену доньку за 7 тисяч доларів на території Запоріжжя. Пізніше вже мешканка нашого міста спільно зі своїм цивільним чоловіком намагались продати 2-річного сина за 5 тисяч доларів.

Ви неодноразово казали, що велика увага приділяється боротьбі з незаконним обігом наркотиків та незаконними пунктами прийому металобрухту. Які результати за цими напрямами роботи?

Стосовно обігу наркотиків. В минулому році на території Запорізької області викрито та задокументовано 227 фактів збутів наркотиків 99 наркозбувачами. Крім цього, припинено діяльність 31 наркопритону, 3 нарколабораторій та задокументовано 4 факти незаконного збуту наркотичних засобів через «Інтернет».

Загалом з незаконного обігу вилучено близько 270 кг наркотичних та психотропних речовин, з них понад 7 кг 550 грам – це важкі наркотики. Вартість вилученого складає близько 84 млн грн.

Приведу приклад вилучення найбільшої за останні роки партії «важких» наркотиків. Нами було викрито угруповання, до складу якого входили мешканці Запоріжжя, у яких в результаті обшуків вилучено 20 кг наркотичних засобів і психотропних речовин на загальну суму майже 20 млн грн, а саме: 3 кг кокаїну; 15 кг марихуани; 861 пігулку МДМА («Екстазі»); 100 г метадону; 500 г гашишу; 100 г амфетаміну; 200 г концентрованого опію та 15 г героїну.

Крім цього, у вересні викрито організовану злочинну групу, яка займалась виготовленням, зберіганням, перевезенням та збутом наркотичного засобу «Метадон» на території чотирьох областей України. Нами було проведено серію санкціонованих обшуків та вилучено: 3 кг 200 грам «Метадону»; прекурсори (для виготовлення Метадону); широкий спектр лабораторного обладнання – 2 нарколабораторії; чернетки з хімічними формулами. Реалізація наркотичного засобу «Метадон» здійснювалася безконтактно, методом «закладок», за готівковою передплатою, на території Запорізької, Одеської, Херсонської областей та міста Київ. Приблизна вартість вилученого становить близько 5 мільйонів гривень.

Якщо казати про незаконні операції з металобрухтом, то протягом 2017 року, проведено 907 рейдів. Виявлено близько 200 нелегально працюючих пунктів прийому металобрухту. За цими фактами відкриті кримінальні провадження за ст. 213 КК України. Усього з незаконного обігу вилучено понад 90 тонн металобрухту.

Які першочергові завдання ви ставите для себе та свого колективу на 2018 рік?

Звісно першочергове і найголовніше завдання – це забезпечення правопорядку та безпеки громадян Запорізького регіону. Також у цьому році заплановано спільно з міськрадою, реалізація програми «Безпечне місто» – обладнання відеокамерами Запоріжжя. Такі проекти плануємо й в інших містах регіону. Відкриття та запуск патрульної поліції у Мелітополі. І, звісно, боротьба з організованою злочинністю, ліквідація злочинних угрупувань, незаконним обігом наркотиків, через призму ліквідації злочинних груп у цьому напрямку, протидія торгівлі людьми.